Haberler

Komşu pazarlara gidemeyen esnaf çözüm istedi

Koronavirüs tedbirleri sebebiyle İl Hıfzıssıhha Kurullarının aldıkları kararlardan dolayı komşu pazarlara tezgah açamayan pazarcı esnafının çalışma günü haftada ikiye düştü. Yaşadıkları durumla ilgili yetkililere seslenen esnaflar, ‘En azından Keşan’da yerimiz belli olsun’ diyerek bir an önce Keşan pazaryerinin çözüme kavuşmasını istedi.

“Her şeyi bir kalemde silip attılar”

Haftanın her günü çevre il ve ilçelere giderek buralarda tezgah açan esnafın takvimi, koronavirüs tedbirleriyle hayata geçen ‘seyreltilmiş pazar sistemi’ sebebiyle şaştı. 3 güne çıkan Gelibolu pazarının günleri diğer pazarların günleriyle çakışırken, bir yandan da açılmayan pazarlar ile esnaf artık sadece haftanın iki günü tezgah açmaya başladı. Yaşanan duruma tepki gösteren pazarcı esnafı, “Gelibolu pazarı neden kapandı, Şarköy pazarı neden hala açılmadı? Biz bu çevre pazarlardan neden istenmiyoruz? Pandemi geldi, hastalık her yerde evet ama bunu bahane edip bizi kendi pazarlarına istemeyen başkanlar ve belediye görevlileri var. Gelibolu pazarı normalde pazarı Salı günleri kuruluyordu, ancak alınan kararla birlikte pazartesi, çarşamba ve cuma gününe çekildi; civar pazarlarımızla çarpıştığı için biz bundan faydalanamıyoruz. Şarköy pazarımızı zaten iptal ettiler, 1 sene oldu hala da açılmadı. Bizim orda alacak vereceklerimiz var, yer parası veriyoruz.” diyerek, “Her şeyi bir kalemde silip attılar, en azından üç-beş kazanıp çarkımızı döndürüyorduk. Bu işlere bizim büyüklerimizin çözüm bulması lazım, oda başkanları ve dernek yöneticilerimizden bunu bekliyoruz.” konuyla ilgili yardımcı olmaya çağırdı.

“Fırsatçılar fiyat artırıyor”

Öte yandan, sadece iki gün çalışarak gelirlerinin ciddi oranda düştüğünü belirten esnaflar, “Biz Lüleburgaz’dan geliyoruz, bize bir tek Keşan ve Tekirdağ bize sahip çıkıp kapılarını açıyor, herkes kapı duvar ve biz bundan şikayetçiyiz. Haftada iki pazar yapıyoruz; ama iki pazarla da geçim sağlanmıyor.” diyerek bu fırsattan istifade ederek buralarda tezgah açan esnafın ürün fiyatlarını yükselttiğini dile getirdi. ‘Fırsatçılık yapıyorlar’ diyen esnaf, “Bizim gitmediğimiz pazarlarda fiyatlar mecburen artıyor, onlar uygun fiyata satan esnafı istemiyorlar; malum esnaf azaldıkça da fiyat da yükselir. Bizde eşofman takımı 15 lira, gidin diğer pazarlara 30 liraya bulamazsınız. Bir de diğer pazarlar buraya geliyor ancak buradakiler oraya gidemiyorlar; bu haksızlık. Tekirdağ ve Keşan esnafı alıyorsa onların da alması lazım.” sözlerini kaydetti.

“Bari Keşan’da yerimiz belli olsun”

Son olarak değişen pazar günlerinden, kendilerine kapı-duvar olan pazarlara kadar türlü dertlerle uğraşan pazarcı esnafı ‘En azından Keşan’da yerimiz belli olsun’ diyerek, “Semt pazarları cuma gününe alındığından beri, vatandaş da şaşırdı biz de şaşırdık. Gelen müşterilere iyi kötü taksitle satış yapıyorduk, şimdi o taksitle satış yaptıklarımızı da bulamıyoruz. Günleri şaşırdık. Tek dileğimiz normal pazarımızın olması. İki katlı mı, üç katlı mı olacak bilmiyoruz; ama yerimiz belli olsun artık. Bize 1000 lira yardım verilecekmiş biz bunun da derdinde değiliz, yeter ki pazarımız gelsin bir an önce. Belediye başkanımızın verdiği sözlere inanıyoruz.” diyerek çağrıda bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu