KeşanKÜLTÜR

Müze Keşan Hıdrellez ve Dallık’ı bu sene sosyal medya paylaşımları ile kutlayacak

Doğanın canlanması ile bolluk ve bereket beklentisini simgeleyen Hıdırellez, Miladi Takvime göre her yıl 6 Mayıs’ta kutlanırken, Keşan’da Hıdrellez coşkusuna eşlik eden Dallık eğlenceleri 5 Mayıs’ta başlıyor.

Keşan’da, 1900’lü yıllarda 5 Mayıs günü Mecidiye kasabasının Rüstem Baba bölgesine giderek arabalarda geceleyen halk, Hıdrellez günü bu bölgedeki değirmen, dere ve orman alanında eğleniyorlardı. Uzun yıllar Zati Bey Korusu ve Korudağ’da kutlanan Dallık, yıllar ilerledikçe mekan değiştirerek Kılıçköy Korusu’na taşındı.

Müze Keşan Sözlü Tarih çalışmaları kapsamında Müzisyen Serkan Çağrı da bu geleneklerin sürdürülerek geleceğe aktarılması ile ilgili görüşlerini ve dallık anılarını Müze Keşan için bir video ile paylaştı.

Serkan Çağrı, bu kadar güzel bir etkinliğin dünyanın her yerinde tanınmıyor olmasına üzüldüğünü dile getirdiği videoda dallıkla ilgili çocukluk anılarını da anlattı.

“Farkındalık yaratacak görüntüler ile heyecanı yaşatmayı hedefliyoruz”

Müze Keşan Koordinatörü Aslı Avcı, somut olmayan kültür mirasımız içinde yer alan Hıdrellez ve Dallık’ın korunmasında, yaşatılmasında en etkili yolun, bu geleneklerin sürdürülerek gelecek kuşaklara aktarılması olduğunu belirterek, “Pandemi nedeniyle bir araya gelinemeyen bu süreçte, kültürel mirasımız Hıdrellez ve Dallık için farkındalık yaratacak görüntüleri sosyal medya hesaplarımızdan halkımızla paylaşarak bu heyecanı yaşatmayı hedefliyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu