CANLI YAYINHaberler

Keşan Fırıncılar Derneği ekmek zammını geri çekti: Ekmek yeniden 1.5 TL!

Edirne genelinde Fırıncılar Derneği’nin aldığı karar doğrultusunda 1.5 TL’den satılan ekmeğe zam yapılmış 210 gramdan 220 grama çıkarılan ekmek 2 Tl’den satılmaya başlamıştı.
Edirne Ticaret Müdürlüğü ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın konuya tepkileri olmuş tarife değişikliğinin karar alınmadan yapıldığı ve yasal dayanağı olmadığı ifade edilerek zammın geri çekilmesi istenmişti.
Artan maliyetleri gerekçe göstererek ekmeğe zam yapıldığını kaydeden Fırıncılar Derneği’nin Keşan temsilcileri bugün öğleden sonra Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve meslek odalarının temsilcileri ile bir araya gelerek ortak bir açıklama yaptı.


Buna göre; Keşan’da ekmeğe yapılan zam geri çekildi. Yarından itibaren ekmek 1.5 TL’den satılmaya devam edecek.

Helvacıoğlu; “Ekmek üretiminde maliyetlerin zarar etme noktasına kadar yükselmesi, pandemi nedeniyle toplantıların yapılamaması üzerine fırıncılarımız hesaplama yaparak gramajı 200’den 210′ çıkararak ekmeğin fiyatını 2 lira olarak belirlemişti. Siyasilerimizin, vali, kaymakam ve ilgili kurumların ortak istişaresi ile 210 gram ekmeğin eski fiyattan 1,50 kuruşa satılması konusunda Keşan birlik beraberlik içerisinde hemfikir oldu.” şeklinde konuştu.

Fırıncılar Derneği Başkanı Ayhan Gevrek: “Toplantılar olmadığı için biz bu yolu seçmek zorunda kaldık. Maliyetlerimizin yüksek olduğunu belirttik ama oda toplantıları yapılmadığı için, böyle oldu. Normal şartlarda toplantılar olmuş olsa, bizim hiç sıkıntımız olmazdı. Kimseyle ve özellikle de devletle kavga etme yolunu seçmedik; çünkü biz iç içeyiz.
Eskiden unun çuvalı 10-15 lira artarken, bu sene 50-55 lira arttı. Gücümüz olmadığı için bu şekilde bir yol girdik. Sayın Valimiz Ekrem Canalp’in 1 Aralık’ta toplantının yapılacağını belirtmesi ve o zamana kadar da fiyatları geri çekmemizi rica etmesi üzerine, biz de birlik ve beraberliği bozmamak adına yarından itibaren eski fiyatlardan devam edeceğiz”


Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf; “Fırıncılarımız ekmek fiyatını yarından itiberen geri çekme kararı aldı. Aralık ayı içerisinde KTSO’da ilgili komisyonlarla yapacağımız toplantılar sonucunda yeni fiyatı belirleme konusunda çalışmalarımız olacak ve ilgili kurumlara bu talebi ileteceğiz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu