GündemSiyaset

Pekcan, AK Partililere yüklendi: “Keşan, Saros ve ülke elden giderken neredeydiniz?”

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ve Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç cephesinden gelen “Saros’a Adalet, Saros’uma Dokunma Mitingi” ile ilgili eleştirilere cevap verdi. HDP’li milletvekilinin mitinge gelişi üzerinden kurulan söylemlerden sebebiyle Aksal’a ırkçılık yaptığını söyleyerek yüklenen Pekcan, “PKK liderinin mektubunu televizyonlarda kim okuttu? Terör örgütüyle yaptığınız şeyler varken kalkıp HDP vekillerine bunları söylüyorsunuz.” dedi.

“AKP, MHP, HDP ortak değil miydi?”

“Mitingle ilgili açıklamayı önce milletvekili sayın Fatma Aksal, daha sonra AKP İlçe Başkanı Gürcan Kılınç yaptı. Konuyla hiç ilgisi olmayan ve tamamen gündemi saptırmak ilgili birtakım açıklamalar yapıldı. Mitinge HDP’li vekillerin katılmasıyla ilgili açıklama yaptılar ve inatla önce İYİ Parti’yi hedef gösterip cevap beklediler. En son yaptıkları açıklamada millet ittifakı diye bir şeyler söylediler. Doğru bildiğim ve parti politikası olan hiçbir şeyi konuşmaktan korkmam ama halkımız yaptığı yorumlarla çok güzel cevaplar vermiş. Ben onların ağzından Fatma Aksal’a cevap vereyim. Bir tanesi diyor ki; ‘Sayın Fatma Aksal hanımefendi ırkçılığa soyunmuş. Utanılacak bir tavır. Hanımefendi 2005 seçimlerinde seçim hükümeti AKP, MHP, HDP değil miydi? Yani o zaman ortaktınız. T.C.’leri kaldırılırken, AKP, MHP, HDP ortak değil miydi? Andımız kaldırılırken AKP, MHP, HDP ortak değil miydi? ve ‘Ne mutlu Türküm Diyene’ diye dağa taşa yazılan yazıları AKP, HDP ortaklığı kaldırmadı mı? Utanıyorum bu çirkin tavırlarınızdan.

“PKK liderinin mektubunu televizyonlarda kim okuttu?”

Keşan’a gelen HDP’lilerden bir tanesinin çevre komisyonu üyesi olduğunu da öğrendik ve o insanlar duyarlılık gösterip gelip burada destek vermiş. Gelen milletvekilleriyle, siz aynı sıralarda aynı çatı altında oturuyorsunuz. Siz oradaki tüm partilerin vekilleri aynı komisyonlarda beraber çalışıyorsunuz. Ama burada vahim bir şey var. HDP’lileri PKK’lı diye yaftalamak doğru bir tavır değil. Eğer böyle bir şüpheniz veya elinizde böyle bir şey varsa gereğini bugüne kadar yapmanız gerekirdi. HDP’yi bırakın PKK ile olan bir sürü bağınız var. Yine bir arkadaşım yazmış. Diyor ki; bırak HDP’yi PKK ile kol kola girip de megri megri diye kimler halay çekti. PKK’lıları adliye merdivenlerine çıkıp da yorulmasınlar diye sahra çadırı kurup sicillerini temizleyen kimdi? Irak’tan gelip Suriye’ye geçen PKK’lılara kimler lahmacun ısmarladı? Osman Öcalan’ı televizyona kim çıkardı? Son İstanbul seçimlerinde PKK liderinin mektubunu televizyonlarda kim okuttu? Bahsettiğimiz PKK terör örgütü. Karşısında olduğumuz, çarptığımız, sınırları korumaya çalıştığımız illegal terör örgütü. Sizin terör örgütüyle yaptığınız şeyler varken kalkıp HDP vekillerine bunları söylüyorsunuz.”

“Siz neredeydiniz?”

“Ülkenin bir çok yerinden gelen insanlar mitinge pankartlarıyla katıldılar. Keşan, Saros ve ülke elden giderken siz neredeydiniz? Sahiller, MUÇEV’e peşkeş çekilmişken, kiralanırken sayın vekil, sayın ilçe başkanı ve sayın belediye başkanı siz neredeydiniz? Siz, ne yapıyordunuz? Sonra ülkenin farklı yerlerinde yaşayan ve Saros’a sahip çıkmaya çalışan insanlar uğraşırken, kumsallar EÇEV’e geçti. Bu vakıf, MUÇEV gibi sahilleri birilerine peşkeş çekerken ve ihaleye çıkartırken biz, bir kamu kuruluşu üzerinden hazırlanan projeyle halkın ücretsiz yararlanması için çalıştık. İhaleden önce, belediyeye önerge verip olağanüstü meclisin toplanmasın istedik ve meclisin bu işe el atmasını istedik. O zaman siz neredeydiniz? Siz, kendinizi sorgulayın. Keşan ve Türkiye halkı, artık bu ucuz politikalarla ilgilenmiyor. Bu süreçte, yapılacak bir erken seçimde gideceksiniz. İstediğiniz kadar gündemi değiştirmeye çalışın ama hiçbir şey değişmeyecek.”

“Yangın söndürme işini de özelleştirdiniz”

Türkiye’de son yaşanan yangınlarla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Recep Pekcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemiz yangın yerine döndü. Her yerde yangın var. Biran önce bu yangınların sönmesini ve toparlanmasını istiyoruz. Aynı ülke yönetiminde yapılanlar, yangınlarda da yapılıyor. Yangın söndürme işini de özelleştirdiniz. Yangınları özelleştirme yoluyla söndürmeye çalıştığı için yangınlarda halen sürüyor. Umarım biran önce toparlanır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu