EkonomiGündem

“Maddi destekten vazgeçtik!” diyen esnaf, özlediği işine kavuşmak için gün sayıyor

Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak koronavirüs kaynaklı ekonomik sorunlarla boğuşan esnafın durumunu anlattı. 14 aydır kapalı olan iş yeri sahiplerinin maddi sıkıntılar sebebiyle intiharlara sürüklendiğini belirten Çakmak, “Maddi destekten vazgeçtik, ekmek kapımızı açın” diyerek müjde beklediklerini söyledi.

“Keşan esnafımız sabırla mutlu ve güzel günleri bekliyor”

Son durumu değerlendirerek “Esnaflar olarak, işimizi gücümüzü çalışmayı özledik.” diyerek, sözlerine başlayan Çakmak, şunları söyledi: “14. ay ile rekor kapanma süresini sahip olan Keşan Lokanta Kahveci ve Otelciler Odamızın vefakar, cefakar esnaflarımız kahveciler, internet, restaurant, halı saha, birahane, düğün salonu, organizasyon, içkili lokantalarımız mübarek Ramazan Ayı’nın bitimi ve bayram ile beraber tam açılma şeklinde hizmet vermeyi bekliyor. Ülke genelinde intiharlar yaşanıyor. Çok şükür Keşan esnafımız sabırla mutlu ve güzel günleri bekliyor.”

“Korona bitmedi; ama esnaf tükendi”

Hüseyin Çakmak sözlerini şöyle sürdürdü: “Devletimizin esnaflara, KOSGEB destekli 30 bin TL faizsiz 3 yıl ödemesiz kredi verilecek söylentisiyle de küçük esnaf ve sanatkarların umudu yok oldu. Çünkü 30 bin TL kredi için odamızın hiçbir esnafın şartları uygun görülmüyor. Esnaflarımız borç ödemeyi geçti, evde tencereyi kaynatma, eve ekmek götürme derdinde. Esnaflarımız devletimizin corona belasının bitmesi için ne istediyse her fedakarlığı yaptı. Corona belası esnafların kapanması ile bitecek olsaydı, 1,5 yıldan beri esnaflarımız kapandı ama ne yazık ki, corona belası hala bitmedi. Corona belası bitmedi ama esnaf tükendi bitti.”

“Maddi destekten vazgeçtik”

Çakmak, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz esnaflar maddi destekten vazgeçtik. Artık, bizim ekmek kapımızı açın. Biz çalışmak istiyoruz, üretmek ve çoluk çocuğumuza bakmak evimizi geçindirmek istiyoruz. Biz esnaflar, 1,5 yılın enkazını zararını 5 yılda telafi edemeyiz. Devletimizin esnaf ve sanatkarlarımıza babalığını göstereceğine inancımız tamdır. Yaz sezonu için umutluyuz. Esnaflar olarak, ekmeğimizin peşindeyiz. Çalışırsak, üretirsek, kazanıyorsak, devletimizin de ekonomik olarak gelişeceğine inanıyoruz. Tüm esnaflarımızın ve halkımızın Ramazan Bayramı kutlu olsun.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu