Haberler

Keşan’da Kovid-19 vaka sayıları hızla artıyor

Çin‘in Wuhan kentinde ortaya çıkıp kısa zamanda dünyayı saran ve yakın zamanda ilk yılını dolduracak olan korona virüs (Kovid-19) tüm Türkiye’de olduğu gibi Keşan‘da da yayılmaya devam ediyor.
İçişleri Bakanlığı tarafından ardı ardına yayınlanan genelgeler ile önüne geçilmeye çalışılan salgın, Keşan’da etkisini giderek artırıyor.

Her renk, her mahallede var

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında, günlük verilere dayanarak oluşturulan vaka haritasında pandeminin artık Keşan’ı sarmış olduğu çok net görülüyor.
Risk durumunu belirtmek için kullanılan renk tonlarının hepsinin şehirde görüldüğü göze çarparken, artık her mahallede ve neredeyse her sokakta görülen vakalar endişe veriyor.

Sayılar katlanarak artıyor

Öte yandan resmi makamlar tarafından sayılar hakkında açıklama yapılmamasının yanında, Keşan’da vakaların günlük 20 ve üzeri olarak geldiği iddia edilirken; şehir içinde toplam 130’un üzerinde testi pozitif olarak çıkmış hastanın olduğu konuşuluyor. Günlük vakalar, günden güne katlanarak artarken, toplam vaka sayısı da buna bağlı olarak yükselmeye devam ediyor.

Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70

Edirne genelinde artan vakalara ilişkin bir açıklama ise, geçtiğimiz günlerde Edirne İl Sağlık Müdürü Mustafa İshak Yıldırım tarafından yapıldı. Mevsimsel hastalıkların da etkisiyle kentte yoğun bakım ünitelerinin yüzde 70‘inin dolu olduğunu ifade eden İshak Yıldırım, Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi‘nin sığınağını 10 yataklı yoğun bakım ünitesine dönüştürdüklerini söyledi.

Keşan Devlet Hastanesi’nin sığınağı da yoğun bakım olacak

Şu anda yoğun bakım doluluk oranları yüzde 70’lerde belirten Yıldırım, “Aynı şekilde Uzunköprü Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Ünitesi’nin 4 yatağını yoğun bakıma çevirdik. Keşan Devlet Hastanesi‘nin sığınak bölümünde yoğun bakım çalışmamız var. İnşallah orayı da yoğun bakıma çevirmek istiyoruz” diye konuştu.” diye konuştu.

Köylere birer birer kısıtlama geliyor

Bunun yanında Keşan’ın çevresindeki köylerde de durum değişmiyor. Geçtiğimiz günlerde Türkmen ve Bahçeköy‘de, bir kez daha korona virüse karşı alınan önlemler dahilinde kısıtlamalara gidilirken, camilerin ve kahvehanelerin kapatıldığı bir çok köyde ise bu uygulamalar halen devam ediyor.

“Köyümüze gelmeyin!”

Türkmen Köyü Muhtarı Hakkı Yılber, köydeki yeni tip korona virüs salgını nedeniyle sosyal medya üzerinden “köyümüze gelmeyin” çağrısında bulunmuş, üçüncü kez kısmi olarak karantinaya alınan köye geleceklere “Kıymetli hemşehrilerimiz, köyümüz artan salgın ve yaşlı nüfus nedeniyle yüksek risk grubundadır. Bu nedenle köyümüz sınırları dışında yaşayan hemşehrilerimizin zaruri olmadıkça köyümüze gelmemesi önem taşımaktadır” diyerek gelmemeleri yönünde ricada bulunmuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu