Ekonomi

KOSGEB’in geç istihdamına destek programında 2. faz başladı

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası KOSGEB Temsilcisi Kadir Can Tunç, KOSGEB tarafından ikinci fazı başlatılan genç istihdamına yönelik kredi destek programı hakkında açıklamalarda bulundu. Programın detaylarını aktaran Tunç, bir önceki programda 49 kişinin iş bulduğu çalışmada toplamda 5 milyon lira faizsiz kredi verildiğini söyledi.

49 kişiye istihdam sağlandı

2022 yılının Ocak ve Mart ayları arasında gerçekleştirilen ilk genç istihdamına yönelik kredi destek programında Keşan, İpsala ve Enez’den olmak üzere 49 kişiye iş sağladığını belirterek sözlerine başlayan Kadir Can Tunç, “Bölgemizdeki yerel işletmelerimize toplamda 5 milyon lira faizsiz ve 2 yıl geri ödemesiz kredi desteği sağladık.” dedi.

2 yıl geri ödemesiz, faizsiz kredi

1 Temmuz itibariyle destek kredisinin 2. fazının başladığını belirten Tunç, detaylar ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “1 Temmuz ve 10 Ağustos ikinci programı kapsamında mikro ölçekli işletmelerde 9 çalışanı olan işletmelere 2, 10 ve üzeri çalışanı olan işletmeler için de 5 kişiye kadar kredi olanağı sağlayacağız. Kredimiz kişi başı 100.000 TL faizsiz olmak üzere 2 yıl sonra geri ödemesi yapılacaktır. Başvuru işlemlerimizin hepsi e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu kredi için işveren tarafındaki şartımız 2019’dan önce kurulmuş olmasıdır, çalışan olarak istihdam edilecek olan kişinin ise lisans, yüksek lisans veya meslek lisesi mezunu olma şartımız vardır. “
Tunç, açıklamasını başvuruda bulunmak isteyenlerin bilgi almak için Keşan TSO’da bulunan KOSGEB temsilciliğini de ziyaret edebileceklerini söyleyerek sonlandırdı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu