Haberler

Keşan Belediyesi ve odalardan ortak açıklama: “Etiketsiz ürünleri almayın”

Keşan Belediyesi ve odalar etiketsiz ürünlere karşı savaş açtı, etiketsiz ürünlerin alınmaması yönünde halka çağrı yapan Helvacıoğlu, kurallara uyulmaması halinde 153?ten ihbar etmelerini isterken, etiketsiz ürünleri satanlara da yaptırımlar geleceğini söyledi.

Keşan Belediyesi, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ve Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Odası ürünlerde etiket kullanımı konusunda ortak bir basın açıklaması düzenledi. Etiket uygulamasına dikkat çekmek için temsili olarak girilen bir iş yerinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Şapçı, etiketin ürünün künyesi olduğunu belirterek, “Üretimin yeri ve menşei konusunda detaylı bilgiyi etiket verir ve standart olmalı” dedi. Şapçı’nın ardından Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Odası Başkanı Hüseyin Çakmak söz aldı. Çakmak “İşletmenin kendisine ve müşterisine olan saygısını etiket belirtir. Her işletmede etiket bulunmak zorundadır. Zabıtamız da denetimlerini yapıyor. Etiket bulundurmayan esnaf da cezaya razı olacak” diye konuştu.
Temsili olarak ziyaret edilen işletmenin Sahibi Eren Çırpan ise etiketin öneminden bahsederek “Yapılması zorunlu, stok tutmak ve verisel bakımdan bizim için önemli, müşteri de daha rahat olup para birimini çeviriyor, güven duyuyor” dedi.

Etiketin kanuni boyutu ve yaptırımlar ile bilgi veren Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz “6502 sayılı kanuna göre etiket bulundurma zorunluluğu var, indirimli olsa dahi, bir önceki fiyatının yazılması gerekiyor. Yaptığımız denetim ve kontrollerde zorunluluğa uymayan esnafa en alt limitten başlanarak para cezası uyguluyoruz” diyerek denetimlerin devam edeceğini cezaların da katlanarak artacağını belirtti.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu toplantıyı özetleyerek etiketler konusunda ilk önce esnafa “Zaman ve para kazanmak isteyen esnaf etiket koysun, her ürünü o kaça bu kaça diyerek vakit kayboluyor. Esnaf güven duymak istiyorsa etiket kullansın” diyerek tavsiyelerde bulundu, ardından vatandaşa seslendi ?Lütfen etiketsiz ürün almayın, etiket görmediğiniz ürünü bildirin. Keşan’a denetimler artacak. 153’ü arayarak şikayet ve önerileriniz belirtebilirsiniz.”


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu