Gündem

Keşan Belediyesi’nden açıklama: “Köpekler, tedavileri yapılarak Karahisar’a geri bırakıldı”

Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü; 21 Mayıs 2021 tarihli “Karahisar Köyü’ne köpek bırakılması” ile ilgili çıkan haberlere cevap verdi. Açıklamada, köye bırakılan hayvanlar için, “Tedavileri yapılıp yaşam bölgelerine geri bırakıldı” denildi.

Geçtiğimiz gün Karahisar Köy Meydanı’na köylülerin ifadelerine göre 25-30 kadar küpeli köpek bırakılmış, köy halkı kendilerinin bu durumdan haberleri olmadığını belirterek, tedirginlik içinde olduklarını ifade etmişlerdi. Keşan Belediyesi’nden konu ile ilgili açıklama bugün geldi.
Karahisar Köyü’ne köpek bırakılması konusundaki iddialara cevap veren Doğru, şunları söyledi,

“Tedavilerinin ardından yaşam bölgelerine bırakıldılar”

“21 Mayıs 2021 günü Belediyemiz Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından Karahisar Köyü’ne köpek bırakılmıştır. Bırakılan köpekler Karahisar Köyü Halkından 17 Mayıs 2021 tarihinde İ.S. tarafından 7 köpek, 24 Mart 2021 tarihinde M.P. tarafından 6 köpek olmak üzere toplamda 13 köpeğimiz Keşan Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi’nde rehabilitasyonları yapılmış ve tedavilerinin ardından yaşam bölgelerine bırakılmışlardır.”

“Köyden gelen bir hayvanı Keşan merkeze bırakmamız söz konusu değil”

Belirtilen tarih ve isimlerde; Keşan Belediyesi kayıtlarında 13 köpeğin tutanak karşılığı, kendi yaşam bölgelerine bırakılmak üzere teslim alındığını ifade eden Serkan Doğru, açıklamasına şöyle devam etti, “Teslim edenlerin kimlikleri K.V.K.K.’na istinaden gizli tutulmuştur. Tutanakların asılları ve kişilerin açık kimlikleri elimizde mevcuttur. Getirilen köpeklerin rehabilitasyonu tamamlanarak, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 7. Maddesinin (a) bendine istinaden, getirildikleri noktalara bırakılmıştır. Belediyemiz 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği doğrultusunda çalışmalarını hassasiyetle sürdürmektedir. Köyler Belediyemizin sorumluluk alanı içerisinde değildir. Ancak hayvanların refahı için imkanlarımız dahilinde köylerden getirilen hayvanlara da hizmet vermekteyiz. Köyden gelen bir hayvanın Keşan Merkeze bırakmamızda söz konusu değildir.”

Doğru, açıklamasının sonunda, sokak hayvanları ile ilgili çalışmalarına, tabi oldukları kanun ve yönetmelikler doğrultusunda devam edeceklerini belirterek, hayvanların hakları, sağlıkları ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi noktasında hassas davrandıklarını, Keşan Belediyesi’nin de her canlının yanında olmaya devam edeceğini belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu