EğitimGenelGündemHaberlerKeşan

Keşan’da 918 öğrencinin girdiği LGS sınavında heyecanlı bekleyiş sona erdi

Tüm Türkiye genelinde iki oturum şeklinde yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına Keşan’da da 918 öğrenci girerken, velilerde çocuklarının dışarıda heyecanla bekledi.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav bugün yapıldı.

LGS merkezi sınavı, ülke genelinde 15 bin 532 okulda, 81 bin 570 salonda gerçekleştirildi. İki oturumda toplam 465 bin 274 sınav görevlisi yer aldı.
Merkezi sınav hazırlığı bu yıl 8’inci sınıfta okuyan 1 milyon 246 bin 429 öğrenci dikkate alınarak yapıldı. Deprem bölgesindeki 256 bin civarındaki öğrenciden 67 bini, kendi talepleriyle 71 ilde sınava girdi. Geriye kalan tüm öğrencilerin sınav başvurusu, merkezi olarak gerçekleştirildi.
LGS merkezi sınavına, isteyen öğrencilerin gireceği, sınava girmeyen öğrencilerin de yerel yerleştirme ile liselere yerleştirileceği kaydedildi.

Keşan’da 918 öğrenci sınava girdi

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında Keşan’da 918 öğrenci sınava girdi.
Saat 9.30’da başlayan ilk oturumda öğrenciler; Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden oluşan toplam 50 soruyu, 75 dakikada cevapladı.  

İlk oturumun 10.45’te bitmesinin ardından öğrenciler dışarı çıkarak ikinci oturumun başlayacağı saati bekledi.

Bu süreçte heyecanlarını aileleriyle paylaşan öğrenciler 45 dakika süren aradan sonra ikinci oturum için yeniden sınav salonlarına girdiler.
Saat 11.30’da başlayan ikinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimlerinden oluşan toplam 40 soru soruldu.
80 dakika süren ikinci oturum 12.50’de sona erdi.

Sınav sonuçları ve tercihler

Merkezi sınav sonuçları 26 Haziran’da “https://www.meb.gov.tr” internet adresinde ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgesi, posta yoluyla gönderilmeyecek.

Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlanacak ve liselere yerleştirme süreci başlatılacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu