Haberler

Keşan, Enez ve İpsala oda ve borsaları, Barış Pınarı Harekatı’na destek verdi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde, Türkiye’nin 81 ilinde Barış Pınarı Harekatı’na destek vermek amacıyla İpsala, Keşan ve Enez’de faaliyet gösteren oda ve borsalar ile sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla ortak bir basın açıklaması düzenlendi.

Açıklamada; “Türkiye, 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde <Barış Pınarı> adı verilen sınır ötesi harekât başlatmıştır.
Amaç; hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır.
Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir.
Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz.
Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır.
Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır.
Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir. Dolayısıyla bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur. Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir. Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhuyla, bir ve beraber olarak ses verme günüdür.” denildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu