Bölge

Marmara ve Ege’de etkili olacak lodos ve yağışlı hava sıcaklıları mevsim normallerinin çok altına düşürecek

Meteoroloji, Marmara ve Ege Bölgesinde etkili olması beklenen lodos ve hemen ardından da sıcaklıkların sıfır derecelere kadar düşeceği tahmininde bulunarak, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı uyardı.

7 Nisan 2021 Çarşamba ve 8 Nisan 2021 Perşembe günleri arasındaki meteorolojik farkın siyah ve beyaz kadar ayrışacağını kaydeden meteoroloji uzmanları, şu değerlendirmede bulundu:
“Çarşamba günü sert lodos ve bol güneş eşliğinde sıcaklıklar 20’li dereceleri bulacak. Kısa süreli ısınmanın ardından gece geç saatlerde başlayacak sağanak yağışlarla birlikte kuvvetlenecek kuzeyli rüzgarlar, sıcaklıkları bir anda 5 derece civarlarına hatta daha da altına indirecek. Tam bir kış havasının yaşanacağı 8 Nisan Perşembe günü 300 – 400 metre rakımın üzerindeki yerlerde birkaç santimlik kar örtüsü oluşabilir.
Bölgede görülecek sağanak yağmur, yağışın yoğun olduğu saatlerde karla karışık yağmura dönüşebilir.
9 Nisan 2021 Cuma günü yağış etkisini büyük ölçüde yitirecek olsa da hava sıcaklığı mevsim normallerinin altında seyredecek.
Soğuk havanın hafta ortasına kadar bölgede etkisini sürdürmesi bekleniyor.”

Meteoroloji uzmanları tarafından yapılan uyarılarda; astımı, kalp rahatsızlığı ve kronik rahatsızlığı bulunanların bu tür havalara karşı çok dikkatli olmaları ve mümkün olduğunca sokağa çıkmamaları gerektiği de vurgulandı.

Yağış Durumu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu