Haberler

Keşif heyeti tekrar Sazlıdere’de

Keşan, Sazlıdere – Gökçetepe köyleri arasında BOTAŞ tarafından yapılmak istenen FSRU Limanı ve Kara boru hattı ÇED Raporunun iptaline ilişkin Edirne İdare Mahkemesi‘nde açılmış olan yürütmenin durdurulması ve iptali davasının bilirkişi mahkeme keşfi bugün saat 10.30‘da gerçekleşti.
Keşfe BOTAŞ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcileri, ayrı disiplinden oluşan 9 kişilik bilim insanı, davacı tarafın avukatı Bülent Kaçar ile CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çeşitli kurum temsilcileri, köy sakinleri ve Saros Gönüllüleri katıldı.

Yapılan keşfin sonunda bilirkişi heyeti 60 gün içinde raporlarını düzenleyip mahkemeye sunacak, sonrasında ise mahkeme kararını verecek.


Ayrıca, FSRU Limanı‘nın yapılacağı yerle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nca hazırlanıp onaylanan 1/1000 ve 1/5000 alt ölçekli planların yürütmesinin durdurulması ve iptali ile Edirne İdare Mahkemesi’nce açılan davanın mahkeme bilirkişi keşfi 11 Kasım 2020 Çarşamba günü saat 11.30’da Sazlıdere’de yapılacak.


Öte yandan bugün gerçekleştirilen keşfe katılan Saros gönüllüsü vatandaşlara teşekkür eden Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, vatandaşları tekrar destek ve dayanışmaya beklediklerini söyledi.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu