Genel

Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nın 1. oturumu gerçekleştirildi

Keşan Belediye Meclisi Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı 7 Nisan 2022 Perşembe günü gerçekleştirildi.

Saat 15.00’te başlayan toplantı, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında gerçekleştirildi ve Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantıda CHP’li Meclis Üyesi Apti Kıyakoğlu ve AK Parti’li Meclis Üyesi Mitat Bulut mazeretleri nedeniyle izinli sayıldı.

Maddeler öncesinde konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Gıda OSB’de tapularla birlikte nihai ve özlemle beklenen bir sonuca ulaştıklarını dile getirerek şunları söyledi: “Gıda OSB’ye en çok yaklaştığımız an tapuları aldığımız an oldu. Keşan’ımıza ve bölgemize hayırlı olsun. Bürokratik işlemlerden dolayı biraz bekledik. Son dönemde dünya genelinde yaşanan olaylardan dolayı Gıda OSB kararımızın ne kadar yerinde ve doğru olduğunu gördük. Pandemi, savaşlar, gıda enflasyonu bizim kararımızın doğruluğunu ortaya koyuyor. 85 parsellik bir fabrika alanımız var. Gıda OSB’de gelinen sürecin Keşan’ımıza bir kez daha hayırlı olmasını diliyoruz.”

Helvacıoğlu, daha sonra bir süredir Keşan gündemini meşgul eden taş ocağı konusuyla ilgili olarak da güzel bir haberi paylaştı. Edirne Valisi Ekrem Canalp ve BOTAŞ yetkilileri ile istişarelerde bulunulduğunu ve en geç Ramazan Bayramı’na kadar taş ocağında faaliyetlerin durdurulacağını kaydeden Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi’nin her zaman çevre hassasiyeti yüksek, doğa dostu ve vatandaşlarının istek ve önerilerini hassasiyetle değerlendiren bir belediye olduğunun altını çizdi.

Mustafa Helvacıoğlu, daha önceki Meclis toplantılarında Keşan’a huzurevi yapılması konusunda Meclis’ten hayır kararı çıktığını da hatırlatarak şunları söyledi: “Huzurevine Meclis olarak hayır denmişti. İlgili firma çabalarımız ve yönlendirmelerimizle İpsala ve Uzunköprü’de 2 ayrı huzurevi tesisi yapıyor. Bizlere selam söylediler ve tüm Meclisi açılışa davet ettiler. Keşan’dan da hasta kabulü yapacaklarını bizlere ilettiler.”

Belediye Başkanı Helvacıoğlu’nun bu konuşmasından sonra gündeme 7 madde daha ilave edildi.

Meclis daha sonra gündem maddelerini görüşmeye başladı.

İlk olarak 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 33. Maddesi gereğince 1 yıl süre ile görev yapmak

üzere Encümen Üye seçimini yaptı. AK Parti’nin Nehir Gergin ve Mehmet Selim Aras CHP’nin de İbrahim Dinç ve Yüksel Alioğlu’nu önerdiği seçimde yapılan oylama sonucu Encümen üyeliklerine; Dinç ve Alioğlu getirildi.

Meclis toplantısı, Plan ve Bütçe Komisyonu üye seçiminin yapılması ile sürdü.

Yapılan oylama sonucu Komisyona; AK Parti’li Tarık Uysal ve Yakup Balcı, CHP’li Olcay Soran ve Alaattin Öztürk, İYİ Parti’li Zafer Topçu seçildiler.

Toplantıda yapılan oylama sonucu İmar Komisyonu’na da AK Parti’li Şafak Uslu ve Mehmet Selim Aras, CHP’li Özlem Uybaş ve Erhan Engin, İYİ Parti’li Coşkun Lofçalı seçildi.

Meclis Toplantısında yapılan oylama sonucu Ulaşım Komisyonu’na ise AK Parti’li Barbaros Tokgöz ve Müslim Çekiç, CHP’li Süleyman Paçaman ve Banu Saygı, İYİ Parti’li Hakan Gürel seçildi.

Seçim maddelerinin ardından belediyenin 2021 yılına ait Denetim Komisyonu İnceleme ve Araştırma Raporu ele alındı. Madde oybirliği ile 2. Oturuma havale edildi.

Belediyenin 2021 yılına ait Faaliyet Raporu da yine yapılan görüşmeler sonrasında oybirliği ile 2. oturuma bırakılırken Başkan Helvacıoğlu, faaliyetlerin yer aldığı dolu dolu hizmetin yer aldığı çok güzel bir kitapçık hazırladıklarını bildirdi.

Toplantıda daha sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 770 litrelik çöp konteyneri alımı için 400 bin TL’lik hibenin Belediye Başkanlığınca teslim alınması ve Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi görüşülmesi ele alındı. Temizlik İşleri Müdürü Mücahit Erdoğan’ın bilgilendirmesinden sonra konuşan Helvacıoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un Keşan’a çok ciddi destekler verdiğini aktardı ve mücavir alanlarda kullanılacak çöp konteyner yardımı için Kurum’a teşekkür etti. Madde oybirliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısı İspat Cami Mahallesi’nde Belediyeye ait olan Şehit ve Gaziler Parkı’nın 10 yıl süreyle ihaleye çıkarılması için Encümene yetki verilmesi hususunun görüşülmesi maddesi ile devam etti. Madde hakkında Emlak ve İstimlak Müdürü Ahmet Yaşar’ın bilgilendirmesinden sonra söz alan Mustafa Helvacıoğlu, söz konusu park için geçmişte 3 yıllık kiralamalar yapıldığını, bu nedenle işletmecilerin tatmin edici yatırımlara yönelemediğini anlattı ve kiralamanın 10 yıllık yapılması için konunun Meclis’e geldiğini dile getirdi. Madde oybirliği ile kabul edildi.

Toplantıda daha sonra Yeni Mahalle Mehmet Gemici Caddesi üzerinde bulunan 1332 Adada kayıtlı İmar Planlarında (11.985m2) ayrılmış taşınmazın 30 yıla kadar ayni hak tesisi edilmesi işinin 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’na göre ihaleye çıkartılması yetkisinin Belediye Encümenine verilmesi hususunu ele aldı. Emlak ve İstimlak Müdürü Ahmet Yaşar’ın bilgilendirmesinden sonra konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 12 bin m2’lik bir alanı oyun alanı, spor alanı, park alanı ve büfe olarak değerlendirilmesini planladıklarını kaydetti ve şunları söyledi: “Keşan’ın güzel bir spor parkına ihtiyacı var. İhaleye çıkmak istiyoruz. Yeni Keşan diye adlandırdığımız alanda inşallah güzel bir çalışma olacak. Sporda ve kültürde siyaset olmaz.”

Görüşmelerin ardından madde oy birliği ile İmar ve Bayındırlık ile Plan ve Bütçe Komisyonlarına havale edildi.

Meclis toplantısı, Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğüne EDS Projesi kapsamında 2 adet araç satın alınarak hibe edilmesi ve bu kapsamda protokol yapmak için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi hususunun görüşülmesi ile sürdü.

Madde hakkında konuşan ve Polis Haftası’nda güzel bir hizmete daha birlikte imza atmaktan dolayı Meclis olarak çok mutlu olduklarını bildiren Helvacıoğlu, “Plan ve Bütçe Komisyonumuz konuya uygun olumlu yönde bir rapor hazırlamış. Polislerimiz Keşan’a ve bizlere hizmet ediyorlar. Polis Haftası’nda araçlarımızı emniyetimize veriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi. Madde oybirliği ile kabul edildi.

Toplantıda daha sonra mülkiyeti veya intifa hakkı Belediyeye ait olan, İlçemizde hala 8 adet mahalle muhtarlığı hizmet binası olarak kullanılan yapıların 5393 Sayılı Belediye Kanununun 75. Maddesi (d) bendi uyarınca asli görev ve hizmetlerinde kullanılmak üzere 10 yıl süre ile Mahalle Muhtarlıklarına ücretsiz olarak tahsis edilmesi hususu görüşüldü. Madde oybirliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısında daha sonra Keşan Belediyesi Ticari Hatlı Minibüs Yönetmeliğine, Geçici Madde eklenerek, Yönetmeliğin 29 Madde 1 Fıkrası (a) Bendine belirtilen Araçların Model yaşı en fazla 10 yıl ve daha küçük olacaktır şartının 31.12.2024 tarihine kadar 12 yıl ve daha küçük olacaktır şeklinde düzenlenmesi ele alındı ve madde Ulaşım Komisyonu raporu doğrultusunda oybirliği ile kabul edildi.

Toplantı, Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odasının talebi doğrultusunda taksi ücret tarifelerinin güncellenmesi hususu görüşüldü. Zabıta Müdürü Savaş Yiğit’in bilgilendirmesinin ardından madde oybirliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

S.S.25 No’lu Keşan Şehiriçi Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Başkanlığının talebi doğrultusunda “Keşan Belediye Başkanlığı Ticari Hatlı Minibüs Yönetmeliği’nde bazı maddelerinde değişiklik yapılması hususunun görüşülmesi maddesi de Yiğit’in bilgilendirmesinin ardından oybirliği ile Ulaşım ve Trafik Komisyonu’na havale edildi.

Toplantıda daha sonra Keşan Belediyesi’nin 03.03.2022 gün ve 2022/42 Sayılı Meclis Kararıyla Komisyona Havale edilen “Keşan Belediye Başkanlığı Toplu Taşıma Sisteminde bulunan 6 (Altı) adet Toplu Taşıma hattının ve bu hatlarda hatlarda çalışacak 93 adet Ticari araç plakalarının 10 yıl süreyle kiralanması konulu Ulaşım Komisyon Raporunun görüşülmesi ele alındı. Madde Mayıs Ayı Meclis toplantısına öncelik verilmek kaydıyla oybirliği ile daha sonraki Meclis toplantısına ertelendi.

Bir diğer madde olan Yeni Mahallede bulunan Semt Sahasına Merhum Sadiye Durusoy Yağcı isminin verilmesi hususu ise oybirliği ile İsim Belirleme Komisyonu’na havale edildi.

Meclis toplantısı, 03.03.2022 tarih ve 4339 sayılı Global Mimari İnş.Taah.San.Tic.Ltd.Şti. adına Muharrem Çirozlar dilekçesi ile Orta Cami (İspat Cami) Mahallesi, 520 ada, 18 numaralı parsel için plan değişikliği ve yapı ruhsatı talebinin görüşülmesi ile sürdü. Meclis’e yeni gelen bir konu olması sebebiyle madde oybirliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

Toplantı, 16.03.2022 tarih ve 5320 kayıt sayılı Fikret Karataşoğlu dilekçesi ile Yukarı Zaferiye Mahallesi, 219 ada, 23 numaralı parselin bulunduğu yapı adasında minimum parsel büyüklüğü 500 m2 olması sebebiyle tek başına yapılaşması mümkün olmadığından, plan değişikliği yapılması talebinin görüşülmesi ile sürdü. Bu madde de yeni gelen bir konu olduğu için oybirliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

Meclis toplantısında daha sonra Erikli Çevre ve Güç Birliği Derneği Yönetim Kurulu adına Şükrü Akıllı tarafından Belediyeye sunulan 04.02.2022 tarih ve 2398 kayıt sayılı dilekçe ile Erikli Sahilinde Atatürk Heykeli’nin bulunduğu bir alan tasarlanması ve Erikli Caddesi’nin isminin Atatürk Caddesi olarak değiştirilmesi talebinin görüşülmesi talebi ele alındı. Madde oybirliği ile İsim Belirleme Komisyonu’na havale edildi.

Meclis toplantısı Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanlığı adına Oda Başkanı Hasan Kocaman tarafından belediyeye sunulan 23.03.2022 tarih ve 5562 kayıt sayılı dilekçe ile Kıbrıs Gazisi Hasan Başoğlu isminin İlçede bir sokağa veya bir parka verilmesi talebinin görüşülmesi ile sürdü. Konu oybirliği ile İsim Belirleme Komisyonu’na havale edildi.

Toplantıda daha sonra 24.03.2022 tarihli Hüseyin Yıldırım dilekçesi ile Aşağı Zaferiye Mahallesinde ikamet eden Merhum Beden Eğitimi Öğretmeni Sadiye Yıldırım Öner’in isminin Aşağı Zaferiye Mahallesi’nde cadde-sokak-parka verilmesi talebinin görüşülmesi ele alındı. Bu madde de oybirliği ile İsim Belirleme Komisyonu’na havale edildi.

Meclis daha sonra Keşan Kent Meydanı Projesi kapsamında Büyük Cami Mahallesi, 362 ada 3-5-6 parseller ve Atatürk Parkını kapsayan alanda hazırlatılan plan değişikliğini görüştü ve önemli bir karara imza atarak, komisyon raporu doğrultusunda plan değişikliğini onayladı.

Toplantı, Büyük Cami Mahallesi, 362 ada, 34,00 m²lik 6 numaralı parseldeki 3 katlı yapı Keşan Kent Meydanı Proje alanında kalmaktadır. Maliki Arzu Küçük tarafından mülkiyetleri Keşan Belediyesi adına kayıtlı olan Aşağı Zaferiye Mahallesi, 524.27 m² yüzölçümlü 291 ada 11 numaralı parsel ve İspat Cami Mahallesi, 335.80 m² yüzölçümlü 1405 ada 3 numaralı parselin belirlenen bedeller doğrultusunda takasına ait komisyon raporunun görüşülmesi ile devam etti. Madde komisyon raporu doğrultusunda oybirliği ile kabul edildi.

Yukarı Zaferiye Mahallesi, Rasim Ergene Caddesi, 751 ada, 21 nolu parselde yapılması düşünülen yapının kot farkından dolayı bodrum katta açığa çıkan kısmının; zemin kat işyerine eklenti otopark olarak işlenmesi talep edilmektedir. Otopark Yönetmeliğinin 4. Maddesinin (İ) bendi gereğince konunun görüşülmesi maddesi ise Komisyon raporunun olumsuz çıkması nedeniyle oybirliği ile reddedildi.

Toplantı, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Yeni Mahalle’de, 1319 ada, 1 ve 2 parsellerde Fen Lisesi yapılması amacıyla hazırlatılan plan değişikliğinin görüşülmesi sürdü. Madde hakkında bilgi veren Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, maddenin daha önce planlarda ilkokul olarak belirlenen alanın değişiklik yapılarak lise olarak düzenlenmesini içerdiğini ifade etti. Madde oybirliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısında, daha sonra Keşan Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği adına Sadettin Yılmaz dilekçesi ile İspat Cami Mahallesi, 1789 ada, 7 ve 9 numaralı parselleri kapsayan alanda inşaat yapılması için plan değişikliğini içeren madde ele alındı. Olumsuz Komisyon raporu doğrultusunda madde oybirliği ile reddedildi.

Toplantı, Dursun Duman’ın Yukarı Zaferiye Mahallesi, Rasim Ergene Caddesi üzerinde 741 ada, 1 ve 2 numaralı parsellerin ön kısmında bulunan yol boşluğunun imar plan değişikliği yapılarak konut alanı içine dahil edilmesi ve kıymet takdir bedelinin yapılarak bedeli dahilinde satın alma talebinin görüşülmesi ile sürdü. Olumsuz komisyon raporu doğrultusunda madde oybirliği ile reddedildi.

Meclis toplantısının en önemli gündemini ise Kaymakamlık Makamından gelen 25.02.2022 tarihli yazı ile Büyük Cami Mahallesi, mülkiyeti Keşan Belediyesi adına kayıtlı olan 354 ada, 1 numaralı parsel üzerine Kaymakamlık Hizmet Binası yapılması düşünüldüğü belirtilmiştir. Kaymakamlık Hizmet Binası ve İlçe Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası ile mülkiyeti Keşan Belediyesine ait olan 354 ada, 1 numaralı parselin takas yapılması talebi oldu. Madde hakkında Başkan Yardımcısı ve İmar ve Şehircilik Müdürü Ali Ünal hem bilgi verdi hem de Komisyon raporunun detaylarını paylaştı. Bu bilgilendirmeden sonra söz alan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Keşan’ın ve halkımızın menfaatine bir takas isteği var. Devletimiz bizden Hükümet Konağı yapımı için takas talebinde bulundu. Cumhur İttifakı’nın olumlu görüşüne karşın Millet İttifakı’nın kıymet takdirindeki farklılıklardan dolayı olumsuz bakış açıları söz konusu. Keşan’ın kaybetmemesi gerekiyor. Keşan’ın kazanmasını vatandaşlarımızın da kazanmasını istiyoruz. Hükümet Konağı’nın eski belediye alanındaki arsada yapılmasını istiyoruz.” dedi.

Takas isteğine ilişkin madde oy çokluğu ile reddedildi.

Toplantıda daha sonra mühendis norm kadro değişikliğini içeren madde oybirliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısı, gündeme ilave edilen maddelerin ele alınması ile sürdü.

Mülkiyeti 25 No’lu Keşan Şehiriçi Minibüs Kooperatifi’ne ait 2 adet engelli erişimi olan aracın bakım ve onarım masrafları belediyeye ait olmak üzere kamu hizmetlerinde bedelsiz olarak kullanılmasını içeren madde oybirliği ile Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’na havale edildi.

Şaban Ağaoğlu tarafından verilen dilekçe ile Keşanspor’da uzun süre oynamış ve yıllarca idarecilik yapan Süleyman Nesip Çakıcı’nın adının yaşatılması için verilen dilekçe oybirliği ile İsim Belirleme Komisyonu’na havale edildi.

Sevil Özçakır tarafından verilen 1992 yılında Şırnak Eruh’ta şehit olan kardeşi Hasan Yavuz’un adını yaşatılmasını amacıyla İspat Cami Mahallesi’nde bulunan Karaağaç Parkı’na verilmesi talebi de yine İsim Belirleme Komisyonu’na havale edildi.

Fen İşleri Müdürlüğü’nden gelen müdürlük tarafından kullanılan iş makineleri, yol kaldırım ücretleri, ağaç budama ve kesme ücretlerinin güncellenmesini içeren maddesi de oybirliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

AK Parti’li Meclis Üyesi Tarık Uysal’ın Makedonya’daki Türklere yapılan haksızlıklar sonrası biraraya gelen aydınlardan oluşan Yüceller Hareketi’nin temsilcilerinin idama mahkum edilmesi nedeniyle Keşan’da uygun görülecek alanda park ve içine Yücel Şehitleri Anıtı’nın yapılmasını içeren dilekçe ve sunumu sonrası madde oybirliği ile Komisyona havale edildi.

Mali Hizmetlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yakup Balcı’nın belediyeye bağlı müdürlüklerin ülkede ve dünyada yaşanan olağanüstü enflasyon ve döviz kurlarındaki artışlar sebebiyle ek bütçe talep ettiğini dile getirdi ve söz konusu madde oybirliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer ve İYİ Parti Grup Sözcüsü Coşkun Lofçalı tarafından verilen taş ocağı konusu içeren madde hakkında görüş belirten Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 2. Oturum veya Mayıs Meclis Toplantısı’nda taş ocağı konusunda sorulara yanıt vereceğini açıkladı. Konu hakkında gösterilen hassasiyeti anladığını ve hem şahsının hem de belediyenin konu hakkında gerekli hassasiyeti gösterdiğini belirten Helvacıoğlu, güzel haberleri Meclis toplantısı başında aktardığını ifade etti.

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Müslim Çekiç de 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nü kutladı.

Meclis 2. Oturumu 12 Nisan 2022 Salı günü gerçekleştirilecek ve saat 15.00’te başlayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu