Haberler

Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit ile Kadir Gecesi’nin önemi üzerine..

Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi’ni anlattı. Gün batımından doğumuna kadar meleklerin yeryüzüne indiği bu mübarek gecede, Allah’tan af dileyerek ibadet etmemiz gerektiğini söyleyen Yiğit, Kur’an-ı Kerim’in indiği gecenin önemini aktardı.

Kur’an-ı Kerin Kadir Gecesi’nde indirildi

Kadir kelimesinin sözlük anlamının, “Güç, değer, hüküm ve şeref gibi anlamlara geldiğinden bahsederek sözlerine başlayan Mehmet Yiğit, “Allah katında çok değerli bir gece” diye rek Kadir Gecesi’nin müslümanlar için önemini anlattı: “Bununla ilgili özellikle Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gece olarak mübarek Kadir Gecesi’ni biliyoruz. O gece çok kıymetli çok değerli bir gecedir. Yine Duhan suresinde Yüce Allah Kadir Gecesi’nde yüce kitabımız kur’an-ı Kerim’in indirilmesinden önce “Biz onu mübarek bir gecede indirdik” der ve Bakara suresinde de açıkça Ramazan ayında ve mübarek bir gecede Kur’an-ı Kerim’in indirildiği, insanlara iyi ile kötüyü güzeli çirkini ayırt eden bunları açıklayan bir kitap olduğundan bahsediyor. Demek ki Kur’an-ı Kerim Ramazan ayında indirilmiştir ve Kadir Gecesi’nde indirilmiştir. Kadir suresi diye Rabbimiz bir ayeti kelimede buyuruyor ki özel olarak indirilmiştir. “Biz ‘o’nu Kadir Gecesi’nde indirdik” olarak geçer burada da.

Bin aydan daha hayırlı bir gece

“Şimdi burada Kadir Gecesi dendiğinde insanların aklına şöyle bir soru gelebilir: “Acaba nedir bu Kadir Gecesi?” Kur’an-ı Kerim bu soruya tekrar bir soruyla cevap veriyor: “Sen nedir Kadir Gecesi bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır”.. Yani içerisinde başka Kadir Gecesi olmayan bin ay 83 yıllık bir ömre tekabül ediyor. Bin aydan daha hayırlı ve çok çok değerli gece”.

O gece melekler yeryüzüne iner

Peki ne oluyor o gece? O gece melekler ve ruh yeryüzüne inerler. Güneşin batmasına itibaren fecir doğana kadar, sabahlara kadar melekler ve ruh yeryüzüne inerler ve yeryüzü o zaman selamette olur. Bu kıymetli bu değerli gece mübarek Kur’anımızın Ramazan ayında indirildiği gece Kadir Gecesi’dir.

Kadir Gecesi’ne ulaşırsanız af dileyin

“Kadir Gecesi ile ilgili tabii ki yapmamız gerekenler var. Peygamber Efendimiz’in eşi, Aişe annemiz diyor ki: “Ya Resulallah! Kadir Gecesi’ne ben ulaşırsam ne yapayım?” diye sorar ve Hz. Muhammed ona “Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle” tavsiyesinde bulunur ve demek ki bizler de bu geceye ulaştığımızda böyle bir dua yapmamız lazım. “

Ramazan’ın 27. gecesi Kadir Gecesi

“Ayetlere ve Hadis-i Şeriflere baktığınız zaman başladınız zaman, ayetlerimizin indiği gecenin Kadir Gecesi’nin Ramazan’ın son on gününde aranması gerektiği ifade edilmekte, yine Aişe annemizden bir rivayet edildiği ve de aynı şekilde çoğunun da kabul ettiği Ramazan’ın 27. Gecesi olarak kabul edilir.
Önümüzdeki günler artık Ramazan’ın son günleridir İşte bu akşam inşallah Ramazan’ın 26’sını 27 geceye bağlayan gece bu sene 19 Mayıs’a denk geliyor. Bu akşam Allah nasip ederse Kadir gecemizi inşallah idrak edeceğiz.”

Milyonlarca Hatmi Şerif

“Peki bu gecede neler yapabiliriz? Bu gecede yapmamız gereken şeyler yüce Allah’a olan kulluk görevimizi yerine getirmek için ibadet edeceğiz. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu gece dolayısıyla daha önce ve bizlere talimatlar göndermişti. Biz vatandaşlarımıza duyurduk. Binlerce, yüz binlerce hatta milyonlarca Hatmi Şerif okunuyor. Onların her birisinin duasını bu gece Diyanet İşleri Başkanlığımız yapacak Türkiye genelinde. İftardan sonra Diyanet TV ve TRT 1’de İnşallah canlı yayınlanacak.
Bizler de ayrıca il müftülüğümüz organizesinde Binbir Hatim Okuma programları yaptık ve hatimlere hep beraber katıldık.
Bizler de Keşan İlçe Müftülüğü olarak Facebook hesabınızdan o gece iftardan sonra biz de bir program yaparak ve canlı olarak yayınlayacağız ve okunan Kur’anların dualarını yapacağız.
Çünkü Ramazan ayı bildiğiniz gibi Kur’an ayı olduğu için çok hatimler okundu ve hala da okunuyor inşallah vatandaşlarımız da onları bitirecekler ve daha sonra da Ramazan Bayramı da hazırlıkları ile birlikte başlamış olacak.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu