Eğitim

Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 2021-2022 Proje Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi

Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz başkanlığında, İlçe Milli Eğitim Projelerden Sorumlu Şube Müdürü Serkan Palabıyık, Keşan’daki resmi ve özel okullardan idareci ve projeden sorumlu öğretmenlerin katılımıyla, Keşan Belediyesi Konferans Salonu’nda “Proje Tanıtım ve Koordinasyon Toplantısı” gerçekleştirildi.

93 kişinin katılımıyla yapılan toplantı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz’ın konuşmasıyla başladı.

Saz, şunları ifade etti: “Keşan ilçemizde bugüne kadar siz değerli arkadaşlarımızla yaptığımız projelerimizi tanıtmak ve bundan sonra da bu projelerin yaygınlaştırılmasını sağlamak üzere bir araya gelmiş bulunuyor. Yaptığımız bu faydalı projelerin eğitime katkısını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu projelerin, öğrencilerimize verdiği öz güven, tecrübenin yanında, bu projeler sayesinde kendilerini geliştirmeye yardımcı olmasını da önemsiyoruz. Bizler, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ilçede oluşturduğumuz ekiple her daim tüm projelere elimizden geldiği kadar bugüne kadar destek verdik ve desteklemeye de devam edeceğiz. Yaptığımız her okul müdürleri toplantısında da bizleri temsilen siz değerli arkadaşlarımıza  destek vermelerini söylüyoruz ve takibini yapıyoruz. Çünkü projelerin ortaya çıkmasında yürütülmesinde ve sonuçlandırılıp değerlendirilmesine kadar birçok süreci kapsadığını ve süreçlerde en başta çok büyük bir özveri istediğini ve aynı zamanda da desteklenmek gerektiğini biliyoruz. İhtiyaç ve istek üzerine proje yazma ile ilgili kurs ve seminerler düzenleneceği gibi konu başlıklarına göre, proje yazmaya yeni başlayan arkadaşlarımıza rehberlik edecek bir ekibin olduğunu vurguladı. Keşan ilçemiz olarak ekip ruhu ile okullarımızda ve bulunduğumuz çevrede öğrencilerimizin de fikirleri doğrultusunda ortaya çıkacak projelerle okullarımızda uygulama şansı bulacağız. Bu projelerle öğrencilerimizin araştırma, deney, röportaj gezi ve gözlem yaparak bilgi toplama, kaynak tarama ve bilgiye ulaşma yollarını keşfetme,  elde edilen bilgilerin düzenlenmesi ve analiz edilmesi, bilgiler arasında neden-sonuç ilişkisi olup olmadığını kavrama, elde ettiği bilgilerle yeni ürünler ortaya koyma ve yeni stratejiler geliştirme, zaman disiplini kazanma belirli bir plan çerçevesinde çalışma disiplini kazanma bütün bunların sonucunda da hayatın içinde karşılaştığı problemler karşısında çözüm yolları geliştirebilme becerisi kazanmasını sağlar.”

İlhan Saz ayrıca, son 3 yıl içerisinde Keşan’da yapılan TÜBİTAK (2204-A,2204-B, 4004, 4006,4007, Erasmus+ (KA101,KA102,KA229,) eTwinning, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programları, IPA-II Projeleri, Trakya Kalkınma Ajansı Projeleri, 2023 Vizyon Projeleri ile ilgili istatistiki verileri paylaştı ve “Katılımcıları bir kez daha tebrik ediyor , yaptığınız özverili çalışmalarınızdan dolayı  teşekkür ediyorum.” dedi.

Keşan Anadolu Lisesi Öğretmeni Hasan Avcu da, yapılacak projelere tüm öğretmenlerin katılımının önemli olduğunu belirterek, projelerdeki maddi konulara dikkat çekti.

Avcu, bütçelerin daha dikkatli ve özenli kullanılması hususunda teknik bilgiler de verdi.

Rasim Ergene Ortaokulu Fen Bilgisi Öğretmeni Serap Tezer Algül ise, Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri konusu ile ilgili hazırladığı sunumu projeksiyon yardımıyla katılımcılara aktardı. Proje Hazırlamanın ve Kazanımlarının önemini anlatan Tezer Akgül, yapılan projelerin öğrencilerin üzerinde olumlu etkilerinin bulunduğunu ve öğrencilerin kendilerini daha iyi yönde geliştirdikleri söyledi.

Projelere katılımın ve yapılan çalışmaların arttırılması gerektiği, öğrencilere proje hazırlama ve katılımın özendirilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Serap Tezer Algül, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz ve okul müdürleri ile proje hazırlamada yardımcı olan kişi ve kuruluşlara teşekkür etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Sorumlusu Gökmen Aydın da, TÜBİTAK 4004 “Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı Hakkında” bilgi aktardı.

Keşan’ın 50 bin TL bütçeli projesinin geçtiğini, bu konuda planlamaların yapıldığını ve 18 Ekim 2021 Pazartesi gününden itibaren uygulamaya başlanılacağını belirten Aydın, bu projeye katılmada gerekli olan Yeterlilik Bilgilerini katılımcılara aktardı.

Yekta Baydar Ortaokulu Müdür Yardımcısı Gökçe Tüfekçi Ergin de, “4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı Hakkında” katılımcıları bilgilendirdi. Keşan’ın 88 bin TL bütçeli projesinin geçtiğini, bu konuda planlamaların yapıldığını ve 16-17-18 Mayıs 2022 gününden itibaren uygulamaya başlanılacağını belirten Tüfekçi Ergin, resmi kurum ve kuruluşların işbirliği ile yürütülen projelerden bahsederek, içerikleri hakkında bilgi verdi.

Gelecekte yapılacak olan projelerin planlanması hakkında bilgi aktaran Gökçe Tüfekçi Ergin, bu tarz projelere katılımların artmasının hedeflendiğini dile getirdi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, verilen bilgilere ek olarak ilgili proje hakkında bilgi vererek, 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programına projeleri ile katılım sağlayan öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

Süleyman Paşa İmam Hatip Ortaokulu Fen Bilimleri öğretmeni Özlem Kuşaksız, “4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı” hakkında bilgi aktardı, Keşan’ın 18 projesinin geçtiğini, bu konuda planlamaların yapıldığını ve Aralık ayından itibaren uygulamaya başlanılacağını belirtti.

Katılım sağlayacakları bilim fuarı hakkında bilgi de veren Kuşaksız, bu tarz projelere katılım sağlandığında öğrencilerin kazanımlarının arttığını, kendilerine öz güvenlerinin geldiğini söyledi. Tematik Alt Proje Alanları hakkında da bilgi aktaran Özlem Kuşaksız, Bilim Fuarı süreçleri hakkındaki tavsiyelerini katılımcılara iletti.

KTSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Filiz Şen, “Erasmus+, eTwinning Projeleri” ile ilgili, Gençlik ve Spor Bakanlığı İşbirliğinde yapılan projeler hakkında bilgi verdi. Projelerin amacını ve öğrenci kazanım bilgilerini katılımcılara aktaran Şen, “Değişim Çevremden Başlar” projesinin içeriğinden bahsetti ve  Çöp Toplama ve Ayrıştırma projeleri ve bütçeleri hakkında bilgi verdi.

Keşan Anadolu Lisesi Müdürü Nurdan Fidan Alabak, “Erasmus+, eTwinning Projeleri” ile ilgili, öğrencilerin üzerindeki etkileri konusunda bilgi verdi. Yurt Dışı Ortaklı Projelerin önemini ve üzerinde durulması gerektiğini kaydeden Fidan Alabak, KA229 projelerinin artılarını ve öğrencilere kattığı kültürel bilinçlenmenin önemini anlattı. Nurdan Fidan Alabak ayrıca, proje kapsamında yurt dışına gidecek öğrenciler ve gidecekleri ülkeler hakkında bilgi de verdi.

Rasim Ergene Ortaokulu Matematik öğretmeni Yasemin Kırkgül “Erasmus+KA102 Projeleri ile ilgili sunum yaptı. lçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz’ın kendilerinden bir proje beklediğini belirten Kırkgül, erasmus+ projesi hazırladığını ve çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Proje yapmak isteyen yönetici ve öğretmenlere projelere katılım sağlamanın başvuru şartları hakkında bilgi aktaran Yasemin Kırkgül, pandemi sürecinin projeler üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsetti. Kırkgül, yapılan çevre yürüyüşleri, çöp toplama ve ayrıştırma etkinlikleri hakkında slayt izleterek bilgi aktardı.

Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik/Elektronik öğretmeni Serkan Yavuz, “erasmus+, KA102 ve IPA” sunumlarını yaptı, KA102 Projesini detaylarıyla anlatarak, staj projelerinin önemini aktardı. “Yüzünü Rüzgara Dön” Projesi hakkında bilgi veren Yavuz, kültürel amaçlı gezilerin öğrenciler üzerindeki önemli etkilerini anlattı.

Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Teknolojisi öğretmeni Vedat Şahin Ekinci, “Trakya Kalkınma Ajansı Projeleri” ile ilgili sunum ve “Metal Teknolojileri Atölyesini Yenilikçi Makinelerde Donatıyoruz Projesi” hakkında bilgilendirme yaparak, projenin bütçesini açıkladı. Makinelerle eğitim alan öğrencilerin daha kolay meslek bulabildiklerini dile getiren Ekinci, imalatın önemini ve belirtilen bütçe ile alınan makineler hakkında bilgi verdi. Vedat Şahin Ekinci, ortaokullardan mezun olan öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda meslek liselerine yönlendirilmesinin önemini aktardı.

Toplantıyı kapatan Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, bu zamana kadar projelerde emeği geçen ve bundan sonra da katkı sunacak olan tüm yönetici, öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu