Haberler

Pandemi ile birlikte işleri daha da zorlaşan yerel esnafa, vatandaştan destek mesajı

Keşanlı vatandaşlar, alışveriş için pandemi günlerinde zor zamanlardan geçen yerel esnafları tercih ediyor. Gıdadan giyime bir çok alanda yerelden alışveriş yapmaya gayret ettiklerini belirten vatandaşlar; her mahallede, her ürünü satan zincir marketler sebebiyle yereldeki esnafların işlerinin bozulduğunu belirterek, diğer vatandaşlara çağrıda bulundu.

Koronavirüs salgını sebebiyle her alanda hissedilen ekonomik durgunluk, yerel esnafın iş hayatını tehdit etmeye devam ediyor. Bu olumsuz durumun önüne geçebilmek için, gerek STK’lar, gerekse yerel yönetimler ‘Esnafına sahip çık’ temalı kampanyalar düzenliyor.
Sık sık yapılan organizasyonların hedef kitlesi olan tüketiciler de, bu çağrılara kulak verip harcamalarını yerelden yaptıklarını dile getirdi.

“Zincir marketler, esnafın sattığı her şeyi satabiliyor”

Yerelden yapılan alıverişlerin yine yerel ekonomiye yararı olduğunu belirten vatandaşlar, “Ben alışverişimi yerel esnaftan yapıyorum, zincir marketler buradaki parayı alıp götürüyorlar; ama yereldeki esnaf onu evine getiriyor. Yerel esnaflar bitiyor; bakkal, kasap, zücaciye, manav… Hepsi bitiyor, neden? Her mahalledeki zincir marketler, onların sattığı her şeyi satabiliyorlar. Bu yanlış bir şey. Ben şimdi buzdolabı alacağım bugün, ama yerelden alacağım. Zincirlerden değil. 500 lira fazla veririm yine de almam.” şeklinde konuşurken, bazı ürünlerin fiyatları yüksek olsa da yine de alışverişlerine devam edeceklerini söyledi.

“Pahalı da olsa yerel esnaf”

Öte yandan, pandemi sürecinde ticaret hayatları durma noktasına gelen esnafın durumunu iyi anladıklarını belirten vatandaşlar ise, “Bütün ihtiyaçlarımı pazar ve yerel marketlerden alıyorum ben. Yerel esnaf kazansın istiyorum, çünkü her esnafın olduğu gibi onların da durumu kötü şu anda pandemi çıktığından beri. Evet belki zincir marketler daha ucuz; ama yereldekilerin biraz da fiyatları yukarda olsa da kazansınlar istiyorum. Sadece gıda değil, diğer ürünleri de alırlarsa, en azından yerel ekonomiye katkısı olur diye düşünüyorum ben.” şeklinde konuştu.

“Veresiye isteyen mahalle bakkalına geliyor, peşin alacaklar markete”

Bir başka konu olarak ise vatandaşlar neredeyse her mahallede açılan zincir marketleri işaret etti. Bu sebeple esnafın zor günler geçirdiğini de kaydederek, “Esnafın durumu sakat, ben kendim çay ocağı işletiyordum oradan biliyorum. Eskiden ancak bir evi geçindirebilecek kadar kazanç vardı, pandemi çıktıktan sonra artık kiralarını bile zor öder duruma geldiler. Esnafın işi çok zor, çalışan kişi için de gerçi durum aynı. Ben de mahalle bakkallarından yapmaya çalışıyorum alışverişimi, marketler mahalle bakkallarını bitirdi. İnsanlar eğer veresiye alacaklarsa mahalle bakkallarına gidiyorlar, yok peşin vereceklerse markete koşuyorlar bu doğru bir şey değil.” şeklinde konuşurken, vatandaşları duyarlı olmaya davet etti.

“Yerel esnaf eksikliklerini düzeltmeli”

Son olarak, zincir marketlere kıyasla yerel enafın bazı eksiklikleri olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Hem zincir marketlere hem de esnafa gidiyorum, zamanına göre. Esnafa yardımcı olmak için onlara da gidiyoruz. Marketlerdeki etiketler biraz fark katıyor ama. Görebildiğimiz fiyatlarda daha rahat alışveriş yapıyoruz; ama bizim yerel esnafımızda bir eksiklik bu. Etiket kullanmayan çok var.” derken, esnafın da bu konuya dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu