Genel

Millet İttifakı, tartışmalı ek bütçe görüşülürken söz verilmediği gerekçesi ile salonu terk etti

Keşan Belediye Meclisi’ni Eylül ayı toplantısında tansiyon, tartışmalı ek bütçe talebi üzerinden yine yükseldi. Gergin süren ve atışmalarla devam eden meclisi, söz hakkı verilmediği gerekçesiyle CHP ve İYİ Partili üyeler terk etti. Karar yeter sayısı düşen meclis ileri bir tarihe tatil edildi.

Meclisin açılışı, ilk gündem maddesi ile yapıldı. “Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bütçesinde bulunan ilgili gider kalemleri ile Özel Kalem bütçesinde bulunan ilgili gider kalemlerine Ek Bütçe tanımlanması talebi ile ilgili konunun Meclisçe görüşülmesi” konulu madde Keşan Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Soner Akgün okundu. İlgili birim müdürlüğü Keşan Belediyesi tarafından şimdiye kadar yapılan ve budan sonra yapılması planlanan etkinlikler hakkında bilgi verdi.

“Kaygı görüyorum”

Daha sonra sözü Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu aldı. İlgili maddenin meclise gelmeden önce komisyonca reddedildiğini aktaran Helvacıoğlu sözü grup sözcülerine verirken; ilk konuşan AK Partili Nehir Gergin oldu.
Gergin, planlanan etkinliklerin okunması sırasında salonda kaygı oluştuğunu ifade ederek, “‘Bu kadar etkinlik yapılırsa, çok da iyi olmaz’ kaygısı oluştuğunu görüyorum. Nitekim ret vermişler.” dedi ve “‘Bu kadar etkinlik olursa belediyenin tanıtımı olur. Memnuniyet artar ve insanlar belediye çalışıyor der’ demesinler. Ret verilmiş.” sözlerini kaydetti. CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer ve İYİ Parti Grup Sözcüsü Coşkun Lofçalı ise yorum yapmadan komisyon kararının oylamaya sunulmasını istedi.

“Suç işleyeceğiz, yine yapacağız”

Daha sonra sözü Başkan Helvacıoğlu aldı. Kararın daha önce görülmediğini söyleyen Helvacıoğlu şöyle konuştu: “Her şeye veriyorsunuz, belediye çalışmasın, etkin olmasın istiyorsunuz. Cumhurbaşkanı kararı ile bizi bizle vuracaklar ya, festival yapmayın, toplu sünnet yapmayın gariban kardeşlerimiz gülmesin, evine kapansın insanlar, Keşanlıların hakkını kısıtlayın. 1 lira yok. 500 bin lira paramız var. Sizden para istemiyoruz, faslı verin diyoruz; ama suç işleyeceğiz, yine yapacağız.”
Bu sözlere itiraz eden Feridun Tümer, encümende faslın verileceğini söyleyerek, “Münakale yapılabilirsiniz, şov yapıyorsun şu anda.” derken, Tümer’e tepki göstererek ‘Sen konuşma!” çıkıştı. İki arasında bir anda tırmanan gerilim ‘Sen-siz’ hitapları ve üslup üzerine bir süre devam etti. Helvacıoğlu daha sonra ‘Kıskanıyorsunuz’ dedi ve şu sözlerle konuşmasına devam etti: “Siz Zafer Bayramı’nın kortejine bile gelmekten acizsiniz. Bizim yanımıza gelmekten acizsiniz; çünkü siz Keşan Belediyesi’nin sahibi değilsiniz. Sahibi halk ve halkın karşısına çıkmaya yüzünüz yok. Yazıklar olsun sizlere, Keşan’ın gelişmesini engelleyemeyeceksiniz. Biz yine suç işleyeceğiz, yine hepsini yapacağız. Siz de bizi Cumhuriyet Başsavcılığı’na verin. O vermediğiniz bütçeyi ben deleceğim.”

“Aileleri mutlu edelim, birlik olalım”

Helvacıoğlu’un sözlerinin ardından salonda sesler yükselirken, Başkan Helvacıoğlu ile katip üyeleri Banu Saygı ve Özlem Uybaş arasında söz alma tartışması yaşandığı sırada AK Partili Meclis Üyesi Müslim Çekiç söz aldı. Mecliste siyasetin bir kenara bırakılıp hizmete çalışılması konusunda rica ettiğini söyleyen Çekiç, “Helvacıoğlu bütçeyi eğer kendi çıkarına kullanacaksa ben de sizinle birlikte el kaldırıp, hayır demeye varım; ama burada sünnet şölenine katılacak olan ailelerimizde babaları hapis yatan ve durumları müsait olmayan kardeşlerimiz de var. Gelin bu aileleri mutlu edelim. Birlik olalım. Siyaseti bir kenara koyup, Keşan’a hizmet etmek için varız.”

“CHPye yakışmıyorsunuz” sözü salonda gerilime sebep oldu

Müslim Çekiç’in konuşması ardından katip üyesi Özlem Uybaş, meclis üyesi Olcay Soran’ın da söz almak istediğini Helvacıoğlu’na iletmesi üzerine ikili arasında tekrar tartışma başladı. Bu sırada Helvacıoğlu ‘Siz yine kavga ettiler diye mi gazetelere yazdırmak istiyorsunuz? Nasıl bir gündemcisiniz? Siz CHP’ye yakışmıyorsunuz.” ifadelerini kullanması üzerine CHP’li üyeler tepkilerini sıralara vurarak gösterdi. Tansiyonun hiç düşmediği salonda, gerilim daha da arttı. Karşılıklı atışmalar, ortama hakim olurken. CHP’li üyeler Helvacıoğlu’ndan sözlerini geri almasını istedi; ancak Helvacıoğlu sözlerini geri almayı reddderken Tümer, “Sen hangi partiye yakışıyorsun? Cumhuriyet Halk Partisi’nin kapısından döndün. Sen kapı kapı gezdin!” dedi.

‘Meclisi karıştıracağım’ diye grubunuza konuşmuşsunuz”

Daha sonra söz alan CHP’li Meclis Üyesi Alaaddin Öztürk, “Demokrasisi gelişmiş ülkelerde, iktidar muhalefete hesap verir; ama bizim gibi diktatörlükle yönetilen ülkelerde, tıpkı sizin yaptığınız gibi iktidar muhalefetten hesap sorar hale geliyor. Bu ne rezillik? Sizin tutumunuzu tenkit ediyorum.” derken, bu sözlerin arkasından meclis oturumunu canlı olarak izleyen vatandaşlara seslenerek konuşmasına devam eden Helvacıoğlu: “Çalıştırmamak için her şeyi yapıyorlar, gündemi kavgaya götürüyorlar.” dedi. Öztürk ise Helvacıoğlu’nun kendilerini provoke ettiğini söyledi. Daha sonra konuşan Tümer, ise “Siz dün akşamdan yaptınız toplantıda, ‘Meclisi karıştıracağım’ diye grubunuza konuşmuşsunuz.” dedi. Bu sözlere karşılık veren Helvacıoğlu, mecliste kavga çıkması sebebiyle meclisi tatil edeceğini söyledi, söz sırası istedi. Söz almak isteyen Tümer’e ise daha önce konuştuğunu söyleyerek söz vermedi, söz sırası CHP’li Meclis Üyesi Olcay Soran’a geldi.

“Genelge 2021 yılına ait”

Gergin ve Helvacıoğlu’nun niyet okuduğunu dile getiren Soran, komisyon kararı gerekçesi hakkında bilgi verdi. Son çıkan genelgeye göre karar verildiğini aktaran Soran, Tasarruf tedbirleri konulu genelgede “Gezi, kokteyl, yemek vb. davetler düzenlenmeyecek. Hediye edilmeyecek, temsil ve ağırlama ödenekleri zorunlu haller dışında kullanılmayacaktır. Yılbaşı ve bayram dönemlerinde kamu görevlileri tarafından gönderilecek tebrik, telgraf ve benzeri posta hizmetlerine ilişkin kağıt, baskı, posta ve benzeri giderler hiçbir şekilde kurum ve kuruluşların bütçesinden ödenmeyecek, mevzuat gerekleri dışında kurum ve kuruluşların tasarruflar altında bulunan kaynaklardan ajanda, takvim, plaket, hatıra, hediye, eşantiyon basım ve dağıtımı türü işler yaptırılmayacak.” ifadelerinin geçtiğini hatırlattı. Söz konusu genelgenin 2020 yılına ait olduğunu söyledi; ama Soran genelgenin 2021 yılına ait son çıkan genelge olduğunu söyledi.

“CHP ve İYİ Partili üyeler salonu terk etti”

Karşılıklı itirazlar ile devam eden toplantıda, CHP’li Tümer, tekrar söz almak istedi; Helvacıoğlu ise kendisinin daha önce söz aldığını ve bu hakkı kullandığını söyleyerek talebi yine reddetti. Tümer konuşmak için 10 dakikasının olduğunu ve bunu kullanacağına yönelik ısrarlarına devam ederken, Helvacıoğlu komisyon kararını mecliste oylamaya sundu. Maddenin oylanıp oylanmadığı konusunda tartışmalar başladı. Keşan Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Soner Akgün maddenin rededildiğini söyledi ve ikinci ikinci gündem maddesine geçti. Akgün, ilgili maddeyi okurken CHP ve İYİ Partili üyeler kendilerine konuşma hakkı verilmemesi üzerine salonu terk etti. Salondan ayrılan üyelere “5 dakika duramadınız” diye çıkışan Helvacıoğlu’na Tümer ise “Sen tahammül edemiyorsun. Sen 200 bin liralık kravat almak için para istiyorsun. Halkın seçtiklerini konuşturacaksın.” diyerek karşılık verdi.
Salondan Millet İttifakı üyelerinin ayrılması üzerine Cumhur İttifakı üyeleri 8 kişi kaldı. Karar yeter sayısı düşen meclis 5 gün sonra tekrar toplanmak üzere tatil oldu ve 2. madde görüşülemedi.

“Kavga çıkarmak bahanesiyle gündemi terk ederek gidiyorlar!”

Toplantının ardından Başkan Helvacıoğlu, canlı yayından oturumu izleyenlere seslendi. “Görüyorsunuz, halkın çoğunluğu seçtiği mecliste, CHP ve İYİ Parti üyeleri ‘Biz çoğunluğuz’ diyerek salonu terk ediyorlar. Halka karşı saygılarını hepiniz görüyorsunuz. Kavga çıkarmak bahanesiyle gündemi terk ederek gidiyorlar; çünkü Keşan Belediyesi’ni çalıştırmak istemeyen bir zihniyet ortada. Kültür ve Özel Kalem bütçesini ekside bırakıp, gündem yaratmayan ve üretmeyen; Keşan Belediyesi’nin batmasıyla gündem yaratmaya çalışan bir yapı var. Tüm partilere sesleniyorum, 5 dakikada meclis seçmeyin, yakışan meclisi gönderin, kaçmayan meclisi gönderin. Kararlar böyle olmaz. Sayıları bizden fazla olmalarına rağmen meclisi terk ediyorlar. Terk etmeyeceksin, mücadele edeceksin. Dilek ve temennilerde konuşacaksın. Terk etmek ne demek? Kaçmak demek. Ben onları halka havale ediyorum. Hayırları demeyi adet edinmişler, 30 yıl sonra belediyeyi vermenin zorluğunu yaşatıyorlar. Kimsenin ne konuştuğu belli olmayan, kuru bir gürültü içinde ‘Kavga ettiler’ dedirtmek için yaptıkları hareketi yine yaptılar. Bir yığın karar bizi bekliyor, karar almamak için kaçıp gittiler. Şenol Yalı’yı tebrik ediyorum, 5 dakikada kurduğu meclis hakikaten 5 dakikalık meclismiş.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu