GenelGündemSiyaset

Pekcan, Helvacıoğlu’na seslendi: “Şov yapmakla değil sorunlarla ilgilenmeye başlayın”

Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nu şehir içinde bozulan yollar konusunda eleştirdi. Yollar, kaldırımlar ve çevre konusunda sorunların halen devam ettiğini belirten Pekcan, Helvacıoğlu’nun söylemlerinin arkasında durması gerektiğini söyleyerek, “Başkan şov yapmayı bırakmalı sosyal medyada görüntü vermeyi bırakmalı ve yaşadığı sorunlarla ilgilenmeye başlamalı.” dedi.

Belediye başkanının sosyal medya üzerinden gösteriş yaptığını vurgulayan Recep Pekcan’ın şu ifadeleri dile getirdi: “Bugün halkımızdan çok şikayet aldığımız Keşan’daki yolların, kaldırımların durumu ve yapılan ağaç katliamlarını konuşacağız. Aslında bugün halkımızın durumunu konuşmak istiyorduk. Düşen alım gücü, yaşamın zorlukları, çiftçilerin gübre fiyatları, tohum fiyatları, ürünlerine verilen fiyatlar esnafımızın durumu, gençlerimizin durumu,  EBA’yla internetten yürütülen eğitimin sağlıklı olup olmadığı, üniversite bittikten sonraki iş olanakları, gibi konuları konuşmak isterdik. Son dönemdeki insanları canından bezdiren su kesintilerini konuşmak isterdik. Ancak bu kadar çok konuyu aynı anda değil de parça parça konuşmaya devam edeceğiz.”

“Müsilajın ana nedenlerinden biri de Ergene Nehri’ndeki kirliliktir”

Gündem konusu yollara ve çevre durumuna geçmeden önce kısa bir durum değerlendirmesi yapan Pekcan, “Marmara denizindeki son durumu biliyorsunuz. Müsilaj bilim adamlarının açıkladığı gibi Marmara’nın ölümünü gösteriyor. Şu anda geldiğimiz noktada Marmara’da balıklar ve yaşam ölüyor. Aslında onların ölmesi bizim de ölmeye yaklaştığımız anlamına geliyor. Marmara’nın ana nedenlerinden bir tanesi Ergene nehrinin kirliliği.  Ergene nehri ile ilgili yıllardır çok fazla mücadele edildi. Hiç temizlenmedi. Sonra Ergene Nehri derin deşarjla arıtılmadan Marmara Denizi’ne verilmeye başlandı ve bu sonun başlangıcı haline geldi. Bugün müsilajın ana nedenlerinden bir tanesi de Ergene Nehri’ndeki kirliliktir. Bununla ilgili herkes tavır geliştirirken aslında konuşması gereken çok insan sustu.
Örneğin bölgemizde yapılmakta olan FSRU limanı var. Bunun ne kadar zararlı, ne kadar tehlikeli, doğayı yaşamı ne kadar bozacağı ile ilgili defalarca açıklamalar yapıldı. Mahkemelere başvuruldu, engellenemedi.  Artık denizin içine kazılarda çıkıyor. O sonra biokütle girdi hayatımıza. Bunun termik santral daha kötü olduğunu konuştuk. Çevreyi ve insanı mahvedeceğini konuştuk.”

“Köylerimizden çok fazla şikayet var”


“Bu arada çevrede gaz araması altında tarlalarımıza kocaman kocaman araçların girdiğini görüyoruz. Şimdi yaptığımız araştırmaya göre bunların sanıyorum bu araziye girmesi legal. Ancak insani bir boyutu var. Girdikleri yerler ekili tarlalar. Hatta tarlanın, bir bahçenin etrafındaki telleri kesip giriyorlar. Eğer buna izin veriyorsa kanunlar o zaman bunun da raconuyla yapılması lazım. Köylümüz diyor ki “Ben tarla sürmeye, ilaçlamaya girdiğim zaman girdiğim yolu ezberlerim, aynı yerden çıkarım, zarar vermemek için. Bu araçlar var hunharca geziyorlar tarlada. Ufacık bir alanda gaz arayacaksa girdiği yol başka, çıktığı yol başka dolaştığı yol başka ve etrafı mahvediyor. Sonra orada bir durum tespiti yapılıp işte zarar ödeniyormuş. Şimdi o zarar ne kadar sağlıklı tespit ediyorsunuz? O tarlaya verdiğimiz zarar yalnızca o mahvettiniz ürün mü? Ödediğiniz fiyat ne? Buğday fiyatını geçen seneden ödüyorsanız yine gene olmadı. Bir köye gidiyorsanız o köyün en azından muhtarın haberinin olması gerekmez mi? Yani ben girdim çıktım. Al paranı ne halin varsa gör. Köylerimizden çok fazla şikayet var. Bu konunun dikkatli incelenmesi ve koordine edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Sahillerin kiralanması konusuna da değinen Pekcan: “Bir de EÇEV var. Biz MUÇEV’de kurtulduk. Sahillerimizi kurtardık diye sevinirken Edirne’de kendi vakfımız çıktı. Bununla ilgili geniş bir açıklama yapmıştım ama son geldiğimiz nokta dün yapılan ihaleyle 14 yerin 8 tanesi gitti. Özel şahıslara verildi. Özel şahıslar verdikleri paranın fazlasını çıkarmak için burada belli bedelleri alacaklar.

“Hepimizin yapılan yanlışa karşı çıkması gerekiyor”

Bunları niye anlattım?
Bu yalnızca Cumhuriyet Halk Partisi’nin sorunu değil. Burada yaşayan herkes beni ilgilendirmiyor deme şansına sahip değil. Yapılan her şey hepimizi ilgilendiriyor ve dolayısıyla hepimiz bundan zarar görecek. Dolayısıyla toplayıp hep beraber buna karşı durmamız lazım. Öncelikle karşı durması gereken kişi belediye başkanı.  Keşan’da bir sürü oda dernek var, sendika sivil oluşum var. Benim yerime birileri bağırsın diye bıraktığınızda ses cılız kalır. Konuyla ilgisi olmayan bir oda bile aslında sonrasında kendisini çok ilgilendireceğini bilmesi gerek ve eğer bölgemizde talan sürüyorsa, Keşan’da hep beraber tek ses çıkarmamız lazım. Yani tarımla ilgili bir konuda yalnızca ziraat odasının ya da borsanın açıklama yapması yeterli değil. Hepimizin buradaki yapılan yanlışa karşı çıkması gerekiyor. Ne yazık ki ses çıkmıyor. Burada asıl karşı çıkması gereken kişi AK Parti Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’dur. Ben defalarca sordum ve bir karar vermeniz lazım dedim. AK Parti’nin mi belediye başkanısın? Keşan’ın mı belediye başkanısın? Eğer Keşan’ın belediye başkanıysanız o biokütle orada yapılırken sizin bas bas parmağım lazımdı. FSRU yapılırken bizden önce karşıyım, talan var demeniz lazımdı. Sahiller verirken sesinizi çıkarmanız lazımdı. Siz Keşan’ın belediye başkanı gibi davranıyorsunuz, size verilen oylara yazıklar olsun.”

“Başkan şov yapmayı bırakmalı”

“Başkan sosyal medyadan şov yapmaktan haber görüntü yayınlamaktan basına açıklama yapmaktan vazgeçmeli. Çok büyük zaman kaybediyor. Asıl yapması gereken işler var. Erikli’ye gelen suyla ilgili problemi acil çözmeli. Keşan’da 11 milyon liraya özelleştiren su tamiri var. O da gündemde. Başkan şov yapmayı bırakmalı sosyal medyada görüntü vermeyi bırakmalı ve yaşadığı sorunlarla ilgilenmeye başlamalı. Bu söyleme çok kızıyor açıklamamın sonunda bununla ilgili fikri olan birinin daha fikrini söyleyip bitireceğim.  Yollarla ilgili yönetim kolundaki arkadaşlarımız uzun boylu çalışlar. Daha önce sosyal medyada bununla ilgili paylaşım yapmıştık ancak düzelen bir şey yok. Bozulan şeyler çok daha fazla. Başkan seçim sırasında neler söylemiş? Bugün iki buçuk sene sonra geldiğimiz yer neresi? İlçe sekreterimiz Saner Bey Güneş bey ile beraber size bununla ilgili bir açıklama yapacak hep beraber izleyelim” diyerek sözü verdi.

“Çocuklar yollara bisikletle çıkıp düşmesin diye bisikletini evine kilitleyenler var”

Daha sonra söz alan Saner Özdilek Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun seçim döneminde yaptığı konuşma kayıtlarını göstererek Helvacıoğlu’nu yollar ve Keşan’ı ağaçlandırma konusunda eleştirdi. Yolların hala bozuk olduğunu kaydeden Özdilek: “Yolların bir kısmı yamandı diyebiliriz ama onlarını halini göstereceğiz. İnsanlar sürekli şikâyet ediyor. Bisikletten, motosikletten düşüp kolunu yaralayanlar var. Çocuklar yollara bisikletle çıkıp düşmesin diye bisikletini evine kilitleyenler var.” dedi.
Bozuk yolların fotoğraflarını gazetecilere gösteren Özdilek, sözlerine şöyle devam etti: “ İnsanlar bununla ilgili kalıcı çözümler istiyorlar. Yamalanan yerlerin bir haftalık 10 günlük ömrü var.  Devlet hastanesine giden yolla ilgili çok şikâyet aldık. Ambulanslar da bu yolu kullanıyor. Bu ciddi bir göçük var. Çok tehlikeli bir yer ve belli bir süratin üstünde yakalanırsanız sonuçları kötü olur. Buranın da acil ve kalıcı bir şekilde halledilmesini istiyoruz. Mehmet Gemici Caddesi’nde asfalt kaldırımın üstünde çünkü üçüncü defa yapılıyor burası. Tasarruftan söz ederken zamanı ve malzemeyi böyle israf etmek maalesef çok doğru değil. Dün Halk bankasının ününde düşüp yaralanan bir vatandaşımız oldu. Halk bunlara çözüm istiyor. Yine ağaç ve çevre konusuyla ilgili vatandaşlarımızdan gelen çok şikâyet var. Bunlarla ilgili gelen bilgileri toparladık. Stadyumda sökülen ağaçların hepsi maalesef kurumaya terk edildi. Oradaki yeşili koruyarak bir düzenleme yapılmak yerine ağaçlar taşındı ve hepsi kurumaya terk edildi. Oraya ziraat mühendisi bir arkadaşımızı götürdük. Ağaçların birçoğu ziyan olmuş ve artık yapılacak bir şey yok dedi.”

“Oraya gidip etkilenmeyen birisi varsa ben çevreciyim diyemez”

Özdilek, belediye başkanını çöp konusunda da eleştirerek Keşan Devlet Hastanesi yakınlarında çekilmiş fotoğrafları gösterdi. Özdilek son olarak FSRU inşaat alanından çekilmiş fotoğrafları göstererek: “Hepimizin kanayan yarası. Aslında bakarsanız her şeyin özeti burada. Burada ki katliama, denizin talan edilmesine ses çıkarmayanların, çıkaramayanların çevrecilikle ilgili bir şeyler söylenmesi bize çok samimi gelmiyor.  Oraya gidip etkilenmeyen birisi varsa ben çevreciyim diyemez.” şeklinde konuştu.

“İşinizi yapın”

Daha sonra yeniden söz alan Recep Pekcan: “Size verilen oylara yazıklar olsun dedim. Bu benim cümlem değil başkan onun üzerinde durmasın. AK Partiye oy vermiş insanların söylediği cümle. Başkan dediğim şov yapmak bölümünden uzaklaşıp mahallelere gidebilirse bu sesleri duyacaktır. Bunu yalnızca ben ve Keşan’da insanlar söylemiyor diye son bir sözle bitirmek istiyorum. AK Parti milletvekili Sayın Fatma Aksal’ın bir gün önce paylaştığı sosyal medya paylaşımında AK Parti genel başkanının sözlerini paylaşmış. Sayın Erdoğan diyor ki sadece ‘sosyal medya mecralarıyla vatandaşın kalbine girilemeyeceği son dönemde ortaya çıkmıştır. Sosyal medya belediyeciliği hizmet belediyeciliğinin yerini alamaz.’ Genel başkanları da uyarıyor, biz de uyarıyoruz. Bizim beklentimiz başkanın seçilmek için insanlara sıraladığı söylemlerin arkasında durması. Artık yolları, kaldırımları konuşmayalım diyoruz. Ağaçları kesmeyin, taşımayın, çöpleri her yere atmayın. İşinizi yapın.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu