EkonomiKeşanSektörel

Mustafa Çakır sordu: “Nedir bu defter tasdik karmaşası!?”

Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, her yıl Aralık ayı içerisinde ödenen defter tasdik ücretlerinin esnaf ile mali müşavirleri karşı karşıya getirdiğini belirterek, çözüm çağrısında bulundu.

Mustafa Çakır, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Her yıl Aralık ayı içerisinde ödenen Defter Tasdik Ücreti‘nin, bu yıl da ortaya çıkardığı rakamlardan dolayı yaşanan sorunlarla esnaflarımız ve mali müşavirlerimiz, yine karşı karşıya geldi.
Çünkü mali müşavirler aracılığıyla yaptırılan tasdik işlemlerinde Defter Tasdik Ücreti adı altında esnaflarımızdan alınan rakamı, Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler odası tarafından belirlenmektedir.
Türk Ticaret Kanununa ve Vergi Usul Kanununa göre notere tasdik etme zorunluğu vardır.
Bunu ferdi olarak da yapabiliriz ama bizler muhasebecilerimize bu görevi veriyoruz.
Buradan mali müşavirlerimize sesleniyoruz; lütfen ücretlerinizi defter türüne ve iş hacmine göre, kırtasiye giderleriniz, noter ücretinin üstünde olmadan belirleyiniz.
Her yıl aynı sorun, aynı tartışma nedir bu defter tasdik karmaşası?
Esnafın hali ortadayken talep edilenler cep yakıyor. Zor bir süreç yaşıyoruz. Küçük esnafı diğerleri ile aynı terazi kefesine koymayın.
Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odamızı daha duyarlı olmaya ve uygun fiyat belirlemeye davet ediyoruz. Bizler Muhasebecilerimizle etle tırnak gibiyizdir.
Bu duygu ve düşüncelerle, 2024 yılın değerli halkımıza, esnaflarımıza ve mali müşavirlerimize, sağlık, huzur, bereket getirmesini diliyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu