Haberler

Pandeminin sarstığı müzik piyasasına sendika önerisi

Korona virüs sebebiyle aylardır sahnelerinden ve sevenlerinden uzak kalan müzisyenlerin çok zorlu bir dönemden geçtiğini belirten müzisyen Gökhan Hasar, geçimini notalardan sağlayanlara birlik çağrısı yaptı. “Eğer bir adın yoksa hakkını savunabilmen mümkün değil” diyen Hasar, sendika kurmayı önerdi.

“Mart ayından beri sahne yok”

Yaklaşık bir senedir yurtta ve dünyada etkisini tüm şiddetiyle gösteren koronavirüs pandemisi neredeyse tüm sektörleri olduğu gibi müzik piyasasını da vurdu. Pandeminin patlak vermesinin ardından bir anda iptal edilen programlar ve ardı ardına ertelenen düğün ve organizyonlar sebebiyle ağır sancılar yaşadıklarını belirten A20 grubu solisti Gökhan Hasar, müzik piyasasındaki son durumu anlattı. “Mart ayından bu yana adamakıllı sahne yapamıyoruz desek yeri var.” diyen Hasar, “Geçen seneden listelerimize eklediğimiz düğünlerimiz vardı, onlar da yasakların girmesi birlikte ‘pat’ diye başlamadan bitti; 3-5 düğün belki çaldık belki de çalmadık. Çok sancılı bir dönem geçiyoruz, gerek ince saz olsun gerekse orkestra olsun; bu sektörden para kazanan, evine ekmek götüren bir çok insan var hep birlikte büyük zahmet çekiyoruz.” şeklinde konuştu.

“Hataların bedelini biz ödüyoruz”

Pandeminin yayılmasında alınan önlemlerin uygulanmamasını işaret eden müzisyen Gökhan Hasaar, “Bu duruma gelmemizde ben insanların da büyük sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Gerçekten çok duyarsızız, ille de başımıza gelmesi mi gerekiyor hastalığın, maske takmak için, mesafeye uymak için ben onu da anlamıyorum.” derken, bundan etkilenen sektörlerin başında geldiklerini belirterek “Yapılan hataların bedellerini biz ödüyoruz. İlk bıçak vurulan, kesik yiyen biz oluyoruz ve ne kadar da devam edecek kimse bilmiyor bu durum” diyerek, pandemi sürecinde destek gördüklerini belirttiği Keşan Belediyesi’ne de teşekkür etti.

“Kimse kimsenin yanında değil”

Öte yandan, içinde bulunulan zor süreçte birliğe vurgu yapan Gökhan Hasar, “Özellikle bunu belirtmek istiyorum, bizim bir sendikamız yok. Kimse kimsenin yanında değil, müzisyen müzisyenin yanında değil. Herkes birbirinin arkasından konuşuyor, kuyusunu kazıyor. Oysa ki biz aynı havuzun içindeyiz, destek olmalıyız birbirimize; ama kimsenin işine saygısı yok. Çok iyi müzik yapanlar var; ama maalesef ki başkasının arkasından konuşmaktan işini de yapan yok. Bana belki kızacaklar ama; gerçek bu.” ifadelerini kullanarak müzisyenlerin birlikte karar alamadıklarının da altını çizdi.

“Adın yoksa hakkını savunabilmen mümkün değil!”

Aralarında bir birlik bulunmayan tüm müzisyenlere bir çağrı yapan ve tek çatı altında toplanıp beraber hareket etmeyi öneren Hasar, “Biz eğer birlik olursak ve bir sendikamız olursa, bir adımız olursa hepimiz rahat edeceğiz diye düşünüyorum. Bazen diğer müzisyenlerin sosyal medya hesaplarına bakıyorum, kimisi kırmızı yapıyor, kimisi siyah yapıyor. İsterseniz turuncu yapın, hiç fark etmez. Ben çok açık söylüyorum, eğer bir sendikan yoksa, adın yoksa hakkını savunabilmen mümkün değil. Bir defa ismin yok, kim olarak hakkını arayacaksın ki? Bizim ilk önce birlik olup, bunun için elimizden gelen her şeyi vermemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.Son olarak Kültür Bakanlığı tarafından müzisyenlerin yaralarını sarma amaçlı çalışmalarının olduğunu da belirten Hasar, sahnede bulunmayı özlediğini dile getirerek en yakın zamanda pandeminin etkisinin azalıp tekrar sevenleriyle buluşmak istediğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu