Haberler

KEDAK’tan hafta sonu 2 günlük eğitim kampı! İsteyen herkes katılabilir..

Keşan Doğal Afet Arama Kurtarma Derneği (KEDAK) tarafından düzenlenen eğitim kampı, 20-21 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Keşan Korudağları’nda yapılacak olan faaliyet hakkında bilgi veren KEDAK Başkanı Gökhan Yumuşak, iki gün sürecek etkinlik hakkında şu şekilde konuştu: “Sizlerin de bildiği üzere Keşan bir deprem bölgesi. Öte yandan, sadece deprem değil olası bir doğal afette profesyonel ekiplerin olay yerine gelmesi birkaç saati bulur. Bu düşünceyle yaralılara ilk müdahaleyi ve gereken arama kurtarma çalışmalarını afetten kurtulan kişiler yani o bölgede bulunan vatandaşlar yapmak zorunda kalacaklar. Bunun için de kurtarma çalışmalarına katılacak kişilerin hayati öneme sahip bazı basit bilgileri edinmiş olması, gerek kendisi açısından gerekse kurtarılmayı bekleyen kişiler açısından önemlidir. Eğitimlere katılmak sizin , ailenizin ve çevrenizdekilerin hayatta kalmalarına yardımcı olur.”

Edirne Arama Kurtarma Derneği’nin de (EDAK) katılacağı faaliyette, “Deprem öncesi ve sonrası bireysel bilgilendirme”, “Arama kurtarma ekip oluşumu”, “Operasyon disiplini ve güvenlik”, “Görev tanımları”, “İp düğümleri”, “Arazi arama tarama”, “Yüksekten iniş”, “Ekipmanların kullanımı” konularında eğitim verileceğini belirten Gökhan Yumuşak, “Cumartesi günü saat 15.00’te Keşan’dan hareket edilerek eğitim alanına gideceğiz. Gece sözlü olarak KEDAK ekipleri tarafından çeşitli konularda bilgi alış verişinde bulunulacak. Pazar günü de sıralamış olduğumuz eğitimleri yapacağız. Gün boyu sürecek olan eğitimler saat 18.00?de sona erecek” dedi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu