Haberler

Keşan Köy Garajı’nda yıkım çalışmaları başladı

Helvacıoğlu: “2023 yılında; Mustafa Kemal Atatürk‘ün kurduğu Cumhuriyet’in 100. Yılında, Keşan’a, Trakya’ya yakışır bir Cumhuriyet Meydanımız olacak”

Keşan Belediyesi tarafından gelecek günlerde yapımı planlanan Keşan Cumhuriyet Meydanı için Köy Garajı’nda yıkım çalışmaları başladı.

Yıkım işleminin bitmesi ve projenin hayata geçirilmesinin ardından Keşan’ın Tarihi bir Cumhuriyet Meydanı’na kavuşacağının müjdesini veren Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Köy garajımızın yıkım çalışmaları başladı. Dozerlerimiz, itfaiye ekibimiz çalışıyor. Köy garajımızın son görüntülerini arşive aldık. 3 – 4 işyeri hariç diğer tüm işyerleri boşaltıldı. Keşan’ın Tarihi Cumhuriyet Meydanı’na dönüşeceği anı bekliyoruz. İnşallah 2023 yılında Keşan’ın Cumhuriyet Meydanına kavuşacağını şimdiden müjdeliyoruz. Projelerimiz tek tek yürüyor, 10 yıllık programımız devam ediyor. Olağanüstü çalışmalarımızla pazar demeden, gece – gündüz demeden Keşan Belediyesi olarak canla başla çalışıyoruz. Allah’ın izniyle Keşan’ı bir üst lige çıkaracağız. Bütün çalışanlarımıza kolaylıklar diliyorum.Özellikle altını çizmek istediğim bir konuda şu ki; köy garajımız da inşaat, AVM olmayacak, burası tamamen inşaatsız büyük bir meydan olacak. Hiçbir bina olmadan yer altından çalışacağımız bir projemiz var. Bu proje; uygulayacağımız kentsel dönüşümle beraber, çalışmalarımızı sürdürebileceğimiz bir proje. Keşan’ın nefes alacağı bir meydana ihtiyacı var. 2023’te; Cumhuriyetimizin 100. Yılında, inşallah bir aksilik olmazsa burası inşaatsız, yeşil alanları bol bir Cumhuriyet Meydanı olacak. Köy garajının 70 – 80 senelik mazisi geride kalıyor. Tabii köy garajının artık; depreme dayanıklılığı, işlevselliği, ekonomik değeri, inşaat değeri kalmamış. Benden önceki Belediye Başkanım da 6 – 7 yıl önce buraya bir proje uygulamış, ancak bize kısmet oldu. Kim gelirse gelsin siyasetin dışında bu meydanın olması gerekirdi. Nasip bize oldu. Keşan Belediye Başkanlığı olarak gururluyum, onurluyum. Keşan halkıma, Keşan esnafıma, hemşehrilerime hayırlı olmasını diliyorum. Bu arada 1,5 yıl önce esnafımıza köy garajının eylül, ekim ayında yıkılacağını söylemiştik. Onlar da sağ olsunlar her ne kadar bir takım siyasi müdahaleler olduysa da; esnafımız burayı boşalttı. Esnafımız duyarlıydı. Ama esnafımızı kışkırtanlar, ‘Buradan çıkmayın’ diyenler oldu. Ancak esnafımız bu sözlerin hiçbirini umursamadı. 2 – 3 esnafımız var onlar da yarın öbür gün çözüm üretecekler. Onların da duyarlılığına şimdiden teşekkür ediyorum. Daha önce ret kararı verilen yıkım kararına olumlu karar verildi. Ve mahkemeden iznimizle yıkımı gerçekleştiriyoruz. Allah yar ve yardımcımız olsun. 2023 yılın da Mustafa Kemal Atatürk‘ün kurduğu Cumhuriyet’in 100. Yılında Keşan’a, Trakya’ya yakışır bir Cumhuriyet Meydanımız olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın desteğiyle, Dr. Fatma Aksal Vekilimin büyük emeğiyle bu meydanı çok güzel bir meydan yapacağız. Şimdiden hayırlı olsun.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu