Haberler

Kurtuluşun 97. yılında, tüm Keşan bir arada

Keşan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılı, törenlerle kutlanıyor.
19 Kasım 2019 Salı günü saat 10:00’da Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan törenlere Keşan halkının katılımının yoğun olduğu gözlendi.
Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, Keşan Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Törene; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Belediye Başkan yardımcıları Nuran Uslu, Yakup Balcı, Mustafa Altay, Mücahit Erdoğan, İl Genel Meclisi üyeleri, Belediye Meclisi üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, gaziler, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.
Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, günün anlam ve önemine dair yaptığı konuşmasında; “19 Kasım 1922 sabahı, Kurtuluş Caddesi’nde Yüzbaşı Mehmet Bey gelip Keşan’ı teslim aldı. 19 Kasım 1922 günü; cesaretin, azmin, iradenin ve kahramanlığın timsali ve tarihi belgesi olmuştur. O gün umudunu ve özgüvenini tazeleyen halkımız, varoluş iradesini kıracak hiçbir gücün olmadığını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. O tarihten bu yana Keşan, cumhuriyetimizin daimi olarak bir parçası oldu ve olmaya da devam edecek. Ordumuz, 19 Kasım 1922 tarihini bizim için sonsuza kadar bağımsız yaşayacağımız bir bayram kılmıştır. Kurtuluş Savaşı’mızın kahraman neferleri bizlere sadece bir toprak bırakmadılar. Özgürlüğümüzü, milli egemenliğimizi, demokrasiyi armağan ettiler. Son derece zorlu süreçlerin içinden sıyrılarak, dişle, tırnakla, canla ve başla, iman dolu bir heyecanla bütün dünyaya eşsiz bir Kurtuluş örneği gösteren Kahramanlarımızı rahmetle anıyoruz.” dedi.


Kurtuluş Bayramı nedeniyle düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında derece alan öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından; Keşan Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu, Keşan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Halk Oyunları ve Yenimuhacir Kültür ve Dayanışma Derneği Halk Oyunları ekipleri folklor gösterilerini sundu.
Tören, hazırlanan kortej geçidinde, özel ve kamu kurum ve kuruluşların araçlarından halka promosyonlar dağıtması ile sona erdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu