HaberlerKeşanKÜLTÜR

Keşan Kent Müzesi’nde restorasyon hazırlıkları başladı

Keşan’ın hafızasını yüz yılı aşkın bir süredir muhafaza eden Keşan Kent Müzesi binası için restorasyon hazırlıkları başladı. Birbirinden değerli envanterin muhafaza altına alındığı müzede çalışmalar canla başla devam ediyor.


Koronavirüs pandemisi sebebiyle bir süredir sessiz gibi duran ancak içeride harı harıl çalışmaların yapıldığı Keşan Kent Müzesi’nde restorasyon hazırlıkları başladı.
Keşan Belediyesi’ne devredildikten sonra Keşan’ın hafızasını yansıtmak adına müzeye çevrilen ilk olarak Çanakkale Savaşı’nda cephe gerisi hastanesi ve daha sonraki yıllarda ise Kızılay ve memleket hastanesi olarak da hizmet veren binanın tarihi dokuya uygun olarak restore edilmesi yönünde atılan adımlar hızlanmaya başladı.

Restorasyon ihalesi Mayıs’ta

Uzun çalışmalar sonucu projeye dökülen müze projesinin restorasyon ihalesine Mayıs’ta çıkılması bekleniyor. Mevzuat gereği Kültür Bakanlığı tarafından belirlenen şirketler arasından seçilerek davet usulü ile yapılacak ihale için ise; daha önceden restorasyon konusunda tecrübeli şirketlerin çalışmaları değerlendiriliyor. Müzenin restorasyonuna oldukça büyük önem veren yetkililer yalnızca bir kez yapılacak çalışmaların kritik önem arz etmesi sebebiyle firmaların daha önceki işlerini inceleyerek referans alacaklar.

Kabul ve çalışmalar devam edecek

Öte yandan düzenlemelerin yapılacağı müzeye getirilen envanterler de muhafaza altına alınmaya başladı. Bağışçılar tarafından 1 yılda bağışlanan yaklaşık 500 parça kadar eşya koruyucu kutularına konuluyor. Önce fotoğraflanan ardından kimliklendirilerek listelenen envanterler daha sonra müze bahçesinde kurulanacak bir konteynerde saklanacak. Burada bağışçılar tarafından getirilecek birbirinden değerli eşyaların kabulü devam edecek.

Müze Keşan için web sitesi geliyor

Tüm bunlarla beraber yakın zamanda Keşan Kent Müzesi için internet sitesi hazırlıkları da başladı. Müzedeki eşyaların sergileneceği platformda aynı zamanda isteyenler fotoğraf da gönderebilecek. Görsel hafızayı canlandırarak geçmişi yansıtacak olan; Bayram törenleri, siyasilerin ve bürokratların Keşan ziyaretleri, düğünler, cemiyetler, okul gösterileri, panayırlar, spor müsabakaları gibi sosyo-kültürel hayatın yansıması olan fotoğraflar da müzeye ulaştırılabilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu