Haberler

Oda Başkanı Hasan Kocaman: “İşletmeler açık ancak esnaf kazanmıyor!”

Pandemi sebebiyle artan maliyetler ve düşen satışları değerlendiren Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman, esnafın yeni ürün almakta zorlandıklarını belirtti. Sorunun çözümü noktasında; döviz kuru, sokağa çıkma kısıtlaması ve Keşan’da açıklan semt pazarlarının olumsuz etkilerine değinen Kocaman, “Pandemi döneminde yoğunluğu dağıtmak adına hiçbir şey demedik. Ama pandemiden sonra da devam ederse, gerekli düzenlemenin yapılabileceğini düşünüyorum.” dedi

“Satılan ürünün yerine alım yapılamıyor”

Esnafların artan maliyetler karşısında ezildiğini belirten Hasan Kocaman, bu sebepten dertli olduklarını belirterek Esnaflar, satılan ürünlerin maliyetlerinden yakınıyor. Herkes, her ürüne en az yüzde 50 oranında zam geldiğini söylüyor. Esnaf sattığı fiyata aynı ürünleri koyamayacağından dert yanıyor. Bugün 25 TL?ye sattığı ürünü önümüzdeki sezon için 30 TL?ye alacak. Sokağa çıkma yasakları devam ediyor ve esnaf elindeki kışlık ürünleri satamadı. Ürünleri satamadığı için ödemelerini yapamıyor ve ekonomik anlamda sıkıntılar yaşanıyor. Ödemeleri yapamadığı için insanlar bazı alışkanlıklarından vazgeçmek zorunda kalıyor. Bunun yanı sıra; düzenli aidatını ödeyen üyelerimiz, faturalarını ve aidatlarını ödeyemez duruma geldi.” derken, “Devletimiz, maliyetler konusunda yaptırımda bulanabilir. Dövizde artış yaşandığında ürünler artıyor ama düştüğünde ürün fiyatlarına yansımıyor.” önerisinde bulundu.

“Kullan-at bitti, tamir dönemi başladı”

Öte yandan, insanların tüketim alışkanlarını değiştirmek zorunda olduklarını ve eski giydiklerini tamir yoluna gideceklerini belirten Kocaman”Pandemi dönemine kadar esnaf aldıkları atletleri 3 tanesini 10 TL’ye satabildiklerini söylüyorlardı. Şimdi ise, atletlerin tanesinin 8,5 TL’ye gelişinin olduğunu ifade ediyor. Bu şekilde insanlar ne yapacaklar? Vatandaş bu gidişle alıp-satamayacak. Diğer ürünlerde de, benzer durum söz konusu. İnsanlar da artık, savurganlık dönemi sona eriyor. Herkes aldıkları ürünleri çok iyi şekilde kullanmak zorunda. Ayakkabısı delinen artık orayı onaracak, yenisini kimse alamıyor, çünkü buna gücü yetmiyor. Kullan at olayı artık bitti.” şeklinde konuştu.

“Cumartesi pazarı, köy pazarı gibi”

Pandemi nedeniyle getirilen hafta sonu dışarı çıkma yasaklarını dolayısıyla işlerin olmadığını hatırlatan Hasan Kocaman şunları söyledi: “Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olması nedeniyle, pazarımız cuma günleri kuruluyor. Ama işlerimiz istediğimiz seviyede değil. İnsanlar cumartesi günü kurulan pazara alışmış durumda. Pazarımız cumartesi günü kurulmadığı için sanki köy pazarı gibi geliyor. Vatandaşın rağbet etmediği bir Pazar haline döndü. Dolayısıyla, işler olmadığı için esnafımız sıkıntı yaşıyor. Yasakların 15 Şubat gibi kalkabileceğinin duyumunu alıyoruz. Kısmen de olsa bu yasaklar kalksa da, işimize gücümüze bakalım. Çarşı esnafları, işyerleri açık olmasına rağmen iş yapamıyor.

“Semt pazarları için düzenleme yapılmalı”

Semt pazarlarının esnafın işlerini etkileyip-etkilemediği hakkında sorulan soruya cevap veren Hasan Kocaman, sözlerini şöyle tamamladı: “Semt pazarları genel itibariyle, esnafımızı etkiliyor. Salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri olmak üzere toplam 4 gün pazarımız var. İnsanlar mahallesinde kurulan semt pazarından alışveriş yaptığı için bize çıkma ihtiyacı duymuyor. Daha önce insanlarımız sebze ve meyve ihtiyacını karşıladıktan sonra evlerine dönüşte bir takım ihtiyaçlarını bizden alabiliyordu. Cumartesi günü kurulan pazarımız özelliğini yitirmeye başladı. Semt pazarları az da olsa bizi etkiliyor. Bununla ilgili zaman içerisinde bir düzenleme yapılır mı bilmiyorum. Belediye başkanımızla bu konuyu görüşürüz. Pandemi döneminde yoğunluğu dağıtmak adına hiçbir şey demedik. Ama pandemiden sonra da devam ederse, gerekli düzenlemenin yapılabileceğini düşünüyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu