GündemHaberler

Keşan Belediyesi ve Roman temsilcileri 8 Nisan için bir araya geldi

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü nedeniyle Keşan’daki Roman temsilcileriyle öğlen bulaşmasında bir araya geldi.

Saat 12.30 sıralarında başlayan bulaşmaya; Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, Belediye Meclis Üyeleri Nehir Gergin ve Müslim Çekiç, Yenimescit Mahalle Muhtarı Fikret Kantar ile Roman temsilcileri katıldı.

Yemekte konuşan Helvacıoğlu, “8 Nisan Dünya Romanlar Günü vesilesiyle bir arada olduğumuz bu anlamlı günde roman camiamız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızı sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Keşan’ımız; birlik ve kardeşliğin hakim olduğu, paylaşma kültürünün öne çıktığı kadim topraklardır. Bu yönüyle Keşan yeni dönemde; paha biçilemez bir tabloya sahip olmuştur. Gönlü güzel, dünyaları renkli, güler yüzün sözlük karşılığı, vefakar Roman vatandaşlarımız, yeni Türkiye’nin ve Keşan’ın kapılarının kardeşlik duygularıyla açıldığının en büyük ispatıdır. Bugün Keşan; Roman vatandaşlarımız ve sahip olduğumuz maddi-manevi tüm dinamikleri ile geleceğe güçlü bir şekilde yürüyüşünü sürdürmektedir. Huzur içerisinde hep birlikte Keşan için çalışıyoruz, Keşan için tek yüreğiz. Bu anlamda biz Keşan’da tek yürek olarak; büyük bir aileyiz. Bu topraklarda kök salan birlikteliğimiz bizi daha da güçlü kılacak. Roman vatandaşlarımızın bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı olduğunu herkesin kabullenmesi gerektiğini açık yüreklilik ile ifade etmek istiyorum. Ülkemizde hepimiz eşit haklara sahibiz. Hep beraber daha da ileriye gitmek için taşın altına elimi koymaya hazırım. Bu konuda belediyemiz de belediye meclisimiz de tüm adımları atmaya hazır. Keşanlı Roman kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm roman vatandaşlarımızın 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nü kutluyor, mutluluk ve sağlık dolu yarınlar diliyorum. Burada bulunan kanaat önderlerine teşekkür ederim.”

Mustafa Helvacıoğlu’nun ardından Roman temsilcileri söz alarak, günün anlam ve önemini belirten düşüncelerini dile getirdi. İlk olarak konuşan Keşan Sosyal Ekonomik Kültürel Kalkınma Derneği Başkanı Ayvaz Yalaza, Roman 8 Nisan Dünya Romanlar ve Romanların tarihsel gelişimi hakkında görüşlerini dile getiren Yalaza Roman tarihinin iyi bilinmesi gerektiğini belirterek, “Dünya vatandaşı olarak anılmalı, 10-20 yıl sonra torunlarımız ve çocuklarımız manipüle edilebilir. Bu günü ‘Milli Romanlar Günü’ olarak ilan etmeyi teklif ediyorum. Bu siyasi bir tanım değildir.” dedi.Yalaza’nın ardından Yenimescit Mahallesi Muhtarı Fikret Kantar aldı, yine Roman katliamına değinen Kantar; bu günün kutlanmaması aksine anılması gerektiğini dile getirerek şu ifadeleri dile getirdi: “500 bin insanımızın katlediğini düşünürsek bence anmalıyız. Eğitim, istihdam ve barınma konusunda hiçbir ilerleme görmüyoruz. Bunun çokça örneği var. Her şeye rağmen böyle bir günü ilan ettiği için teşekkür ediyorum.” dedi.


Roman temsilcileri arasından son sözü Trakya Roman Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Keşan ROM-Der Başkanı Fahrettin Savcı aldı. Romanların sorunlarına bu zamana kadar kayıtsız kalındığını ancak yayınlanan genelge ile birlikte Roman gerçeğinin tanınıp resmiyet kazandığını belirterek, “Bir çok konuda eksiklerimiz olabilir; ama barınma konusunda TOKİ’ler ile birlikte barınma sorunu kısmet çözüldü. Eğitimde düne baktığımızda ileri gittiğimizi görüyoruz. İşgücü piyasasında ‘Roman açılımı’ olmadan önce kamu binalarımızda Roman kardeşlerimizin çalışmadığını görüyorduk; şimdi her kapıda çalışıldığını görüyoruz. Bugün ise ‘En büyük Roman benim’ ve ‘Romanlardan özür diliyorum’ diye Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Keşan’dan minnetlerimizi sunuyoruz. Bu yemekte olduğu gibi birlik ve beraberliğimiz daim olsun”

Kapanış konuşmasını ise Keşan Belediye Meclis Üyesi Müslim Çekiç yaptı. Birlik ve beraberlik vurgusu yapan Çekiç, dernek başkanlarının söylediklerine katıldığını belirterek; “Kasımpaşa’da bizlerle yaşamış, aynı sahada koşmuş, aynı camide saf tutmuş Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a selamlarımı iletiyorum. Bizlere hiç düşünmeden destek olan, bizi bir araya getiren Sayın Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu’na teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu