GenelKeşanSiyaset

Keşan’da CHP’nin kuruluşunun 100. yılı kutlandı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü, Keşan’da da törenle kutlandı.

100. yıl nedeniyle CHP Keşan İlçe Başkanlığı’nın yürüyüş düzenledi.
Şehitlik Parkı önünde toplanan kortejin saat 11.00 sıralarında hareket etmesiyle başlayan yürüyüşe, Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, parti yöneticileri, il genel ve belediye meclisi üyeleri ile partililer katıldı.

Hastane Caddesi, Önder Caddesi ve İsmet İnönü Caddesi üzerinden ilerleyen kortejin yürüyüşü Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi.

Yürüyüşün ardından CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Anıl Çakır bir konuşma yaptı.

Çakır konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Bugün Cumhuriyetimizi kuran, Cumhuriyetimiz kadar köklü, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emaneti Cumhuriyet Halk Partisi’nin 100. kuruluş yıl dönümünü kutlamaktan gurur duyuyoruz.” diyerek sözlerine başlayan Çakır, duygu ve düşüncelerini şöyle ifade etti: “Bir milletin esaretten kurtuluşuna ve bir ülkenin baştan aşağı yeniden kuruluşuna öncülük etmiş bir partinin, mirasını bir asra dayamış bu şerefli demokrasi mücadelesinin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Dünün zorluklarıyla büyüyen Cumhuriyet Halk Partisi’nin, yarının idealleriyle daha da büyüyeceğine olan inancımız tamdır.

Büyük Atatürk, Cumhuriyet’i ilan etmeden önce 1922 Aralık’ında ‘Barıştan sonra halkçılık esası üzerine dayanan ve Halk Fırkası adıyla siyasi bir fırka kurmak niyetindeyim’ diyerek; Kurtuluş Savaşı sonrası ülkemizin yeni bir yönetime kavuşmasıyla birlikte 9 Eylül 1923’te Türkiye’nin ilk siyasi partisi olarak Cumhuriyet Halk Partisi’ni kurmuştur.

Partimiz, ebedi genel başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk’ün izinde, topraklarımızın kutsallığına ve milletimizin kayıtsız şartsız egemenliğine dayanan Cumhuriyet’in asırlık yolculuğuna şahitlik etmiş bir partidir. Öyle ki dünyada 100. yaşına erişmiş sayılı partiden biri olma şerefine de sahiptir.

Cumhuriyet Halk Partisi, 100 yıllık geleneği, siyasi birikimi ve tecrübesiyle çağdaş Türkiye’nin en önemli siyasi miraslarından biridir. Bu miras sadece bize değil; Büyük Atatürk tarafından milletimizin her bir ferdine emanet edilmiştir.

Biz, Cumhuriyet Halk Partililer olarak, bu kutsal mirasın omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun farkındayız. Ülkemizin binlerce yıllık tarihi, kültürel ve siyasi zenginliklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için dün olduğu gibi bugün de çalışmaya devam edeceğiz. Bu büyük coğrafyanın renklerini ve dokusunu kucaklayarak, ülkemizin ulusal birliğini ve değerlerini yüceltmeye devam edeceğiz.

Cumhuriyet Halk Partisi; Cumhuriyetimizin kazanımlarının hedef alındığı, demokratik değerlerin yok sayıldığı ve barınma, eğitim, sağlık gibi temel hakların bile hiçe sayıldığı dönemde her türlü mücadelenin adıdır.

Her türlü etik değerden uzak bir şekilde; kurumları, halkı, anayasayı hiçe sayan bir anlayışın yarattığı bu çok karanlık dönemde dahi bize ışık tutan, Büyük Önderimiz Atatürk’ün çizdiği yoldur.

Cumhuriyet Halk Partisi, saray zihniyetinin, cemaatlerin, zümrelerin, kendini halktan üstün görenlerin karşısında milletin kayıtsız şartsız egemenliği dediği için cumhuriyetçidir.

Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alanların ve topraklarımızı rant alanı olarak görenlerin karşısında milliyetçidir.

Önce halk dediği için toplumu kutuplaştırmadığı için yasalar karşısında herkesi eşit gördüğü için halkçıdır.

Devletin fabrikalarını, hastanelerini, okullarını, köprülerini, limanlarını yandaşa ve yabancıya peşkeş çekenlere karşı; sosyal devlet, sosyal adalet ve milli kalkınma dediği için devletçidir.

Halkın dini ve kutsal duygularını sömürerek siyasete alet edenlere karşı, devletin dini inançlardan bağımsızlığını ve tarafsızlığını savunduğu için laiktir.

Çağdaş dünyanın gerekliliklerini hiçe sayarak, cehaletin karanlığını dayatanlara karşı, bilim ve yenilik dediği için devrimcidir.

Bizim hep birlikte, bu büyük mirası ve değerleri yaşatarak, Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşıyacağımıza olan inancımız tamdır. Ata’mızın çıktığı bu yolda, ülkemizi ikinci yüzyılımızda gerçek bir demokrasiye kavuşturmak, tıpkı geçmişte olduğu gibi ülkemizi muasır medeniyetler tarafından örnek alınan ve yurttaşlarımızı her bakımdan gurur duydukları bir ülkede yaşatmak için çalışmaya devam edeceğiz.

Geçmişin Mirasıyla Yeni Yüzyıla ilerleyen partimiz ülkemizin geleceğine ışık tutmaya devam edecektir.

100’üncü yılımız hepimiz için kutlu olsun.”

Konuşmanın ardından CHP Keşan İlçe Başkanlığı tarafından, partiye hizmeti geçen ve ebediyete irtihal eden partililer için lokma dağıtıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu