GenelKeşanKÜLTÜRYaşam

Keşan Lisesi mezunları okullarının kuruluşunun 55. yılında buluştu

Keşan Belediyesi, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Keşan Lisesi işbirliğinde Keşan Lisesi’nin kuruluşunun 55. yılı nedeniyle düzenlenen, tüm mezunları kapsayan buluşma programı 19 Kasım 2023 Pazar günü gerçekleştirildi.

1968 yılında kurulan ve ilk mezunlarını 1971 yılında veren Keşan Lisesi’nin 55. kuruluş yıldönümünü kutlandı.

Keşan Lisesi bahçesinde saat 14.00 sıralarında başlayan programa; AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Ünlü Klarnet Virtüözü Keşanlı Serkan Çağrı ile Keşan Lisesi’nde görev yapmış öğretmenler ve okul mezunları katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan program, 55 yıl içinde vefat eden öğrenci ve öğretmenler için Kur’an-ı Kerim okunması ve açılış konuşmalarıyla sürdü.

Program da konuşan Okul Müdürü Tezcan Kuşkonmaz, programa katılanlara teşekkür etti.

Daha sonra söz alan İlhan Saz ise programın Helvacıoğlu önderliğinde düzenlendiğini belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Keşan’a damga vuran birçok kişi bu liseden mezun oldu”

Program Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu’nun konuşmasıyla sürdü.

Kendisin de Keşan Lisesi mezunu olduğunu belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Çok mutlu ve çok gururluyum. Bugün; hem Keşan’ımızın kurtuluşunun, hem arkadaşlarımızla kucaklaşmanın günü. Eminim birbirimizi ve okulumuzu çok özledik. İyi ki geldiniz, iyi ki varsınız, iyi ki Keşan Lisesi var. Bugün hatıralarımız yeniden canlanacak. Anılara yolculuğa çıkılacak. Yüzümüze tebessüm, gönlümüze sıcaklık düşecek.
Keşan’a damga vuran birçok kişi bu liseden mezun oldu. Çok şükür referansımız sağlamdır. Keşan’ı dışarıda anlatan fahri turizm elçilerimiz burada okumuşlardır. Kamu ve özel sektörde bu okulun sıralarından geçmiş nice değer vardır. Sevgili Arkadaşlarım, Keşan Lisesi, kentin de hafızasıdır. Mazisinde değerli halkımızın katkıları, içinde devletimizin desteği vardır. Keşan Lisemiz, vazgeçilmez gururumuzdur. Büyük övüncümüzdür.”
dedi.

Cadde Kütüphanesi de hizmete açıldı

Keşan Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Keşan Lisesi Cadde Kütüphanesi’ni de hizmete açtıklarını ifade eden Helvacıoğlu, “O da hem lisemize hem şehrimize hayırlı olsun. Kitap katkısı sunan herkese, özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’ne de huzurlarınızda teşekkür ederiz.
Heyecanımız bitmesin. Lisemizle ve birbirimizle bağımız daha güçlü şekilde sürsün. 55. yılımız kutlu olsun. Sizleri bir okul arkadaşınız olarak tekrar saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.”
ifadelerini kullandı.

Daha sonra söz alan Aksal ise, 19 Kasım’ın aynı zamanda Keşan’ın düşman işgalinden kurtuluş günü olduğunu hatırlatarak, “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Gazilerimizi şükranla yad ediyorum. Keşan Lisesi mezunlarımız ile bir aradayız. Bir araya gelmemizde emeği olan Tezcan Müdürümüze ve Keşan Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu’na teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Mezun öğrencilerin Keşan Lisesi’ni anlattığı konuşmaların ardından Keşan Lisesi mezunu klarnet ustası Serkan Çağrı tarafından yapılan müzik dinletisi büyük beğeni topladı.

Keşan Lisesi’nde görev yapan emekli öğretmenlerin konuşmaları ile süren program, ‘Dünden Bugüne Anılarla Keşan Lisesi’ sinevizyon gösterisi ile devam etti.

Daha sonra ise Keşan Belediyesi ve Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan Keşan Lisesi Cadde Kütüphanesi’nin açılışı yapılırken, mezun olan öğrenciler getirdikleri kitapları kitaplar kütüphaneye bağışladı.

Program, Keşan Belediye Sanat Merkezi Trio Grubu Müzik Dinletisi ve yapılan ikramların ardından sona erdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu