GündemÖZEL HABER

Kurtuluş Caddesi esnafı: “‘Neden indirim yok!’ sorularına cevap veremiyoruz”

Yaklaşık 9 sene boyunca gelenek haline gelerek devam ettirilen Kurutuluş Caddesi İndirim Günleri, bu sene pandemi şartlarının ağırlaşması, sonrasında döviz kuruna ard arda gelen fiyat yükselişleri sebebiyle yapılamadı. Geçtiğimiz günlerde Keşan Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleri tarafından dile getirilen ekonomik olumsuzluk sebebiyle 19 Kasım Keşan’ın kurtuluşu, buruk kutlandı.

‘Neden indirim yok?’ diye soruyorlar, cevap veremiyoruz”

Konuyla ilgili olarak Kurutuluş Caddesi’nin esnafları kesanonline mikrofonlarına konuştu. Fiyatlamadaki istikrarsızlıktan, düşen alım gücüne kadar sebepler hakkında açıklamada bulunan esnaflarda Orhan Koca, şu ifadeleri kullandı: “Kurtuluş Caddesi İndirim Günleri’ni 9 sene üst üste yaptık. Bu zamana kadar indirim günlerine katılan esnaf, satışlardan sonra uygun fiyata mal bulup yerine koyabiliyorlardı. Ancak kur artışlarından sonra ne uygun fiyata mal kaldı, ne de esnafın indirme yapmaya kuvveti. İndirim yapsa para kazanamayacak, Biz devam etmek isterdik. Her sene indirim günlerinden önce esnafa gider sorardık, bu sene gidemedik bile. Biz de esnaf olarak durumu biliyoruz çünkü.
Buruk bir kurtuluş sevinci yaşadık. Bayramlarda ailen gelmez, buruk bir sevinç yaşarsınız aynısını yaşadık. Biz müşterilerimizle özdeş olmuştuk. Bize ‘Neden indirim yok?’ diye soruyorlar, biz onlara cevap veremiyoruz.

İki senedir işlerde pandemi sebebiyle durgunluk yaşıyoruz; ama son zamanlarda doların artmasıyla birlikte bu tavan yaptı. Daha önceki dönemlerde de bu durumun aynısı yaşandı, Rahmetli Bülent Ecevit dönemindeki yazar kasa atma olayını da yaşadık. Dolar bir gecede 1 liradan 2 liraya tırmandı, o dönemde bile esnafın bu kadar aciz ve çaresiz olduğunu görmemiştim.”

Caddenin diğer esnafları ise şu sözleri kaydetti:

“Müşteriye bir fiyat veremiyoruz”

  • “Bu sene stoklarımızı yenilemek için fabrikayla iletişime geçiyoruz, oradakiler hammadde gelmediğinden dolayı tedarik sağlayamadıklarını söylüyorlar. Aradan geçen zamandan sonra zamlı bir şekilde alıyoruz. Bu enflasyon bu şekilde devam ettiği sürece, ticaret de zarar görmeye devam edecek.”
  • Her geçen gün fiyat değişiyor, müşteriye bir fiyat veremiyoruz. Gelene göstermelik bir fiyat verip de aldatmaca yapmak olmaz. İnsanlara fiyat vermeye de korkuyoruz. 1000 liraya aldığım ürünü 1350 liraya satıyorum, bir ay sonra bana gelişi 1450 lira oluyor. Ben yüzde 35 kar ettiğimi sanıyorum ama aslında yüzde 15 zarar ediyorum.
    Ayın başında müşteri talep oluşturuyor, sonunda yeni fiyatlar geliyor. Müşteriye yeni fiyatları okuyunca insanlarda güvensizlik oluşuyor. Küçük esnaf stok da yapamıyor. Mecburen sattığımızı alıyoruz, bu sefer de dalgalanmalara yakalanıyoruz.
    İndirim günleri olsa iyi de olurdu, olmadı. Keşke olsaydı. Odalar esnafı gezdi ama kimse destek veremedi.”

Öte yandan video kaydından bulunmak istemeyen ancak yine de yaşadıklarının bilinmesini isteyen esnaflar da vardı. Bazı işyeri sahipleri belediye ve odaların indirim günlerine yeteri kadar önem vermediklerini, indirim günleri düzenlemek için her ne kadar birlik olsalar da cadde esnafının gücünün yeterli olmadığını kaydetti. Özellikle de Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülük etmesi ve destek olması gerekliliğine kayıt düşen esnaf, aynı durumun önümüzdeki yıllarda da yaşanabilme ihtimaline dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu