Keşan

Kent Müzesi’nin saklı tarihi gün yüzüne çıkıyor

Geçtiğimiz Eylül ayında restorasyona giren Keşan Kent Müzesi’nde çalışmalar devam ediyor. Tarihe tanıklık eden binada uygulamalar sürdükçe, binanın gerçek dokusu da gün yüzüne çıkıyor.

Keşan Kent Müzesi olarak halkın bağışlarıyla toplanan envanterlerin de sergileneceği ve Keşan’ın tarihini yansıtacak binada hummalı restorasyon çalışmaları sürüyor. Binan hem dış cephesinde kurulan iskeleler ile hem de iç alanda sıva sökümü olmak üzere iki koldan restorasyon işlemi devam ederken, bina üzerinde hep var olan ancak yıllar içinde silinmiş bazı detayları da ortaya çıkıyor.

Bu kapsamda pencere üzerlerinde bulunan işlemeler, restorasyon ekibindeki heykeltıraş tarafından tek tek elle açılıp işleniyor. Pencereler üzerinde olduğu gibi binanın girişinde bulunan işlemeler de hayranlık uyandırıyor.


Öte yandan binayı oluşturan taş blokların sağlam olmayanları çürütme yöntemiyle yerinden sökülüp yenisi ile değiştirilirken, çatıdaki işlemlerin de kış aylarının yaklaşması öncesinde yavaş yavaş sonlarına geliniyor. Keşan’ın bir dönemini tüm güzelliği ile yansıtacak binadaki restorasyon çalışmalarının yıl sonuna kadar noktalanması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu