Haberler

Mevlid-i Nebi Haftası: “Peygamberimiz ve Aile”

Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, Mevlid-i Nebi Haftası konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Haftanın, Hz. Peygamber’in doğum yıl dönümünü işaret ettiğini anlatan Yiğit, her sene bir tema belirlenen bu özel günde bu senenin temasının “Hz. Peygamber ve Aile” olarak belirlendiği Diyanet İşleri Başkanlığı’nın konuya hazırlanan spot videolar ile büyük önem gösterdiğini dile getirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Mevlid-i – Nebi Haftası olarak Hicri takvime göre kutlanan hafta hakkında Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit bilgi verdi.  “Mevlid-i – Nebi Haftası dendiğinde aklımıza, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) dünyaya teşrifleri anlaşılıyor yani Peygamberimizin doğum yıl dönümü. Diyanet İşleri Başkanlığımız uzun yıllar bu haftayı Nisan Ayında “Kutlu Doğum Haftası” olarak kutlamış. Fakat son yıllarda yapılan yönetmelik değişikliği ile bundan sonraki süreçte Miladi takvime göre değil Kameri takvime göre yani Rebiülevvel ayının 12. gecesine denk gelen haftayı Mevlid-i Nebi Haftası olarak kutlanmaya başladı.”

Keşan’da İlçe Müftülüğü olarak çeşitli etkinliklerle haftayı kutlayacaklarını belirten Yiğit, bir konferans ile kutlamaların devam edeceğini kaydetti. Keşan Müftülüğü olarak gerçekleştirdikleri etkinliklerle halkı bilgilendirdiklerini ifade eden Yiğit şunları söyledi; “Etkinliklerimize başladık. Mevlid Kandili’ni Merkez Camii’nde idrak ettik. 15 Kasım Cuma günü akşamı saat 20.00’de inşallah Keşan Belediyesi Konferans Salonu’nda bir konferansımız olacak. Konuşmacı olarak da Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Cevdet Kılıç hocamız geliyor. Konuşmacımız gerekli bilgilendirmelerde bulunacak. Ayrıca Edirne Selimiye Camii İmam Hatibi Alpcan Çelik hocamız da Kur’an tilaveti için o akşam misafirimiz olacak. Bizler de yine Keşan İlçe Müftülüğü İlahi Korosu’nu hazırlıyoruz. Burada enstrümanlar eşliğinde Türk Tasavvuf Musikisi konseri de sunacağız.”

Bu seneki temanın “Hz. Peygamber ve Aile” olduğunu belirten Müftü Yiğit, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan kısa videolara da değindi. Yiğit, “Başkanlığımız, hafta ile ilgili her yıl bir tema belirliyor. Bu sene de temamız “Hz. Peygamber ve Aile” oldu. “Aile” denildiğinde aklımıza hemen, kutsal bir yuva geliyor. Yüce Rabbimiz bize en güzel nimet olan aileyi ikram etmiştir. İnsanoğluna huzur ve sükunet veren çocuklar ve temiz rızıklarla güzelleşen kutsal bir birlikteliktir aile. Rabbimizin yeryüzündeki ayetlerinden biri olup O’nun rahmeti ile sevgi – saygı – şefkat ve muhabbetle var olan bir kurumdur. Başkanlığımız, yayınladığı bu kısa videolarla da konuyu gündemde tutmak istedi. Artık hepimizin elinde bir cep telefonu var. Bazen çocuklarımızı ihmal ediyoruz, bunu da bu kısa videolarda gündeme getirmişler. Videolar gerçekten çok güzel ve toplumumuza faydalı önemli bir konuya değinmiş” dedi.

Allah ve Peygaberimiz tarafından ailenin öneminin defalarca anlatıldığını belirten Yiğit, ailenin önemini ve konunun hassasiyetini şu sözlerle anlattı:

 “Allah-u Teala Kuran’ı Kerim’de Rum Suresi 21. ayette, <Kendileri ile huzur bulasınız, sevgi muhabbet oluşsun aranızda diye kendi cinslerinizden eşler yaratan Allah’tır.> diyor. Bunlar Allah’ın delillerinden bir tanesidir. Düşünen kavimler için ibretler vardır. Allah-u Teala hemcinsimizden bize eş olarak yaratmış ve eşler de daha sonra aile olarak, resmi olarak bir araya gelip nikah tesis ettikten sonra aile olmuşlardır. Keşan İlçe Müftülüğü olarak yapacağımız programda, <Peygamberimiz ve Aile> kitabını, etkinliğimize gelecek olan vatandaşlarımıza hediye olarak sunacağız.”

Günümüzde yapılan istatistiklere bakıldığında, son yıllarda boşanmaların arttığının gözlendiğini kaydeden Müftü Yiğit, “Ülkemiz genelinde bu hadisenin durdurulması lazım. Çünkü evlilik kutsal bir müessesedir. Bunu korumak gerekir. Hele hele çocuklar varsa, boşanma en son safha olması lazım. Bu konuda Allah’ın emrini ve  Peygamberimizin sünnetini uygulamalıyız. Eşler geçimsiz olduklarında, büyüklerin devreye girmesi lazım. Yeniden barıştırmak için gayret sarf etmeleri lazım. Önemli olan ailenin muhafaza edilmesidir. Çünkü boşanma maalesef çocukların dünyasında çok büyük yaralar açıyor. O yüzden önemli olan evliliğin devam etmesidir, ailenin korunmasıdır.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu