Haberler

Müftü Yiğit yaklaşan “3 Aylar”ın anlamı ve önemini anlattı

Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, yaklaşan 3 Ayların anlam ve önemi hakkında bilgilendirmelerde bulundu. 2021 yılı 13 Şubat’ta başlayacak olan mübarek aylarda idrak edilecek Kandiller geçidi hakkında konuşan Yiğit, hayırlara vesile olmasını diledi.

Ramazan öncesi mahyalar takıldı

Geçtiğimiz günlerde 2 Minareli Merkez Camii minarelerine bakım maliyetlerinden tasarruf etmek ve uzun ömür sağlanması amacıyla fiberglass giydirildiğini hatırlatarak sözlerine başlayan Keşan İlçe Müftüsü, camiye yaklaşan Ramazan öncesi mahya monte edildiğini “Keşan Merkez 2 Minareli Merkez Camii Derneği yönetimi olarak arkadaşlarımız karar aldılar ve geçtiğimiz günlerde cami minarelerinin ikisini birden fiber-glass ile giydirme yaparak tadilat gerçekleştirildi. Önceki gün de Ramazan Ayı’na yaklaştığımız için mahyalar şimdiden takıldı ve burada dijital olarak ayetler, hadisler ve uyarıcı spot cümleler İnşallah yayınlanacak.
Ben Cami dernek başkanımız ve yönetimini bu hizmetlerinden dolayı tebrik ediyorum; çünkü vatandaşlarımıza çok fazla yansıtmadan kendileri sponsor hayırseverler buldular. Ayrıca camimizin altındaki marketin kira gelirini de yıllara yayarak, maddi olarak tamamladılar.” sözleriyle belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Mübarek 3 aylar başlıyor

Ardından yaklaşmakta olan 3 aylar hakkında açıklamalarda bulunan Müftü Yiğit, “Mübarek üç aylar 2021’de, 13 Şubat’ta başlıyor. Önümüzdeki 13 Şubat’ta Recep ayı başlayacak. Tabii bu üç aylar içerisinde aynı zamanda kandiller geçidi dediğimiz mübarek geceler de var. Recep ayının ilk cuma gecesi mübarek Regaip Kandili, 27. Gecesi Miraç Kandili, Şaban ayının 15. Gecesi de Berat Kandili olacak. Böylece Allah nasip ederse inşallah bu yıl Ramazan ayımıza 13 Nisan’da başlamış olacağız ve Ramazan Bayramı da 13 Mayıs’ta olacak 2021’de Kurban Bayramı 20 Temmuz’da İnşallah idrak edeceğiz.” sözleriyle 3 Aylar’ın önemini dile getirdi.

Kandiller geçidi

3 aylar ile birlikte gelen kandiller geçidi hakkında bilgilendirmelerde de bulunan Yiğit, Bu günlere de yetişebilmeyi Rabbimiz hepimize nasip eylesin. Tabii ki bazı günler ve geceler diğerlerinden farklı olarak Allah katında değerlendirmiş Kadir gecesinin önemi biliyorsunuz. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başladığı bir gece ve Ramazan ayı içerisinde bunu kutluyoruz. Ondan önce Berat gecesi var günahların bağışlandığı bir gece Ramazana hazırlık oluyor. Miraç Gecesi var Peygamber Efendimiz Aleyhisselam’ın Yüce Allah’ın katlarına ulaştığı bir gece. Recep ayının ilk cuma gecesi de Regaip gecesi oluyor.
Bu vesileyle bütün kardeşlerimizin dini duyarlığının bu mübarek aylarda daha çok öne çıktığını biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Uzaktan Kur’an-ı Kerim eğitimleri

Son olarak, koronavirüs salgını sebebiyle ara verilen yüz yüze eğitimlere verilen ara sebebiyle Diyanet İşleri Başkanlığı ve Keşan İlçe Müftlüğü’nün sosyal medya hesapları üzerinden icra edilen uzaktan eğitim süreci ile ilgili son bilgileri paylaşan Yiğit, “Diyanet İşleri Başkanlığımız da şu anda maalesef Tabii pandemi dolayısıyla kapalı olduğundan dolayı okullarımız biz uzaktan eğitim programlarımıza devam ediyoruz. Daha önce açıkladığımız gibi www.diyanet.gov.tr üzerinden müracaat eden vatandaşlarımız, şu anda uzaktan eğitimle Keşan ilçemizde 4 tane sınıfımız açıldı. 2 tane bayan sınıf 2 tane erkek sınıfı var. Bunlar Kur’an öğrenmeye devam ediyorlar. Tabii sömestr tatili başladı uzaktan eğitim ara verildi; ama yine bütün camilerimizde hocalarımız çevrimiçi olarak uzaktan yavrularımıza Kur’an-ı Kerim öğretmeye devam ediyorlar.
B salgın hastalığın seyrine göre eğer biraz rahatlama olursa inşallah yüz yüze eğitime devam edecek camilerimiz de.” diyerek, “Rabbimiz bu salgın hastalıkta vefat eden bütün kardeşlerimize rahmet eylesin ve halihazırda hasta olan kardeşlerimize, hastanelerde veya evlerinde şifa bekleyenlere de şifa versin. Bizlere de bu salgın hastalıktan cümlemizi, ülkemizi bütün dünyamızı da inşallah bir an önce kurtarsın diye hep beraber dua edelim bütün kardeşlerimize hayırlı günler hayırlı cumalar diliyorum” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu