Haberler

Kermes ve Aşure günü etkinliğinin ardından, Keşan kamuoyu bazı sorulara cevap arıyor

Keşan Kaymakamlığı, Keşan Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün birlikte organize ettiği ve dün gerçekleştirilen “Kermes ve Aşure Günü” etkinliği sonrasında, yerel basında da “Kermes için velilerden aşure, pilav ve ayran için para toplandığı”na dair bilgilerin yer alması üzerine, Keşan kamuoyunda gün içinde bazı soruların gündeme geldiği ve üzerinde konuşulduğu gözlendi;

  • Belediye tarafından ihaleye çıktığı ifade edilen aşure yapım işini hangi firma üstlenmiştir? İhaleleri halka açık yapan Belediye neden bu konuda “İhaleyi yapan firmanın ismi bizde saklı kalsın” açıklaması yapmıştır? Bu tutum halkın nezdinde, “Yoksa bu iş bir hayırsever tarafından mı üstlenilmiştir? Öyle bile olsa, isim vermeden bu konuya açıklık getirilemez miydi?” sorusunun sorulmasına neden olmuştur.
  • Velilerden “Kermes ve Aşure Günü” etkinliği için istenen, 8 ya da 10 TL olarak telaffuz edilen paraların toplanma amacı nedir? Bu yekûn nerede kullanılmıştır, ne kadarı okullara katkı olarak kalmıştır?
  • Kermeslerde, gönüllü hazırlanan ürünlerin satışından elde edilen gelir, bir amaç için değerlendirilir. Bu kapsamda, 22 okulda eş zamanlı gerçekleştirildiği söylenen bu kermesten, velilerimizin cebinden çıkan 8 ya da 10 TL dışında geri dönen, kazanılan maddi bir gelir var mıdır?
  • Okullar her zaman yaptıkları gibi planlanan bir zamanda kendi bünyelerinde kermes düzenlemiş olsalardı, bütçelerine daha fazla katkı sağlamazlar mıydı?
  • Kırtasiye giderleri için veliler, her yıl düzenli olarak okullarına maddi destek sağlarken; Keşan Belediyesi’nin “Türkiye’de bir ilk” olarak duyurduğu “Eş zamanlı Kermes ve Aşure Günü” ile okullarımıza ne oranda bir katkı sağlanmıştır?
  • Velilerin, dönemin başında; kırtasiye, konfeksiyon vs. giderleri varken, bir de böyle bir etkinlik için para toplanması onların yükünü artırmamış mıdır?
  • Velilerin, çocuklarının beslenmelerindeki her detayı ayrı ayrı düşünmelerine rağmen, içinde yüksek oranda şeker barındıran aşure (nişasta barındıran pilav yanı sıra lokma ve çiğ köfte) gibi yiyeceklerin kermes başlığı adı altında ikram edilmesi ne kadar doğru, ne kadar sağlıklıdır?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu