Haberler

Online Buluşmalar’da Keşan’ın deprem riski ve trafik sorunları ele alındı

Kesanonline.com tarafından her hafta Çarşamba günü canlı olarak yayınlanan “Online Buluşmalar“ın bu haftaki konukları Keşan’ın seçilmiş siyasi temsilcileri oldu.
Keşan Belediye Meclisi üyeleri “Cumhur İttifakı”nı temsilen Nehir Gergin ve Barbaros Tokgöz, ve “Millet İttifakı”nı temsilen de Feridun Tümer ve Zafer Topçu Keşan basından gelen soruları yanıtladı.
Siyasiler bu kez; Keşan basınından gelen Keşan şehir içi trafiğine çözüm, Keşan’daki depreme hazırlıklar ve şehir içi minibüslerin yenilendikten sonra, duraklarının engellilere uygun olup olmadığı konusunda gelen soruları yanıtladı.

Keşan trafiği nasıl çözülecek?

Keşanlıların çözümü için bekledikleri şehir içi trafiği hakkında gelen soruyu ilk olarak Cumhur İttifakı’nın AK Partili temsilcisi Nehir Gergin cevapladı. Trafiğin komplike bir konu olduğunu belirten Gergin, “Keşan ticareti, çarşı içerisinde dönüyor. Bütün herkesin Keşan’da çarşıya yolu düşüyor. Objektif baktığımızda Keşan’ın Yeni Mahalle‘ye doğru büyüdüğünü görüyoruz. Yeni açılan imar alanlarımızda orada. Bizim biraz her şeyi çarşıda yapma alışkanlığını değiştirmemiz lazım. O taraflara hiçbir ticari işletme açmıyor. Kimse o riski alamıyor. Bu şartlarda Keşan’da şehir içi trafiği nasıl keseriz diye sorarsanız bizim problemimiz sadece trafik değil. Trafik probleminden öte bir problemimiz var. Şehirli yaşam ve şehirli yaşamaya alışmak gibi bir takım kavramları hayatımıza sokmamız lazım. Ne yazık ki bir öz eleştiri olarak, tam manasıyla bir şehirli gibi yaşayıp yaşamadığımızı sorgulamamız lazım. Tek sorun trafik değil. Trafik çözülsün diye yapılan projeler var. Eski belediyenin yerine bir katlı otopark projesi, köy garajının yıkılıp yerine üstü meydan altı otopark bir başka bir projedir. Bunların hayata geçmesi Keşan trafiğinin çözülmesine katkı verir; ama bunlar birer pansuman olur. Şehir içinde kaç tane okul var bir de ona bakmak lazım, bu okullar sadece araç değil insan trafiği de yaratıyor. Hastane şehir dışına çıktı, eleştirdik. Ambulans hastaneye gidemiyordu, bunun kimse konuşmadı. OSB’ler gelecek, bunların getireceği bir insan yoğunluğu olacak. Bunlar da konuşulmalı. Bunlar bir kombinasyon.”


Bu sözlerin ardından Millet İttifakı adına CHP’li Feridun Tümer söz aldı. Keşan’ın çok hızlı büyüdüğünü belirten Tümer, “40 binden 62 bine 8-10 senede ulaştık. Belkoop tarafında yeni bir Keşan oluştu. Çevre yolunun kesinlikle yapılması lazım hemen hemen 100 milyonluk bir yatırım ev bu sadece belediye ile yapılacak bir iş değil. Keşan’ı belli noktalardan bypass etmemiz gerekiyor. Keşan içindeki yollar büyümeceğine göre, trafiği emmemiz gerekiyor. İnsanlar Yeni Muhacir’den girip çevre yoluyla Aşağı Zaferiye’ye ulaşabilmeli; ama bunu yapmak için bütün Keşan’ı kat ediyor. Otopark problemi de ciddi problem. Şu an bildiğim kadarıyla üniversite ekibi trafik için şehirde çalışıyor. Bu analizlerin yapılıp sunmalarını bekliyoruz. Çoğalıyoruz, çözülmezse bu problem daha da büyüyecek.”

Minibüsler tamam, duraklar engellilere uyumlu mu?

Bir sonraki soru ise, “Şehiriçi minibüsleri engellilere uygun olarak yapıldı ama duraklar engellilere uygun mu? Bunun için çalışmalar var mıdır?” oldu. Soruya cevap veren Nehir Gergin, kendisinin de Engeliler Komisyonu üyesi olduğunu belirterek, “Bana göre çalışmalar yetersiz. Yeni yapılan kaldırımlar olabildiğince engellilere uygun olarak yapılıyor. Duraklar şu an yenileniyor. Duraklarda oturma yerlerinin yanında tekerlekli sandalyelerin girebileceği alanlar olacak. Ama zamana ihtiyaç var, ama tabi ki bir engelliyi anlamamız için bir engelli olmamız gerekiyor. Komisyonda Volkan Erkan’ın olması bizim için bir avantaj” derken Feridun Tümer de, şunları söyledi: “Bu konu ile ilgili çalışma yapılıyor. Trafik komisyonu çalışmalar bitince meclise sunacaktır diye düşünüyorum. Engelliler gibi yaşamak çok zor, onlar gibi düşünmek zorundayız.”
Son olarak konu ile ilgili söz alan Engelliler Komisyonu üyesi İYİ Partili Zafer Topçu ise, “Engelliler komisyonu çalışmalarını Ulaştırma ile birleştirip yaparsak daha verimli olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Keşan depreme hazır mı?

Bir sonraki soru ise Keşan’da depreme hazırlık çalışmalarında nelerin yapıldığı yönünde oldu. ‘Keşan depreme hazır mı? sorusu konuklar tarafından şu şekilde yanıt buldu:

Zafer Topçu: “Keşan Kent Konseyi’nin konuyla ilgili çalışması var. Konu meclise yakın zamanda meclise gelecek. Bu konuda belediyemiz takipte”

Feridun Tümer: “Sadece Keşan değil, Türkiye depreme hazır değil. Keşan’da 1990 yönetmeliği öncesi yapılan yüzlerce bina var. Nispeten bir çok yere göre daha hazırız. Ekim meclisinde ‘Deprem Koordinasyon Kurulu’ kurulması konuşulacak. Olduktan sonra değil, aslında olmadan önce ne yapılması gerek konuşulması gerek. Bununla ilgili olarak teknik yeterlilikleri olan insanların, şehrin röntgenini çekip nereler güvenli nereler güvensiz bilinmesi gerekiyor. Deprem olmadan önce harekete geçilmeli, deprem olduktan sonra birilerini enkazdan çıkarıp sevinmek çok zor.”Nehir Gergin: “Devlet hazırlıklı olsa, belediye olsa; vatandaş ne kadar hazırlıklı bu konuda? AFAD ve UMKE hazırlıkları hep var. Derpemden sonra ortaya çıkan manzaralar, geçmiş dönemdeki yönetimlerin çalışmalarının mirasıdır. Sadece başkanlar değil, memurlar da çalışıyor burada. Bir belediye başkanının, bir binanın temelinin atılıp atılmadığına bakması pek mümkün bir şey değil. Keşan’da yapılacak en önemli hazırlık kentsel dönüşümün yapılmasıdır. Köy garajının yıkılması da bana göre bir hazırlıktır. Artık ömrünü yitirmiş binalar topluluğu vardı ve onlar kaldırıldı. Bir diğeri de eski belediye binamız, orası da riskli pozisyonda. Onun ad İzmir depreminden sonra ivedikle yıkılması gerektiği ortaya çıkmıştır.

Barbaros Tokgöz: “Keşan’daki halk depremi tanıyor mu? Bilgilendirildik mi? Sadece belediye değil, vatandaşın bilgilendirilmesi gerekiyor”İlgili Makaleler

Başa dön tuşu