BölgeEkonomiGenelYaşam

Keşan TSO’yu ziyaret eden Sezai Irmak, Edirne ekonomisini ve emekte fiyat artışını değerlendirdi

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı H. Sezai Irmak, dün Keşan Ticaret ve Sanayi Odasına bazı ziyaretlerde bulundu.

Ziyaretlerin ardından gazetecilerinin sorularını cevaplayan Irmak, yaz mevsiminin gelişiyle birlikte Edirne ticaretinin son durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Edirne halkımızın belli bir kısmı yazıklara gittiği için şehirde boşalma yaşandığını belirten H. Sezai Irmak;  “Bu durum da ilimizdeki ticaret açışından olumsuz bir faktör. Gurbetçilerimizin ve komşu ülkelerden vatandaşların günü birlik olarak gelmesi de ticaretimiz açısından olumlu bir durum. Eskiden yazın ekonomik anlamda Edirne’de 2 ay durgun geçiyordu. Şu an ise bu durum kapandı. Yaz mevsiminde de kış mevsimindeki gibi ticari potansiyelimiz devam ediyor. İşlerimiz yolunda. Tek dileğimiz, ekonomik istikrarın devam edip, enflasyonun yavaşlaması. Bu konuda da hükümetimizin ve bakanlarımızın aldıkları tedbirler var. Ekonomi anlamda istikrar sağlandığı, enflasyon aşağıya doğru inmeye başladığı zaman işlerimiz daha güzel olacak.” ifadelerini kullandı.

“Bu dar boğazı hep birlikte atlatacağız”

Vergi düzenlemelerinde de değinen Irmak, şunları ifade etti: “Vergi düzenlemelerinden dolayı ekonominin eksiye gideceğini düşünmüyorum. Çünkü orada küçük artışlar var ama şunu unutmamalıyız ki deprem gibi çok büyük bir felaket yaşadık. Bu yüzyılın bir felaketi. Bu felaketi hep birlikte kucaklamamız lazım. Üzerimize düşen ne varsa hep birlikte yapmamız lazım. Benim rahmetli bir hocamın ‘El ile gelen düğün bayram’ şeklinde bir sözü vardı. Bu artışlar hepimize geliyor. Bu artışlara hepimiz katlanıp göğüs gereceğiz. İnşallah bu dar boğazı hep birlikte atlatacağız.”

“Ekmeğe 7,50 TL yapmayı düşünüyoruz”

Edirne’de de ekmeğe zam yapılmasının gündemde olup-olmadığı sorusunu cevaplayan Irmak: “İlgili komitelerimizin yaptığı araştırmalarla birlikte ekmeği 7,50 TL yapmayı düşünüyoruz. Ben 7,50 TL’nin normal fiyat olduğunu düşünenlerdenim.” diye konuştu.

ETSO Meclisi yarın ekmekte fiyat artışını görüşmek üzere toplanacak

ETSO Meclisi’nin yarın toplanarak ekmek fiyatı hakkında son kararını vereceği belirtiliyor. Meclisten, 5 liraya satılan 200 gram ekmeğin yeni fiyatının 7.5 lira olarak güncellenmesi kararının çıkması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu