GündemKeşan

Pazaryerinden haber var! Keşan halkı bu konu hakkında ne dedi?

Keşan’ın pazaryeri, uzun süredir sorunlarına çözüm bekleyen bir alan olarak, kamuoyunda tartışılmaya ve gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

“Esnaf AVM” olarak da tanımlanan “Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi” 2013 yılında dönemin CHP’li belediyesi ve 2024 Yerel Seçimlerinde yeniden CHP’den aday olan Mehmet Özcan’ın belediye başkanlığında projelendirilmiş, 2017 yılında da inşaat çalışmaları tamamlanarak açılışı yapılmıştı.

Projede üzeri kapalı olan ancak inşaat çalışmaları sürecinde ihaleyi alan firmanın projeden ayrılması ve yerine bir başka firma ile anlaşılması ile birlikte, bazı değişikliklere de gidilen pazaryeri, 2015 yılında bitmesi beklenirken, 2017 yılında tamamlanabilmişti.

Pazaryeri kompleksi, faaliyete geçtikten sonra da; gıda ve konfeksiyon esnafının tamamının kendine kompleks içinde yer bulamaması, konfeksiyon esnafının cadde ve sokaklarda tezgah açmaya devam etmesi, şehrin merkezinde kalan pazaryerinin trafiğe olan etkisi, üzerinin kapatılamamasının esnafı ve vatandaşları mevsimsel olarak zorlaması gibi nedenlerle de, hem siyasetin hem de halkın gündeminde ilk sırada yer aldı.

2019 yerel seçimlerinde Keşan Belediyesi’nin CHP’den AK Parti’ye geçmesi, AK Partili belediye ve Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun yeni bir proje ile pazaryerinin şehrin dışına çıkarılmasını gündeme getirmesiyle tartışmalar artmış, “Pazaryeri bulunduğu yerde kalsın” ve “Pazaryeri şehrin dışına çıksın” önerileri kamuoyunda, iki ana başlık ve iki farklı görüş olarak konuşulmaya başlanmıştı.

“Keşan halkı bu konuda ne düşünüyor?” diye sorduk…

Kesanonline olarak, sokakta zaman zaman gerçekleştirdiğimiz röportajlarda, pazaryeri gibi gündemin önemli başlıklarını Keşan halkına sorduk ve sormaya da devam ediyoruz.

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiğimiz bir röportajda esnafa ve vatandaşlara bu konu hakkında ne düşündüklerini sorduk.

Video röportajımızın sosyal medya üzerinden aldığı etkileşime ve gelen yorumlara baktığımızda da, oransal olarak halkın büyük bir kesiminin, pazaryerinin bulunduğu yerde kalmasını istediğini, siyasilerden ve yöneticilerden de bu doğrultuda çaba sarf etmelerini beklediklerini dile getirdiklerini gördük.

Köseler: “Bir birine yakın olmaları büyük avantaj sağlar”

Konu hakkında yorumda bulunan isimlerden biri de Saadet Partisi Keşan İlçe Başkanı Ahmet Köseler idi.
Köseler, ilgili röportajın haberinin yayımlandığı kesanonline.com‘un Fcaebook sayfasında yaptığı yorumda, şu görüşleri dile getirdi:
Yorumlara göre çoğunluk pazar yeri merkezde kalmalı deniyor fakat mevcut pazaryeri de her iki esnaf için yetersiz. Bir öneri de, İnönü ilköğretim, tuafiye mevcut pazar yerinin de üstü kapatılıp meyve ve sebzeci esnaflarımıza tahsis edilir ve bir birine yakın olmaları büyük avantaj sağlar.”

Çakmak: “Kesinlikle pazaryeri dışarı çıkmamalı”

Yorumda bulunan bir diğer isim olan Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak da; “Kesinlikle pazaryeri dışarı çıkmamalı. Keşan da yeteri kadar semt pazar yerlerimiz var. Keşan’a pazar yeri değil bir an önce organize sanayi ve benzeri fabrikalar kurulup işsizliği önleyici ve Keşan’ımıza ekonomik hareketlilik gelmeli. Daha fazla Yunanlı ve Bulgar vatandaşlarımızın Keşan’da alışveriş yapmalarını sağlamalıyız. Keşan piyasasındaki esnaflarımızı mağdur etmemeliyiz, yaşatmanın çaresini bulmalıyız.
Geleneksel cumartesi pazarı Keşan’ın ortasında kamalı ve bu gelenek yaşatılmalıdır.”
görüşünü savunmuştu.

“Tek taraflı düşünmeyelim!”

“Ben normal bir vatandaşım” diyen bir takipçi de, pazaryerinin şehrin merkezinde kurulmasının, kendi evinin pazaryeri bölgesinde kaldığını da belirterek, “Evime İtfaiye çağıramam, ambulans ulaşamaz. Her hafta doğal gaz borusuna çadır gerip GAZ’ımın kesilmesini saymıyorum.  Şehirdeki araba sayısının artışını da göz önünde bulunduralım. Ne hareket edecek ne de park edecek yer yok. Gelecekteki şehrin büyüme hızı, araç ve insan nüfusunu düşünürsem, Salı pazarı gibi, şehrin kenarında kapalı pazar yerleri yapılmasının uygun olacağını düşünüyorum. Tek taraflı düşünmeyelim!” diyerek ve devamında başka öneriler de sıralayarak görüşlerini paylaşmıştı.

“Samimi adımların atılmasını bekliyoruz”

Konu hakkında siyasilerin, şehri yönetenlerin, STK temsilcilerinin, bugüne kadar farklı mecralarda konuşan ancak kamuoyu önünde net bir görüş sunmayan isimlerin de fikirlerini beyan etmesi ve bu sorunun ortak akılla çözülmesi gerektiğine inandıklarını savunan ve kesanonline’a ulaşan bazı vatandaşlar, “Bu röportajla sesimize ses olduğunuz, fikirlerimizi açıkça belirtme noktasında aracı olduğunuz için teşekkür ederiz. Pazaryerini esnaf için de vatandaş için de çileye dönüştüren bu sorunlar yumağını çözmek için, samimi adımların atılmasını bekliyor, ilgiyle takip ediyoruz.” dedi.

Gelen yorumlardan sadece bir kısmını burada paylaşabiliyoruz.
Görünen o ki; pazaryeri, kesin bir çözüm üretilmeden halkın gündeminden düşmeyecek.. Ve yine görünen o ki; üretilecek çözüm halkın ne istediğinin dikkate alınmasıyla mümkün olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu