BölgeKeşanSektörelTarım

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, şiddetli yağışın bölge tarımına etkilerini değerlendirdi

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, hafta sonu etkili olan sağanak yağışta bölgenin 75 ila 110 kilogram arası yağış aldığını belirterek, yağışların tarım arazilerinde çok büyük zarara yol açmadığını kaydetti.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Şen, sadece yazlık ekilişlerde oluşan hatalı durumlardan kaynaklı bazı çiftçilerin arazilerinin bozulduğunu, bozulan arazilerin şiddetli yağıştan etkilendiğini ifade etti.

Cuma gününden bu yana bölgede yağışların etkili olduğunu hatırlatan Şen: “Yağışlar, bölgesel olarak, zaman zaman da şiddetini artırarak devam ediyor. Çiftçi yağmurların yağmasından memnun. Çünkü yazlık ekilişlerini bitirdi. Sadece yazlık ekilişlerde oluşan hatalardan dolayı bazı arkadaşlarımız arazilerini bozdu. Bozulan yerler yağışlardan etkilendi. En fazla Keşan bölgesindeki sahil şeridinde bulunan Gökçetepe, Mecidiye, Erikli ve Danişment gibi yerlerimiz etkilendi. Yağmurda oluşan sular denize doğru aktığı için, yamaç arazilerdeki ayçiçek ekili alanlarda ve dere yataklarında buğday olan yerlerde zarar oldu. Zararın boyutu çok yüksek değil. Çünkü sadece yazlık dediğimiz yerleşik alanlarda daha çok görüldü.” dedi.

“Çok büyük zararı olmayan yağışlara bölgenin ihtiyacı vardı”

Pazar günü kendisinin de sahada incelemelerde bulunduğu ifade eden Hasan Şen, şunları söyledi: “Yağmurdan sonraki süreçte tarım arazilerinde pek fazla zararın olmadığını gördük. Zarar var ama o kadar büyük bir zarar yok. Çünkü metrekareye yaklaşık 75 ila 110 kilogram arası bir yağış düştü. Tabiri caizse bunun yanına gül suyu oluyor. Çünkü şu anda bölgemiz açışından çok önemli bir yağış. Hem buğday hasadının başlamasıyla birlikte hem de ayçiçeğinin gelişme süresinde olsun bitkiler için çok önemli bir yağış aldık.”

“Depolara rutubeti 14’e kadar olan ürünler alınıyor”

TMO-TOBB LİDAŞ Keşan Şubesi depolarının 19 Haziran 2023 Pazartesi gününden itibaren arpa alımına başladığını duyuran Hasan Şen: “Dün Ticaret Borsası yöneticilerinin daveti üzerine hep beraber gittik. TMO-TOBB LİDAŞ Keşan Şubesi, üreticilerinin rutubeti 14’e kadar olan ürünlerini alıyor. Bunların satışı bir ay sonra gerçekleşiyor. Yetkililerden aldığımız bilgilere göre dün öğle saatlerinde 150 ton civarında arpa ürünü alımı yapıldı. Bu tür depoların faal hale gelmesi biz üreticiler açısından çok önemli. Çünkü ürünümüzü dökeceğimiz veya satacağımız bir yerin olması biz üreticiler açısından önemli. Bizler böyle yerlerin açık olması ve bunun devamlılığının sağlanmasını temenni ediyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu