Gündem

Meclis gündemine bir kez daha gelen su zammı, bu defa geçti

Keşan Belediye Meclisi’nde Millet İttifakı ortakları tarafından reddedilen suya zam, son mecliste İYİ Parti’nin daha önceki aldığı kararı değiştirmesiyle meclisten geçti. Alınan karardaki gerekçelerini açıklayan İYİ Parti Meclis üyesi ve grup sözcüsü Coşkun Lofçalı, “Zam furyası durmadı. Belediye zaten yükün çoğunu üstlendi, cüzi bir miktarını vatandaşa yansıtalım kararı aldık” dedi.

Keşan Belediye meclisinde uzun süredir tartışmalara konu olan ve CHP-İYİ Parti ittifakı tarafından iki kez reddedilen su zammı konusu, son olarak Eylül ayı meclisinde ilgili komisyona havale edilmişti. Keşan ve mücavir alanlardaki içme ve kullanma suyu ücret tarifelerinin güncellenmesi Ekim meclisinde bugün 3. kez gündeme geldi.
Meclis öncesinde komisyonda görüşülen suya zam konusunda iki kez hayır yanıtı veren İYİ Parti, bu kez yüzde 15’lik fiyat değişimi için evet kararı aldı. Komisyonda CHP üyeleri Olcay Soran ve Alaaddin Öztürk’ün ‘hayır’ oylarına karşılık AK Parti üyeleri Yakup Balcı ve Tarık Uysal ile İYİ Parti üyesi Zafer Topçu’nun ‘evet’ oyları vermesiyle oy çokluğu ile suya yüzde 15 zam kararı verildi.

“Biz de suyun ucuz olmasını isteriz”

Madde oylamaya sunulmadan önce, komisyon raporunun mecliste okunmasının ardından sözü alan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Su noktasında 1 yıldır sorun yaşıyoruz. Haklılık var, haksızlık var; ama maliyetler de ortada. Geçen yıl 800 bin lira elektrik faturası öderken, bu yıl 5 milyon 800 bin lira ödüyoruz. Keşan’a gelen suda enerjinin büyük kısmı enerji ile oluyor. Biz de suyun ucuz olmasını isteriz, biz belediyeyiz. Belediye olarak kar etmeyelim, zarar da etmeyelim dedik; ama ortak aklı bulamadık. CHP’li arkadaşların siyasi görüşüydü bence zam yapmamak. Tekrar getirdik, komisyonda CHP’li arkadaşlarımız yine hayır dediler, İYİ Partili arkadaşlarımız evet dedi. Yılbaşına iki ay kaldı. Yüzde 15 de iş değil; ama ben teşekkür ediyorum. Göz göre göre de zarar etmemeliydik.” diye konuştu.

“Nasıl temizlik hizmetlerinden zarar ediyorsak, bundan da zarar ederiz”

Daha sonra söz grup sözcülerine verildi. CHP Sözcüsü Feridun Tümer, ‘Sayın Başkan, kadıyı kadıya şikayet ediyor’ diyerek sözlerine başlarken, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’yi bu hale mevcut iktidar getirdi. Bundan belediyeler de etkileniyor, vatandaş ise kurumlardan daha fazla etkileniyor. Belediyeler her şeyden para kazanmaz, zarar da eder. Nasıl temizlik hizmetlerinden zarar ediyorsa, bundan da zarar eder. Bu zam iki aylık bir yüzde 15 değil. Hükümet yılbaşında yeniden değerleme oranı açıkladığında, o da muhtemelen yüzde 80 olacaktır. Bu yüzde 15’in üzerine yüzde 80’in farkını koyun. Tavrımız kesinlikle siyasi bir tavır değil. Dünyaya başka pencerelerden bakıyoruz. Biz tavrımızı koruyoruz.”

“Belediye zaten yükün çoğunu üstlendi”

Tümer’in ardından sözü İYİ Parti Grup Sözcüsü Coşkun Lofçalı aldı. Daha önce suya zamma karşı olduklarını ifade eden Lofçalı, “İki meclisten beri buna red oyu kullandık. Sebebi de Türkiye’nin ekonomik şartları ortada, vatandaşların maaşları eziliyor. Biz de belediye olarak bu yükü sırtlanmamız gerektiğini düşündük. Her zaman Aralık ayında gelecek verilere göre hareket etmemiz gerektiğinden yanaydık; ama bu zam furyası durmadı ve elektriğe zam geldi. Konu tekrar gündeme geldi, biz de grup olarak karar aldık. Belediye zaten yükün çoğunu üstlendi, cüzi bir miktarını vatandaşa yansıtalım kararı aldık” sözleriyle kararlarında yaptıkları değişikliği açıkladı.

“Dünyayı da görmekte fayda var”

Son olarak AK Parti Sözcüsü Nehir Gergin konuştu. Tümer’in ülke ekonomisi göndermeleri hakkında konuşan Gergin ise, “Biraz bu konuda dünyayı da görmekte fayda var. Tüm dünyada enflasyon problemi var. Buna bağlı olarak Amerikan ve Avrupa Merkez Bankaları para birimlerini değerli kılmak için faiz artışı yapıyor ve önlemler alıyorlar. Bütün dünyanın en büyük problemi enflasyon, Türkiye’nin de olduğu gibi.” dedi.

“İmamoğlu ‘batıyorum’ dedi, Keşan batmıyor mu?”

Grup sözcülerinin konuşmasının ardından tekrar söz alan Başkan Helvacıoğlu ise İBB’deki su zammı tartışmalarını hatırlatarak, “İmamoğlu yüzde 80 istedi. Batıyorum dedi. Keşan batmıyor mu? İBB, halkı düşünmüyor mu? O belediyeyi düşünüyor. İBB’nin dünya görüşü farklı mı? Başka dünyada mı yaşıyor? Dünya görüşümüz ayrı derken siz kendinizi ayrıştırıyorsunuz. Zaten memleket de bu yüzden batıyor” derken bir süre devam eden karşılıklı atışmaların ardından maddenin oylamasına geçildi.
Su zammı konusunda komisyon kararı AK Parti ve İYİ Parti’nin ‘evet’ oyları sonrasında oy çokluğu ile kabul edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu