EğitimGenelGündem

Keşan Eğitim Sen: “Keşan’da yapı ömrünü tamamlamış kaç eğitim kurumu var?”

Keşan Eğitim Sen Yürütme Kurulu Keşan’daki okulların depreme ne kadar dayanıklı olduğunu sordu. Olası bir deprem anında eski binalar içinde eğitim görmekte olan öğrencilerin risk altında olduğunu belirten Keşan Eğitim Sen, yazılı açıklamasında konu üzerinde eylem planı yapılması gerektiğini dile getirdi.

“Yapı ömrünü tamamlamış kaç eğitim kurumu vardır?”

Keşan’da 1999 depremi öncesi yapılan eğitim kurumlarının dayanıklılık testlerinin yapılıp yapılmadığı sorulan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Keşan’da 1999 depremi öncesi yapılan eğitim kurumu sayısı kaçtır? Bunların depreme dayanıklılık testleri yapılmış mıdır? Keşan’ın bölgesel zemin etüt haritası oluşturulmuş mudur? Keşan’da kaç eğitim kurumu deprem yönetmeliğine uygun yapılmıştır? Yapı ömrünü tamamlamış kaç eğitim kurumu vardır? Yapı ömrünü tamamlamış eğitim kurumları yerine yenilerinin yapılması için bir çalışma var mıdır? Keşan kamuoyu şunu biliyor ki; ilçemiz ve beldelerinde bulunan birçok yapının yapım tarihi çok eski olduğu bilinmektedir. Olası bir depremde bu yapıların zarar göreceği kaçınılmazdır.”

“Harekete geçmesi zorunluluktur”

“Ülkemizi derinden sarsan ve birçok yurttaşımızın enkaz altında kalıp ölümüne sebep olan Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem ülkemizdeki binaların deprem yönetmeliğine uygun yapılmadığını göstermiştir.” denilen açıklama şöyle devam etti: “Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Yaşadığımız bölgenin de deprem kuşağı üzerinde bulunması nedeniyle bütün kurumların acil önlemler alıp, zaman kaybetmeden harekete geçmesi zorunluluk haline gelmiştir.

“Yapı ömrünü tamamlamış eğitim kurumları yerine yenilerinin yapılması için bir çalışma var mıdır?”

Bu nedenle Eğitim Sen olarak soruyoruz; Keşan’da 1999 depremi öncesi yapılan eğitim kurumu sayısı kaçtır? Bunların depreme dayanıklılık testleri yapılmış mıdır? Keşan’ın bölgesel zemin etüt haritası oluşturulmuş mudur? Keşan da kaç eğitim kurumu deprem yönetmeliğine uygun yapılmıştır? Yapı ömrünü tamamlamış kaç eğitim kurumu vardır? Yapı ömrünü tamamlamış eğitim kurumları yerine yenilerinin yapılması için bir çalışma var mıdır? Keşan kamuoyu şunu biliyor ki; ilçemiz ve beldelerinde bulunan birçok yapının yapım tarihi çok eski olduğu bilinmektedir. Olası bir depremde bu yapıların zarar göreceği kaçınılmazdır.

Bütün bu soruların geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın herhangi bir deprem afetinde zarar görmemesi için yetkililer tarafından acilen cevaplandırılması gerekmektedir. Konunun aciliyeti düşünülerek bu konuda bir eylem planı hazırlanıp, harekete geçilmesi önem arz etmektedir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu