Haberler

Keşan, kendi çöpünden elektrik üretimine başlıyor

Keşan’da çöpten elektrik üretimi ile ilgili adımlar atılmaya devam ediyor. GÜNEKAB tarafından hayata geçirilecek projede katı atıklardan elde edilen metan gazı ile elektriğe dönüştürülüp Keşan’a verilecek. Söz konusu alan için imar planı değişikliği bugün meclisten geçti.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Tesis Alanı ile bir bölümünde Katı Atık Tesisleri Alanı yapılması amacıyla hazırlanan Nazım İmar Plan Değişikliği ve Uygulama İmar Plan Değişikliğinin görüşülerek, karara bağlanması ile ilgili madde, bugün Keşan Belediye Meclisi’nin 13 Ağustos tarihli toplantısında görüşüldü.
Söz konusu plan değişikliği, daha önceki toplantıda havale edilen İmar Komisyonu’ndan geçti ve meclisin onayına sunuldu. Olumlu bulunan plan değişikliğinin ardından meclis de oy birliği ile kararı onayladı.Oylamadan sonra sonra Keşanlılar’ın çöpten elektrik üretimini ilgiyle beklediğini belirten Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “İnşallah bu çalışmanın ürününü görür ve çevreci bir bölge olduğumuzu da göstermiş oluruz” diyerek hayırlı olmasını diledi.Sonrasında söz alan Güney Edirne Katı Atık Birliği (GÜNEKAB) Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Olcay Soran metan gazından elektrik üretimi ile ilgili olarak faaliyetlerinin devam ettiğini söyledi. Hedeflenen ve planlanan zaman aralıklarında ilerlediklerini belirten Soran, “Ağustos ayı sonunda yurt dışından gelecek motorların montaj işlemleri ile birlikte, sahadan gelecek gazın depolanmasını için balon kurulumu tamamlanacaktır. İşlemler hedeflenen zamanda gerçekleşmektedir” diyerek Keşan’a hayırlı olmasını diledi.
Sözlerinin sonunda çöpün artık sadece bir çöp olmayacağını kaydeden GÜNEKAB Başkanı Olcay Soran, “Konteynerlara atılan çöpler artık birer çöp değil, ülkemiz için birer ham madde ve enerji kaynağı olduğunu belirtmek isterim” şeklinde konuştu.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu