Yaşam

Keşanlı tiyatro ekibinden Edirne’de başarı geldi, hedef Türkiye birinciliği

Gençlik Merkezleri Arası Tiyatro Yarışması’nda Keşan ekibi il birinciliğini kazandı. 4 aylık amatör tiyatroculardan oluşan ekip, “Kayıpların Aydınlığı” isimli oyunlu ile kendilerinden daha deneyimli ekipleri karşı yarışıp Türkiye’de birinciliği kazanmayı hedefliyor.Normal şartlar altında 1.5 saate oynanacak oyunların 15 dakika içine sığdırılmasının güç olduğunu belirten Keşan Halk Eğitim Merkezi Tiyatro Yönetmeni Kadir Kılıç, henüz 4 aylık bir ekiple bu birinci gelmelerinin büyük bir başarı olduğunu belirtti. Kılınç, “Yarışmada amaç 15 dakika içinde istenilen duyguyu ve oyunu vermek bunu yaparken de doğru bir oyunculuk ile yapmak. Diğer ekipler komedi türündeki oyunlarla sahneye çıktılar, ancak biz sahnelemesi onlara göre daha zor olan dram ile çıktık. Dediğim gibi ekip henüz 4 aylık ve amatör oyunculardan oluşuyor. Karşımızda ise 5 yıllık deneyimleri olan oyuncular da vardı. Çok iyi hazırlandık, sahneye böyle çıktık ancak diğer oyunları görünce umutsuzluğa kapılmadım da değil. Yine de birinci geldiğimize mutluyum ve şaşkınım. Edirne’de 5 yıl deneyimli oyuncular vardı, belki bölgede 10 yıllık olacaklar ancak yine de hedefimiz Türkiye birinciliği” derken deneyimli ekiplere karşı olan başarılarının sırrını işlerine duydukları saygıda gizli olduğunu söyledi.


Oyunun Kosova Savaşı döneminde geçtiğini belirten Kılıç, “Kayıpların Aydınlığı” isimli oyunla ilgili şunları anlattı. “Oyun Kosova Savaşı sırasında Kosova’da yaşayan bir Türk kızının Kosovalı bir gençle yaşadıklarını anlatıyor. Savaş sırasında birbirlerini kaybediyorlar. Çocukları oluyor. Ancak babanın bundan haberi yok, kızın öldüğünü düşünüyor. Ve yıllar sonra bu çocuğun babasını bulma serüveni var. Diğer bir yandan da tamamen paraya önem veren ve hissiyatı yok sayan bir İngiliz var. Bunların yollarının kesişmesini anlatıyoruz”

Keşan’da tiyatro izleyicisinin ve potansiyelinin olduğunu kaydeden Kılıç, 15 dakikalık olan bu oyunu genişletip Keşan’da bu izleyiciye sahnelemek istediğini dile getirirken, kendisinin yazıp yönettiği Kayıpların Aydınlığı adlı oyunun ardından daha iyileri Keşan seyircisi için yapacağının sözünü verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu