GündemSiyaset

Memleket Partisi PM Üyesi Bircan: “Bizim hedefimiz ve Cumhurbaşkanı adayımız da belli”

Memleket Partisi Parti Meclisi Üyesi Erdem Bircan, hızlı bir kurultay sürecinin ardından, delegelerin oylarıyla seçildiği parti meclisi üyeliğini değerlendirdi. Erken seçimin olup olmayacağı hakkında partinin görüşlerini dile getiren Bircan, “Sokak sokak gezerek Enez, Keşan ve İpsala’da da olup halkla buluşacağız.” dedi.

Memleket Partisi, 1. Olağan Kurultayını 18 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirmiş, oy kullanan 750 delegenin oyunu alarak Genel Başkan Muharrem İnce olduğu kurultayda, Erdem Bircan da 571 oyla parti meclisi üyesi olmuştu. Partideki görevi bu hafta içinde belli olacak Bircan, PM üyeliğini şu sözlerle değerlendirdi: “PM üyesi olarak ilk görevimi aldım ve Kırklareli İl Kongresi’ni yapmaya gidiyorum, daha sonra da Ankara’ya geçeceğim. Perşembe günü de mazbatalarımızı alıp devam edeceğiz. Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ olmak üzere Trakya’yı ben temsil edeceğim. Parti içindeki görevimiz bundan sonra belli olacak.”

Erken seçim olacak mı?

18 Eylül’deki kurultayda konuşan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 17 Mayıs 2021’de kurulduklarını ve seçim yasasında öngörülen asgari şartları tamamlayarak üç ay içinde parti kurultayını topladıklarını belirtmiş, kurultayı acele olarak yapma nedenlerinin seçimlere katılmak için “ehliyet almak” olduğunu ve bugün seçimlere katılmanın ehliyetini aldıklarını söylemişti.
Türkiye’nin merakla beklediği ‘Erken seçim olacak mı?’ sorusuna Memleket Partisi’nin görüşlerini belirterek sözlerine devam eden parti meclisi üyesi Erdem Bircan, erken seçim olması ihtimaline karşı hızlı bir kongre süreci yaşadıklarını belirtirken, “Kurultaya kadar 53 il tamamladık. 81 ili de tamamlayacağız; ama yasal prosedürler sebebiyle kongremizi öne aldık. Ancak AK Parti barajı düşürmek istiyor, değişecek partiler kanununun uygulanabilmesi için de meclis onayının ardından 1 sene geçmesi gerekiyor; bu da erken seçimin olma olasılığı çok düşük anlamına geliyor. Parti olarak bunu böyle görüyoruz.” diye konuştu.

“Sokak sokak gezeceğiz”

Son olarak, kurulma sürecini tamamlanmasının ardından, geri sayımı başlayacak olan seçimler için partinin sahada daha sık görüleceğini belirten Bircan, “Biliyorsunuz Genel Başkanımız Muharrem İnce, sahalardan partinin kuruluşu sebebiyle uzak kaldı. Bu haftadan itibaren ilçe ilçe, mahalle mahalle, sokak sokak sahalara iniyoruz. Bizim hedefimiz ve Cumhurbaşkanı adayımız da belli. Bu doğrultuda Edirne ile birlikte Enez, Keşan ve İpsala’da da olup halkla buluşacağız. Genel Başkanımız da bunu kendi ağzından telaffuz etti zaten bunları. Her yerde olacağız.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu