Haberler

Millet İttifakı’nın YSK’ya yaptığı itiraz reddedildi

Millet İttifakı’nın oyların yeniden sayılmasına yönelik yaptığı itirazın Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedildiği öğrenildi.
31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından, CHP ve İYİ Parti önce Keşan’da İlçe Seçim Kurulu’na ardından da İl Seçim Kurulu’na itirazda bulunmuştu. İlçedeki itiraz edilen sandıkların bazılarında yapılan yeniden sayım sonucu aradaki fark Cumhur İttifakı lehine 23’e yükselmişti. Bu durum karşısında Edirne İl Seçim Kurulu’na itirazda bulunulmuş ancak itiraz reddedilmişti.
CHP Keşan İlçe Başkanlığı’ndan önceki gün yapılan yazılı açıklamada; “Yüksek Seçim Kurulunun vereceği karara bağlıyız. Biz burada şunu öngörüyoruz; seçimdir kaybederiz ya da kazanırız ama halkın iradesinin sandığa yansıması lazım. Nasıl ki İstanbul’da tüm geçersiz oylar sayılıyor, Keşan’da bulunan 139 tane sandığın içindeki geçersiz oyların ya da tüm oyların tek tek sayılması gerekmektedir. Yüksek Seçim Kurulu’nu göreve davet ediyoruz.
Hukuki haklarımızı kullanacağız. Seçim bitmiştir. Hukuki süreç başlamıştır. Amacımız sonuçların doğru bir şekilde ortaya çıkmasıdır.” denilmişti.
YSK’dan bugün yapılan açıklamada ise itiraz talebine red kararı verildiği bildirildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu