GündemKeşanSiyaset

Keşan adaylarını tanıyor mu?

Siyaseti hareketlendiren yerel seçim süreci devam ederken, vatandaşların oy kullanacakları seçim bölgelerine dönük, hangi partiden hangi ismin aday gösterileceği yönündeki meraklı bekleyişi de sürüyor.

Partilerin kendi iç değerlendirmelerini yaptıkları ve aday belirlemede son derece zorlandıkları bu günlerde, ‘toplumda karşılığı olan, kazandıracak aday” vurgusu da sıkça dillendiriliyor.
Genel merkezler doğru adayı bulabilmek için anket çalışmaları ve eğilim yoklamaları yapıyor.  

“Aday adaylarını tanıyor musunuz?”

Keşan’da da bu yöndeki çalışmalar hararetli bir şekilde devam ediyor.
Bugüne kadar sadece Gelecek Partisi’nin adayını açıkladığı Keşan’da, AK Parti’de mevcut Başkan ile yola devam edileceği konuşulurken, MHP’den, İYİ Parti’den, Saadet Partisi’nden ve diğer partilerden kimlerin aday gösterileceği sorusu, cevaplarını arıyor.
CHP’de ise 6 ismin aday adaylığını açıkladığı Keşan’da, İlçe Başkanlığı, aday adayları ve parti üyeleri aday belirleme konusunda “ön seçim” beklentisini dile getiriyor ve genel merkeze çağrıda bulunuyor.
Aday adayları arasında; 3 dönem Belediye Başkanlığı yapmış, Keşan’ın önceki dönem belediye başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, 2019 seçimlerinde aday gösterilen Mimar Şenol Yalı, mevcut Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü iş insanı Feridun Tümer, İBB Meclis Üyesi iken aday adayı olan iş insanı Orhan Çakır, 2019 seçimlerinde aday adayı olan, eski Keşan Ticaret Borsası başkanlarından iş insanı Ender Mağden ve 2019 seçimlerinde aday adayı olan, 2023 genel seçimlerinde Milletvekili aday adayı olan Eğitimci Mustafa Bezbaş bulunuyor.

Hangi isimler öne çıkıyor?

Keşanonline.com, “Keşan bu konu hakkında ne düşünüyor?” başlığı altında gerçekleştirdiği yeni sokak röportajında bu konuyu Keşan halkına sordu.
“CHP Başkan aday adaylarını tanıyor musunuz?” sorusunun yöneltildiği röportajda, vatandaşların verdiği cevaplar dikkat çekti.
Keşanonline’ın Youtube kanalında yayınlanan ve 3 dakikayı aşan röportajın geneline bakılarak değerlendirildiğinde; 3 dönem belediye başkanlığı yapan ve hekimlik mesleğini sürdüren Mehmet Özcan‘ın isminin öne çıktığı görülüyor. Hemen ardından özel okul yöneticisi, eğitimci Mustafa Bezbaş‘ın, onun ardından da Feridun Tümer ve Şenol Yalı isimlerinin dillendirildiği görülüyor. Ender Mağden‘in de bu sıralamayı takip ettiği röportajda, en az telaffuz edilen isim ise Orhan Çakır olarak karşımıza çıkıyor.

Bazı vatandaşlar Özcan için, “3 dönem yaptı, yeter artık” derken, bazı vatandaşlar ise, “Özcan ve Bezbaş dışında kimseyi tanımam” yanıtını veriyor.
Bir vatandaşın, “Bu isimler her dönem aday oluyorlar, isimleri genel merkezden geri dönüyor” dediği röportajda, “yeni isim” vurgusu yapılıyor.
CHP Genel Merkezi’nin aday belirlemede vereceği karar heyecanla beklenirken, ön seçim talep ve çağrılarının karşılık bulup bulmayacağı da merak ediliyor.

Neden bayan aday yok?

Öte yandan; aday belirleme araştırmalarının, aday adaylarının çalışmalarının sürdüğü bugünlerde, Keşan kamuoyunda konuşulan ve dikkat çeken konulardan biri de; hem CHP’de hem de diğer partilerde bayan adayların olmayışı..
Edirne’de bayan adaylar varken, Uzunköprü’nün bayan belediye başkanı yeniden adayken, İpsala’da Enez’de bayan adaylar gündemdeyken, AK Parti İl Başkanı’nın adı olası adaylar arasında geçiyorken; “Keşan’da bayan aday neden yok?” sorusunu gündeme getiriyor ve bayanların siyasetin içinde olmama nedenleri sorgulanıyor.
CHP Genel Başkanı Özgür Özel‘in bayan kotasını artıracağına dair açıklamaları dikkate alındığında, daha fazla bayan aday çıkması beklenirken, Keşan’da CHP’nin içinden bayan aday çıkmaması, partililerin ve seçmenin cevabını aradığı sorulardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu