Gündem

Meclisi terk eden Millet İttifakı üyeleri konuştu: “Söz vermesin diye bin tane atraksiyon yapıyor”

Keşan Belediye Meclisi’nin Eylül ayı olağan toplantısında, Özel Kalem ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne ek bütçenin tanımlanmasıyla ilgili gündem maddesinde çıkan tartışmalarda, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun kendilerine söz vermediği gerekçesiyle, toplantıyı terk eden meclisin CHP ve İYİ Parti’li üyeleri basın açıklaması yaptı.

“Keşan’ın parası nasıl çarçur edildi sizlere açıklayacağım”

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan’ın yanı sıra, Keşan Belediye Meclisi’nin CHP ve İYİ Parti’li üyelerin yer aldığı basın açıklaması, Keşan Belediyesi hizmet binası önünde yapıldı. Pekcan, yaşanan gerilimin arzu edilmeyen bir durum olduğunu dile getirerek, “Yarın saat 14.00’te partimizde bir basın açıklaması yapacağız. 2022 yılının 8 aylık başkanın özel kalem harcamaları ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün harcamalarını belgeleri ile birlikte nereye nasıl harcandı, Keşan’ın parası nasıl çarçur edildi sizlere açıklayacağım.” dedi.

“Hazır geldi! Toplantılarında ‘Yarın Meclis’i karıştıracağım’ demiş”

Daha sonra söz alan CHP Grubu Sözcüsü Feridun Tümer, yaşanmaması gereken bir olayın daha yaşandığını vurgulayarak, “Başkan’ın hiddetli ve sinirli tavırları ile saygısızca hareketleri, Keşan halkına yapılmış harekettir. Bu arada başkan ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ne yakışmıyorsunuz’ dedi. Bu lafı söylemek Sayın Mustafa Helvacıoğlu’nun haddine değildir. Bir Meclis üyesine değil, normal bir Cumhuriyet Halk Partisi üyesine bile bu lafı edemez. Seçimlerden önce parti parti gezen kıblesi belli olmayan bir adam, burada onurlu Cumhuriyet Halk Partililere laf söyleyecek en son kişidir. Baştan bir aynaya bakıp kendisini görsün. Dün akşam kendi grup toplantılarında ‘Yarın Meclis’i karıştıracağım’ tarzında bir şeyler söylemiş. Zaten hazır geldi. Özellikle su zammını tekrar getiriyor. Elektriğe zam geldi, doğalgaza zam geldi ve biz de halkımız 3-5 kuruş eksik ödesin diye direniyoruz. Lafımızın da arkasındayız.” diye konuştu.

“Söyleyeceklerimi duymasın diye konuşturmamaya çalışıyor”

Belediyenin, su parasnı eksik almakla batmayacağını vurgulayan Tümer, şunları söyledi; “Nasıl batar biliyor musunuz? Sayın başkan temsil ağırlama ve fuar giderlerine para istiyor ısrarla. Mahalle yanıyor, Fahriye abla saçlarını tarıyor. Bu kadar olmaz. Sen baştan 150 bin TL’ye aldığın kravatların ve atkıların hesabını ver. Sonra Müslim kardeşimiz çıkıyor dar gelirli ailelerin sünnet cemiyetini söylüyor. Bu belediye en az 20 tane sünnet şöleni yaptı. Bunlar çok büyük paralarla yapılmıyor. 5,5 milyon ilave bütçe istiyor ancak 9 ayda harcadıklarına bir bakın. Bir Pati Park açtık; parka harcadık 150 bin TL, 180 bin TL açılışına harcadık. Bakın parça parça yapılan işlere; eğlenelim, gezelim, tozalım, başka da bir şey yok. Başkan makamında oturmuyor. Önce otursun sorunları çözsün. Meclisi yönetemiyor. Özellikle mecliste de söz vermesin diye bin tane atraksiyon yapıyor. Bu şekilde yönetmeye devam ederse, bu meclisi yapamaz. Keşan’ın problemlerini çözmeye çalışıyoruz, % 96.7 bütçeyi vermişiz ve bu toplantının 9. maddesinde 63 milyon ek bütçe talebi var, onu da verecektik. Ama başkanın derdi, kendi özel kalemine harcama yapmak için para istiyor. Bunu encümenden yapma şansı var ama tamamen şov için bunu yapıyor. Israrla Keşan’ı germek için bu olaylara başvuruyor ve terbiyesizce başvuruyor. Konuşma tarzı o koltuğa yakışmıyor. Kendisi de o koltuğa yakışmıyor ve hadsizlik ediyor. Siz grup sözcüsüne söz vermiyorsunuz. Kendi meclis üyene söz veriyorsun ki ver ve herkes konuşsun. Bizim meclis üyelerine söz veriyor ancak ben grup başkanıyım, sataşma var ve madde ile ilgili konuşmak istiyorum. Ancak bu söyleyeceklerimi duymasın diye konuşturmamaya çalışıyor. Farkında değil ama bu meclis ondan 1500 tane fazla oy aldı. Halkın gücü diyorsan, bırak halkla biz hesabımızı görürüz; Mustafa Helvacıoğlu’na düşmez onun hesabını görmek.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu