Ekonomi

Keşan TSO’dan vize muafiyeti değerlendirmesi: “Olumlu karşılıyoruz”

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (Keşan TSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Arıkan, Bulgaristan vatandaşlarının ülkemize pasaportsuz girmesi” ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Geçtiğimiz dönemlerde Bulgaristan’dan gelecek olan misafirlerimizin ülkemize girebilmeleri için pasaport zorunluğu vardı ancak Cumhurbaşkanımızın çıkarmış olduğu karar ile birlikte artık çok daha kolay ve hızlı bir şekilde ülkemize giriş yapabileceklerini ifade eden Arıkan “Alınmış olan bu kararı son derece olumlu karşılıyoruz. Ülkemize gelmek isteyen Bulgaristan vatandaşı misafirlerimiz, artık beklemeden çok daha hızlı bir şekilde gümrük kapılarımızdan geçeceklerdir.

“Bölgemize Olumlu Yönde Etkileri Olacaktır”

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’ de 5887 numaraları karar ile yayınlanan Bulgaristan Cumhuriyeti’nin kimlik kartı sahibi vatandaşların Türkiye’ye yapacakları her 180 gün içinde azami 90 gün ikamet süreli turistik amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde pasaport muafiyeti sağlanmasına karar verilmiştir. Bu karar doğrultusunda başta ülkemiz ekonomisine sonrada bölgemiz ekonomine olumlu yönde etkileri olacaktır. Son yayınlanan istatistiklere göre Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler arasında Bulgaristan bulunmaktadır. Hal böyle olunca önümüzdeki günlerde pasaport işlemlerinin kalkması ile beraber bölgemize yoğun bir talep olacaktır. Bölge olarak bu kararı fırsat olarak görüp yurt dışından gelecek olan yabancı misafirlerimizi sadece alışveriş olarak değil, turizm bölgelerimize de çekmenin yollarını bulmamız gerekiyor. Şu an sezon ortasındayız ve bölgemiz yurt dışından gelecek misafirleri kaldıracak kapasiteye olduğunca sahip.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu