GenelGündem

Keşan Emek ve Demokrasi Platformu: “Yoksulluğu, bu sefaleti kabul etmiyoruz!”

Keşan Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri 2022 yılının ilk saatlerinde akaryakıttan elektriğe ve doğalgaza kadar peş peşe gelen zamları protesto etti. Yapılan açıklamada “Bu halk öyle büyük bir halktır ki zamanı gelince, demokratik yollarla verdiği vekaleti de geri almayı bilir.” denildi.


Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen platform bileşenleri saat 13:00 sıralarında basın açıklaması yaptı. Pankart ve dövizler taşıyan katılımcılara, bölgeden geçen vatandaşlar ve araçlarıyla yoldan geçen sürücüler korna çalarak zaman zaman destek verdi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, Keşan Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Yapılan açıklamada son zamanlarda ardı ardına gelen ve hayat şartlarını olumsuz yönde etkileyen zamlar protesto edilirken, şu ifadelere yer verildi:

“Kriz derinleşiyor”

“Türkiye ekonomisinden siyasetine, derin bir kriz içinde tek adam rejiminin yarattığı kuralsızlık, belirsizlik ve keyfilik yaşadığımız krizi daha da derinleştirmektedir. Cumhurbaşkanın ekonominin kitabını ben yazdım tezleri, TUİK in ısmarlama ve sahte olan verileri, bir nas bir de Çin modeli derken ülkemiz felaketten felakete sürüklenmektedir.
Üç aydır uyguladıkları yanlış ekonomik politikalarla faizi de enflasyonu da yükseltmeyi başardılar. Enflasyon bağımsız araştırma guruplarına göre % 82, halkına doğru bilgiler açıklamakla yükümlü olan fakat şimdiler de iktidarın tasdik kurumuna dönüşen TUİK e göre %36 olarak açıklanmıştır. Cumhurbaşkanının her konuştuğunda döviz kurlarındaki yükselme ve dalgalanma sonucu, halkımız zamlar ve vergilerle soyulmaya devam edilmiştir. Bunu da bizlere başarı öyküsü olarak sunup sabretmemizi istemektedirler.”

“Halkımız görülmemiş bir zam sağanağı ile karşı karşıya”

“İki aydır Türk Lirasının değer kaybetmesi nedeniyle, toplumuzun tüm çalışanları, işçiler, memurlar, emekliler, tarım ve hayvancılıkla uğraşan üretici köylüler, siftah yapamadan dükkanını, işyerini kapatan küçük esnaf, iğneden ipliğe ve tüm temel ihtiyaçlarımıza yapılan % 70 ile % %800 arsında yapılan zamlarla inlemektedir.
Yeni yılın ilk dakikalarında, yeni yıla yeni umutlar ve beklentilerle girmeyi düşleyen halkımız ne yazık ki görülmemiş bir zam sağanağı ile karşı karşıya kalmışlardır. Halkımızı yoksulluğa, karanlığa iten bu iktidar en kısa zamanda bu ülkenin yönetiminden demokratik yollarla ve halkın oylarıyla uzaklaştırılmalıdır. Ya da biz bu işi yapamıyoruz diyerek kendiliğinden istifa etmelidir.”

“Azınlığa af, milyonlarca işçiye sömürü”

“Son yaptıkları enerji zamları ile geniş halk kesimlerini, soğuğa ve karanlığa mahkum ederken, bir avuç enerji şirketlerini zenginleştirdiler. Elektrik fiyatlarına % 50 ile % 127 , Doğal gaza bir yılda yapılan % 147 zamlarla tüm halk kesimlerinin daha da yoksullaşmasını sağladılar. Akaryakıt, gübre, ilaç, yem zamlarıyla üreten çiftçiyi ekemez üretemez hale getirdiler.
AKP ve MHP koalisyonunun ortak tercihi olarak ortaya çıkan bu yönetim anlayışı; tercihini her zaman uluslararası ve yerli sermayeden yana kullanmış, bir dediklerini iki etmeyerek, devlete ödemesi gereken milyarlarca liralık vergilerini affetmiştir. Bir avuç azınlık affa uğrarken, milyonlarca işçinin, memurun, emeklinin, köylünün, küçük esnafın sömürülmesine göz yummuştur.”

“Toplum felakete sürükleniyor”

“Asgari ücrete yapılan artış emekçinin eline geçmeden yok olmuştur. Memurlara, işçi emeklilerine, esnaf emeklilerine, memur emeklilerine yapılan zamlar, güvenilirliğini yitirmiş TUİK tarafından açıklanan % 36 enflasyonun altında, gerçek olan %80 enflasyonun ise çok uzağında kalmıştır. Milyonlarca insana ölümü gösterip ,sıtmaya razı edenler bu toplumu felakete sürüklemektedirler.”

“Buradan iktidara sesleniyoruz”

“Biz geniş halk kesimlerine reva gördüğünüz bu yoksulluğu, bu sefaleti kabul etmiyoruz. Tüm gıda ürünlerine, akaryakıta, doğalgaza, elektriğe,gübreye,ilaca,tohuma yaptığınız fahiş zamları geri alınız.
*Evlerde 250 kilowatt saate kadar olan elektrik tüketiminden en düşük ücret alınsın.
*Elektrik ve doğalgaz dan alınan KDV sıfırlansın.
*Elektrik,doğalgaz ve su faturalarını ödeyemeyen yoksulların hatları kesilmesin.
*Milyonlarca asgari ücretle çalışan emekçilerin maaşları, 3 er ay arayla oluşacak enflasyona göre artırılsın.
*Memur,memur emeklisi,Bağ Kur emeklisi ve toplu sözleşme sürecinde olan işçilere yapılacak zamlar, bağımsız kurumlarca belirlenen % 80 enflasyon kadar yapılsın.
*Üniversiteyi bitiren işsiz gezen tüm gençlerimizin KYK borçları silinsin.
*Tarım ve hayvancılıkla uğraşan milyonlarca çiftçinin faiz borçları silinmeli. Anapara ödemeleri zamana yayılarak ödenmelidir.”

“Sakın unutmayın”

Küçük Esnafın vergi borcu faizleri silinmeli emeklilik prim ödemeleri ödenebilir rakamlar olmalıdır.
Biliniz ki biz halkız, sizler ise bizim size verdiğimiz vekaletle oralarda görevlendirdiğimiz temsilcilerimizsiniz. Alacağınız kararlar da, bir avuç rantiyeci için değil,toplumun % 95 ini oluşturan ezilen,yoksullaşan,sömürülen milyonlar için olmalıdır.
Bu halk öyle büyük bir halktır ki zamanı gelince, demokratik yollarla verdiği vekaleti de geri almayı bilir.
Bunu sakın unutmayın!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu