Haberler

Keşan’da düzenlenen kan bağışı kampanyası bayram havasında geçti

Keşan Belediyesi ve Kızılay işbirliği ile kan bağışı kampanyası düzenlendi. İlk 300 kişinin 5 litre sıvı yağ hediye alacağı kampanya için vatandaşlar saatler öncesinde bağış çadırının önünde toplandı; sıraya ilk giren bağışçı ise formu evinde doldurdu.

Keşan Belediyesi ve Türk Kızılay Edirne Kan Merkezi işbirliği ile Keşan’da kan verme kampanyası düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen kampanyada ilk gelen 300 kişiye 5 litrelik sıvı yağ hediye hediye edildi.

İlk bağışçı alımına saat 11.00 sıralarında başlanan etkinlik için bazı vatandaşlar sabahın erken saatlerinde geldi. Kan bağışlarının alınacağı çadırın önünde henüz Kızılay personeli dahi gelmeden toplanan vatandaşlar, uzun kuyruklar oluştururken; sıraya ilk gelen bağışçı ise evinde kan alımı için gerekli olan formu evinde doldurduğunu söyledi.

Daha önce 9 kez bağış yaptığını belirten vatandaş, “Bugün kan bağışı yapanlara 5 Litrelik yağ hediyesi verilecek bu da bir etken, bugün 5 litrelik bir yağ bugün 60 lira. Geldiğimiz durum ortada. Ben internetten çıkardım, hazırdı kağıtlarım evde doldurdum” derken, başka bir bağışçı da 6 ayda bir bağış yaptığını belirterek “Hayat kurtarmak güzel bir şey, can kurtarmak gibisi var mı? Telefonuma ‘3 hayat kurtardınız’ diye mesajlar geliyor, adıma fidan dikiliyor, ne mutlu bize.” şeklinde konuştu.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun ilçedeki kurumlara ‘en çok bağışçıyı toplama’ konusunda meydan okuyarak çağrıda bulunduğu bağış kampanyası için törene Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Ticaret Borsası Başkanı Necmi Kaymaz, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç ile yönetim kurulu üyeleri ve bazı muhtarlar da katılırken, törende konuşan Helvacıoğlu, korona virüs pandemisi süresince düşen bağışlara katkıda bulunarak yaşanan durumu aşmak adına böyle bir kampanya düzenlendiğini söyledi.

Başkan Helvacıoğlu şu ifadeleri kullandı. “Kampanyanın ilk saatlerinde kuyruklar oluştu. Herkesin bu kampanyaya destek olmasını temenni ediyoruz. Bir damla kanın bedeli paha biçilemez. Ancak Biz belediye ve kurumlarla işbirliği içerisinde farkındalık oluşturma adına kan bağışlayan ilk 300 kişiye 5 litrelik sıvı yağ veriyoruz. Ayrıca sosyal medya üzerinden başlattığımız ‘En çok kim kan verecek’ şeklindeki meydan okuma kampanyasında da kurumlara çağrıda bulunduk. Kurumlar da buna kayıtsız kalmadı.”

Öte yandan 14 kez kan bağışında bulunarak madalya aldığını da belirten Başkan Helvacıoğlu, “Benden başka kan bağışında bulunan madalyalı belediye başkanı yok. Mütevazi olmayacağım. Bütün belediye başkanlarını kan vermeye davet ediyoruz. Hepsine meydan okuyorum” dedi.

Etkinlikte, 48 kez kan bağışlayan Sedat Kral’a da Türk Kızılay Edirne Kan Merkezi tarafından plaket takdim edildi. Öte yandan Keşan Belediye bandosu da alanda konser verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu