Genel

Pekcan’dan “ittifak” değerlendirmesi: “Kimse zil takıp oynamasın!”

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, mecliste Paşağiyit BES konusunda İYİ Parti ile yaşanan görüş ayrılıkları ve farklı oy kullanımı sonrasında başlayan ittifak bozuldu iddialarına cevap verdi. “Bu ittifak, bu rejimi değişene kadar gideecek ” diyen Pekcan, “Kimse zil takıp oynamasın” dedi.

Son belediye meclisinin olağanüstü toplantısında Millet İttifakı ortakları İYİ Parti ve CHP, Paşayiğit Biyokülte Enerji Tesisi kararı için ayrı oylar kullanmış ve konu Keşan gündeminde ‘İttifak bitti mi?’ yorumlarına sebep olmuştu. Konuyla ilgili din açıklama yapan İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, BES için kendi gruplarında değerlendirme yaptıklarını ve kendi doğrularının olduğunu söylerken, “.Biz iki buçuk yılda, 300’e yakın karar geçirmişiz ittifak olarak, 3 konuda asgari müşterekte birleşemememiz de olacaktır. Bunlar siyasetin güzelliğidir” demişti.

“Böyle olmasa iyi olurdu”

Aynı konu için bugün ittifak ortağı CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan konuştu. İttifakla ilgili bir sıkıntı veya ayrılığın olmadığını dile getiren Pekcan, “Bir takım konularda farklı düşündüler, böyle olmasa iyi olurdu” diyerek şu ifadeleri kullandı: “Ortada bir ittifak var; ama mecliste bir grup yok. MHP kendi partisine gitmedi, AK Parti ve MHP bir grup ve bir de iki grup olarak orada yer alıyoruz. ” sözleriyle meclisteki oluşumu belirtti.

“Kimse zil takıp oynamasın”

Sözlerine “İttifak bizim için çok değerli” diyerek devam eden Recep Pekcan, “Öylesine değerli ki, bu ittifak ilk kurulurken 15 milletvekilimiz sırf bu parti kurulabilsin ve seçime girebilsin diye CHP’den istifa edip İYİ Parti’ye gitti. Konu yalnızca yerele veya meclise indirgenecek kadar basit bir konu değil. İttifakın kurulma nedeni, basit bir takım kararları almak değil; rejim değişikliğine giden parlamenter sistemi bitirmeye çalışan bir tek adam düzenini sonlandırabilmek. Biz yarın ittifak olmadığında kendimize rakip olacağını bildiğimiz bir partinin kurulmasına önayak olduk. Biz bu ittifakı özenle korumaya çalışıyoruz. Bizim burada herhangi bir mahallede CHP olarak alacağımız 3-5 oyun peşinde değiliz. Bizim baktığımız yer tek adamlık sistemini getirip, rejimi değiştirmeye ve parlamenter sistemi bitirmeye çalışan bir yapıdan kurtulmak. Oradaki dostlarımızın da aynı şeyi düşündüğünü biliyorum. Elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Yarın Keşan Belediyesi’nin bizde yada bir başkasında olması veya milletvekili çıkarmamız, eğer tek adam sistemi devrilmeyecekse hiçbir önem taşımıyor. CHP olarak bakışımız bu. Onun dışında bir takım görüş ayrılıkları evet olabilir. Olmasa iyi olurdu, arkadaşlar farklı düşündü. Olabilir bunun ittifakla ilgili bir sıkıntıya neden olacağını düşünmüyorum. Biz devam ederiz; ama kimse zil takıp oynamasın. Bu ittifak, bu rejim değişene kadar gidecek ve elimizden gelenin fazlasını yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu